Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Napadi na novinare učestali, vrijeme za strože kazne

Generalna sekretarka DPNCG Mila Radulović, istakla je da su i ranije upućivali predloge i zahtjeve Vladi da se izmjeni zakon u dijelu koji se tiče napada na novinare, ali da do sada nije bilo volje da se na tom planu bilo šta uradi

U Crnoj Gori je samo tokom 2020. godine bilo 16 slučajeva napada i ugrožavanja sigurnosti novinara i to tri hapšenja, dva fizička napada, a ostalo su prijetnje, koje su postale dominantne preko društvenih mreža, pokazuje statistika Sindikata medija CG. Kako su istakli i u Sindikatu i u Društvu profesionalnih novinara CG u Jutarnjem programu RTCG, položaj novinara u Crnoj Gori je već duže nezavidan, a sve češći napadi još jednom ukazuju na potrebu da se mora mijenjati krivični zakonik i novinari na bolji način zaštititi.

Generalna sekretarka DPNCG Mila Radulović, istakla je da su i ranije upućivali predloge i zahtjeve Vladi da se izmjeni zakon u dijelu koji se tiče napada na novinare, ali da do sada nije bilo volje da se na tom planu bilo šta uradi.

“Predmeti godinama stoje u tužilaštvu i ne rješevaju se. Tu imamo i teške napade ili pokušaje ubistva, recimo na kolege iz Berana i Bara, zatim slučaj Olivere Lakić, ubištvo Duška Jovanovića. Nažalost nemamo pomak u tim istragama. Imali smo obećanja od prethodne vlasti da će u slučaju Lakić biti angažovan FBI, ali ništa se do sada nije desilo. Cijenu plaćaju novinari koji kritički pišu o radu Vlade”, istakla je Radulović.

Kako je dodala, ova pitanja će se morati rješavati što prije, jer je pitanje medijskih sloboda u CG problematizovala i međunarodna zajednica.

“Evropska komisija je ozbiljno uslovila napredak Crne Gore, posedno u poglavlju 24, pa očekujemo da akciju nadležnih. Razgovarali smo sa ministrom pravde i on je obećao da postoji spremnost da pomognu kako bi se izmijenili zakoni i kazne za napade na novinare bile veće”, napominje Radulović.

Ovakvi predlozi su, kako je dodala, i do sada nebrojeno puta dostavljani i od Udruženja i od drugih NVO kao i Sindikata, ali nije bilo volje da se to i uradi.

Potpredsjednik Sindikata medija Radomir Kračković je naglasio da su još 2017. zajedno sa NVO Akcija za ljudska prava poslali zahtjev za uvođenje dva krivična djela – sprečavanje novinara u vršenje dužnosti i napad na novinara i zahtjev da se povećaju kazne za krivična djela teške tjelesne povrede i ubistvo nad novnarima.

On je kazao, da to nije do sada usvojeno, te da očekuju da će to biti urađeno. Kako je dodao, u izvještajima EU se pominje to da je sloboda medija bitna za napredak Crne Gore u pristupanju, i bez ovih izmjena koje bi dovele do lakšeg i bezbjednijeg rada novinara ne može se očekivati da ćemo uskoro biti dio te zajednice.

“Napad na koleginicu Jelenu Jovanović je pokazao koliko su novinari izloženi opasnostima. Neodgovorno i opasno ponašanje jednog političkog pristalice ugrozilo je život koleginici, koja je bila neka vrsta koletaralne štete. Dobili smo informaciju da će policija procesiurati počinioca, ali još ne znamo da li se to desilo”, kazao je Kračković.

Iako je slična suituacija, kao u regionu, moramo, kaže Kračković, imati na umu da smo mi mnogo manja država, pa su brojke o napadima na novinare zabrinjavajuće.

Radulović je pojasnila da su dosadašnje akcija na izmjeni zakonika o krivičnim djelima i strože kažnjavanje napada na novinare nijesu realizovane, a objašnjenje koje su dobijali od prethodne Vlade je da to nije moguće, jer novinari ni mogu biti službena lica.

“Bitno je da ljudi shvate da radimo posao u javnom interesu, za dobrobit svih građana a ne političkih suubjekata”, kazala je Radulović.

Kako je dodala štose tiče slučaja koleginice Jovanović, ostavili su prostora da policija reaguje, a danas će tražiti šta je urađeno na pronalaženju i kažnjavanju osobe koja je povrijedila.

Članica Sindikata i novinar RTCG Tamara Ivanović Ivanković je istakla da je svaki medij u CG u nezavidnom položaju.

“Novinari su u nezavidnom položaju, od slobode govora, plata, pa do napada na njih. Svako daje sebi za pravo da se ophodi prema novinarima kako poželi i tu je najveći krivac politika nekažnjavanja”, kaže Ivanović Ivanković.

Kako je naglasila loš položaj novinara ogleda se i u ovoj situaciji pandemije kada su novinari bili sve vrijeme od marta prošle godine izloženi zarazi radeći na terenu, ali i u redakcijama.

“I u ovoj pandemiji se vidi koliko smo izloženi, niko ne vodi računa o tome, a svako želi informaciju i da bude upućen u to šta se dešava”, kazala je Ivanović Ivanković.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve