Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Na podgoričkom aerodromu uhapšen ”kralj kriptovaluta” i još jedna osoba

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić naglasio je da čekaju zvaničnu potvrdu identiteta

Crnogrska policija uhapsila je jednog od najtraženijih bjegunaca, južnokorejskog državljanina Do Kwon, suosnivača i izvršnog direktora Terraform Labs sa sjedištem u Singapuru. Pored njega, uhapšen je još jedan državljanin Koreje Hon Chang Joon.

“Kako je ranije danas saopštio ministar unutašnjih poslova Filip Adžić, lišena su slobode i uz krivičnu prijavu privedena u Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici dva državljanina Koreje, Kwon Do Hyeong i Hon Chang Joon zbog krivičnog djela falsifikovanje isprave”, saopšteno je iz MUP-a.

Oni su danas, kako ističu iz MUP-a, prilikom pasoške kontrole na letu za Dubai upotrijebili falsifikovane putne isprave Kostarike, što je i utvrđeno provjerama Interpola.

“Pregledom prtljaga pronađene su i putne isprave Belgije i Južne Koreje. Provjerama Interpola utvrđeno je da su isprave Belgije falsifikovane”, ističe MUP.

Po nalogu ODT-a od njih su oduzeta tri lap top uređaja i pet mobilnih telefona.

“Uvidom u aplikaciju Granica, lica nemaju evidentiran ulazak u Crnu Goru. Za njima je raspisana potjernica od strane NCB Seul-Koreja zbog krivičnog djela kriminalno udruživanje”, navodi MUP.

Ministar uprave policije Filip Adžić ranije je na Tviteru obavijestio o njihovom hapšenju.

“Nekadašnji “kralj kriptovaluta”, koji stoji iza gubitaka većih od 40 milijardi dolara, lišen je slobode na podgoričkom aerodromu sa falsifikovanim dokumentima, a istog potražuju Južna Koreja, SAD i Singapur”, napisao je Adžić na Twitteru.

Do Kwon (32) postao je poznat u kriptozajednici 2019. godine po blokčejn mreži Tera i dvije kriptovalute Luna i TeraUSD koje su do maja 2021. godine od mnogih investitora napravile milionere.

Široj javnosti postao je poznat u maju prošle godine kada su ove dvije valute kolabirale i kada je njihova vrijednost pala na nulu.

Iako je njegova kompanija Teraform labs osnovana u Singapuru, južnokorejski tužilac pokrenuo je istragu protiv Kwona i još petorice njegovih saradnika pošto je oko 280.000 pojedinaca iz Južne Koreje uložilo novac u Lunu i Teru uz sumnju da je prekršio zakon o tržištu kapitala i da je manipulisao cijenama kriptovaluta.

Od septembra 2022. Kwonu se gubi trag, jer iz Singapura odlazi u Dubai, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a odatle u nepoznatu treću zemlju. Tada su korejski, a onda i svjetski mediji prenijeli saopštenje južnokorejskog tužioca da je ta treća zemlja vjerovatno Srbija.

Protiv Kwona je podignuta i zajednička tužba više od 300 investitora u Singapuru.

U međuvremenu za Kwonom je raspisana i crvena Interpolova potjernica.

U epskom kolapsu Tere koji je u neku ruku ukazao na „kriptozimu“, odnosno period slabog prometa i niskih cijena kriptovaluta za 60-70 odsto nižih od rekordnih nivoa iz novembra 2021. godine izgubljeno je 40 do 60 milijardi dolara koje su ulagači od pojedinačnih malih do velikih institucionalnih investitora izgubili.

Bogatstvo Do Kwona se u vrijeme prije kolapsa Lune procjenjivalo na više od 50 milijardi dolara, a sada se procjene kreću oko 10 milijardi dolara.

Za malo više od tri godine vrijednost jednog virtuelnog novčića Luna je dostigla 116 dolara u aprilu ove godine. Mjesec dana kasnije nije vredio ništa, isto kao i njegov parnjak, stejblkoin Tera.

TeraUSD je „stejblokoin“, a to je vrsta kriptovalute koja bi trebalo da obezbijedi stabilnost ulagačima nasuprot izuzetno volatilnom kriptotržištu. Obično su pokriveni određenom količinom konvencionalnih valuta, uglavnom dolara.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
BobZeković
23.03.2023-16:28 16:28

Ja mislim da Milojko Spajić, car kripto valuta za Crnu Goru, poreklom iz Singapura i Jakov Milatović, razarač crnogorske ekonomije svim valutama, nemaju veze sa ovijem kraljem krito-valuta. Ali ne lezi srpsko-vjerski vraže, ko to zna?