Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Mugoša: CInMED institucija koja garantuje kvalitet i bezbjednost ljekova i u koju građani mogu imati puno povjerenje

Mugoša je predstavila rezultate koji su Institut pozicionirali kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom planu kao instituciju koja garantuje kvalitet, bezbjednost i efikasnost ljekova i medicinskih sredstava

Institut za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore (CInMED) je u prethodnih godinu postigao fascinantne rezultate, koji će služiti na čast budućim generacijama, svim našim saradnicima i zdravstvenom sistemu. CInMED je postao institucija koja garantuje kvalitet i bezbjednost ljekova i u koju građani i zdravstveni sistem mogu imati puno povjerenje – kazala je direktorica ove institucije Snežana Mugoša otvarajući prvu godišnju konferenciju CInMED-a u hotelu CUE u Podgorici.

Konferencija pod nazivom „Evropska perspektiva CInMED-a – saradnjom i partnerstvom do zajedničkog cilja“  izazvala je veliko interesovanje preko 200 učesnika koji su bili u prilici da se upoznaju sa postignućima ove institucije.

Konferenciji su prisustvovali mnogobrojni gosti iz zemlje i inostranstva, predstavnici Vlade, akademske zajednice i međunarodnih institucija, regulatornih tijela iz regiona, farmaceutskog sektora, kao i eksperti i spoljni saradnici Instituta koji su dali puni doprinos da ova institucija ostvari impozantne rezultate u proteklih godinu dana.

Pored edukativnog, konferencija ima i humanitarni, donatorski karakter, budući da će Institut, kao nastavna baza Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, dio sredstava od kotizacija opredijeliti za formiranje nove, savremene laboratorije Medicinskog fakulteta, u svrhu unapređenja kvaliteta izvođenja praktične nastave, kao i naučno-istraživačkog rada.

Mugoša je predstavila rezultate koji su Institut pozicionirali kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom planu kao instituciju koja garantuje kvalitet, bezbjednost i efikasnost ljekova i medicinskih sredstava.

“Institut je nezavisna i nepristrasna institucija u čiji rad građani i cjelokupni zdravstveni sistem mogu imati puno povjerenje “, poručila je Mugoša.

Ističe da danas Institut broji 62 zaposlenih i da većina njih tu radi dugi niz godina.

“Zahvaljujem im što su poklonili najbolje godine svog života kako bi Institut danas bio ono što jeste – institucija od ugleda! Timski rad, kolegijalnost i saradnja bili su formula da postignemo izvanredno unapređenje naših procesa. Polazna zamisao naših reformi je da tražimo i nudimo rješenje. Zahvaljujući ovakvom pristupu, danas dobijamo pohvale za naš rad od klijenata, partnera, ali i sa brojnih međunarodnih, za našu instituciju relevantnih adresa. Naročito nam je važna podrška koju je Institut dobio od najviših predstavnika Evropske komisije, Evropske agencije za ljekove, kao i evropskih odnosno međunarodnih regulatornih organa u oblasti ljekova i medicinskih sredstava po pitanju svog daljeg razvojnog puta”, kazala je Mugoša.

Naglašava da ovako dobre rezultate ne bi bilo moguće ostvariti bez dobre saradnje i partnerskog odnosa sa klijentima.

“Izgradnja partnerskih odnosa sa našim klijentima i saradnicima, drugim ključnim činiocima zdravstvenog sistema na čelu sa Ministarstvom zdravlja, kao i uključivanje javnosti i pacijenata u regulatorni proces, od presudnog je značaja za stvaranje uslova koji pogoduju razvoju tržišta ljekova i medicinskih sredstava, a time i njihovoj većoj dostupnosti našim građanima”, istakla je Mugoša.

Ona je izrazila zahvalnost ministru zdravlja Dragoslavu Šćekiću koji je prepoznao njihov trud, rad i posvećenost evropskoj perspektivi, kao i hrvatskoj Agenciji za lijekove i medicinske proizvode na nesebičnoj podršci i nemjerljivom doprinosu u izgradnji i poboljšanju kapaciteta Instituta, prvenstveno kroz Twinning projekat.

“Sa istom emocijom i ogromnom zahvalnošću pozdravljam i naše goste iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije, koja je od osnivanja Instituta naš istinski prijatelj i podrška na koju uvijek možemo da računamo “, poručila je Mugoša.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić konstatovao je da Institut nakon organizacionih promjena pod liderstvom novog menadžmenta značajno unaprijeđen i veoma kvalitetno obavlja nadležnosti.

“Institut svoj rad temelji na principima dobre regulatorne prakse, usvojene kroz rad i razmjenu iskustava sa kolegama iz regiona, a posebno evropskih zemalja i jedan je od najvažnijih stubova crnogorskog sistema zdravstva. Kroz sistem farmakovigilance koji je razvio Institut, ljekari i zdravstvene ustanove imaju mogućnost da na jednom mjestu imaju informacije o bezbjednosnim profilima ljekova, kao i da u najbržem roku budu obaviješteni o preduzetim bezbjednosnim mjerama u slučaju identifikovanja problema u njihovom kvalitetu, bezbjednosti i efikasnosti”, kazao je Šćekić.

Posebno je istakao da su kroz aktivnosti Instituta i pacijenti danas sve više informisani i svjesni nepravilne upotrebe ili zloupotrebe ljekova.

“Za zdravstveni sistem od posebnog značaja je skraćivanje rokova za izdavanje dozvola za stavljanje u promet inovativnih ljekova, čime su stvoreni uslovi za dostupnost novih terapija na listi. Takođe, efikasnost u odobravanju generičkih ljekova siguran je put za ostvarivanje ušteda za zdravstveni sistem, ali i povećanje broja terapijskih opcija za naše zdravstvene radnike i pacijente”, kazao je Šćekić, koji je pomenuo i izdavanje prvih dozvola za veterinarske ljekove, aktivnosti laboratorije Instituta, kao i donošenje brojnih podzakonskih akata u saradnji sa Ministarstvom, što će, kako je istakao, posebno uticati na realizaciju mjerila iz pregovaračkog Poglavlja 1.

Timski rad i kolegijalnost, kao i opredijeljenost Instituta ka konstantnom usavršavanju i unapređenju, kako je naglasio, rezultirali su uspjehom koji će biti od koristi za naš zdravstveni sistem i građane.

Direktor hrvatske Agencije za lijekove i medicinske proizvode, prof. dr Siniša Tomić istakao je da saradnja ove dvije institucije traje prilično dugo i naočito je intenzivirana kroz Twinning projekat, sa krajnjim ciljm jačanja zdravstvenog sistema i zaštite pacijenata.

“Ojačani su institucionalni kapaciteti i vidljivost CInMED-a, unaprijeđen sistem farmakovigilance, sistem nadzora medicinskih sredstava u Crnoj Gori i poboljšan sistem izdavanja dozvola, inspekcije za ljekove i kliničkih ispitivanja. Na temelju prijateljskog odnosa nastavićemo misiju gdje će naši eksperti razmjenjivati infomacije i učiti jedni od drugih”, poručio je Tomić.

Mr pharm. Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije govorio je o tome kako upregnuti moć umjetnosti u javnozdravstvene svrhe, od primjera iz istorije do prevencije budućih pandemija.

Prof. dr Svetlana Ibrić sa beogradskog Farmaceutskog fakulteta govorila je o izazovima četvrte industrijske revolucije u farmaciji.

Konferencija će biti prilika da se predstave nove nadležnosti Instituta, aktuelnosti u regulativi u oblasti medicinskih sredstava i organizuju edukacije u oblastima Smjernica dobre prakse u distribuciji ljekova, Smjernica dobre prakse u farmakovigilanci i sistema zaštite od falsifikovanih i substandardnih ljekova.

Pored navedenog, u saradnji sa kolegama iz Agencije za ljekove Italije, CInMED će prezentovati MEDI-THEFT projekat koji Institut sprovodi u saradnji sa EU partnerima, a koji za cilj ima prevenciju ulaska kradenih i falsifikovanih ljekova u legalni lanac snabdijevanja.

Konferencija se održava od 1. do 3. decembra.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve