Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Montefarm: Revizori dali pozitvino mišljenje na naše poslovanje u 2021. godini

U 2021. MONTEFARM je ukupno sproveo 55 postupaka javnih nabavki, čega je 37 bilo postupci bez prethodnog objavljivanja poziva za nametanje iz razloga hitnosti

Povodom aktuelne situacije u vezi sa finansiranjem sektora javnog zdravstva i izjava na konferenciji „Sindikati kao korektivni faktor društva“, održanoj 08.06.2022.g. koju su organizovali Sindikat doktora medicine Crne Gore, Konfederacije nezavisnih sindikata EU (CESI) i MANS, gdje je u više navrata pomenut MONTEFARM, reagovali su iz te ustanove i saopštili da su revizori dali pozitvino mišljenje na njihovo poslovanje u 2021. godini.

Reagovanje ZUACG MONTEFARM prenosimo integralno:

Na pomenutoj konferenciji saopšteno je da je urađena analiza Plana javnih nabavki i da je mijenjan 11 puta tokom prošle godine, kao i da smo sproveli 57 postupaka od čega je 38 bilo pregovarački postupci bez objavljivanja.

U 2021. MONTEFARM je ukupno sproveo 55 postupaka javnih nabavki, čega je 37 bilo postupci bez prethodnog objavljivanja poziva za nametanje iz razloga hitnosti. U prvoj polovini prošle godine, sprovedeno je 15 postupaka bez prethodnog objavljivanja, dok je u drugoj polovini bilo 22 ovakva postupka usljed pojave delta i omicron sojeva corona virusa, što je rezultiralo enormnim povećanjem potrošnje i ljekova i medicinskih sredstava.

Da pojasnimo, shodno Zakonu o javnim nabavkama, čl.59, stav I, tačka 3, postupak bez prethodnog objavljivanja može se sprovoditi „ u mjeri u kojoj je to neophodno, zbog izuzetne hitnosti prouzrokovane događajem koji naručilac nije mogao da predvidi, a koji nije prouzrokovan djelovanjem naručioca, nije moguće postupiti u rokovima propisanim za otvoreni postupak“.

Predsjednica Sindikata doktora, dr Samardžić je, iz nama potpuno nejasnog razloga, u analizi našeg poslovanja signalizirala na „paljenje crvene lampice“ tj. drugim riječima aludirala na zloupotrebu čl.59 Zakona o javnim nabavkama, što je takođe izjavila nedavno na jednom tv gostovanju. Zanimljivo je da se nikom u Crnoj Gori nije „upalila lampica“ kako je i na koji način MONTEFARM vršio nabavku ljekova i medicinskih sredstava za potrebe svih JZU i apoteka, u godini sa rekordnim brojem oboljelih i hospitalizovanih od COVID-19, bez godišnjeg budžeta, odnosno mjesečnim finansiranjem, uz konstantne promjene cijena ljekova i diskontinuiteta u isporukama od dobavljača i samih proizvođača.

Da pojednostavimo, tenderske procedure otvorenih javnih postupaka traju i do dva mjeseca, ukoliko nema žalbi, a ukoliko ih ipak ima, mogu trajati u nedogled. Nameće se pitanje, kakoplanirati potrebne količine ljekova i medicinskih sredstava bez godišnjih budžetskih sredstava u periodu kada iz mjeseca u mjesec bilježimo različite cifre oboljelih i hospitalizovanih, gdje su se sojevi smjenjivali, a naši građani morali biti liječeni? Pored sporadičnih nestašica kod samih dobavljača i proizvođača usljed teških kliničkih slika koje je delta soj naročito izazvao, u regionu i svijetu, bili smo prinuđeni da nabavke vršimo najbržim, zakonski dozvoljenim, postupkom bez prethodnog objavljivanja i to u situaciji sa mogućnošću korišćenja 1/12 budžetskih sredstava. Svako drugo postupanje dovelo bi u pitanje liječenje građana u domovima zdravlja, bolnicama kao i dostupnost neophodnih treapija u našim apotekama.

Takođe, želimo posjetiti javnost i kolege iz SDM, da je budžet u 2021.g usvojen tek nakon šest mjeseci, potom je slijedio period raspodjele sredstava namijenjenih zdravstvu, već smo duboko uši u jul mjesec, a krajem istog u Crnoj Gori se registruje najsmrtonosniji soj „delta“. Dr Samardžić, kao epidemiologu, dobro je poznato da nije bilo opšteprihvaćenog protokola liječenja COVID pozitivnih pacijenata po kom bi se naša Ustanova vodila u planiranju nabavki, već su vršene na osnovu urgentnih zahtjeva JZU, upravo zbog faktora hitnosti, postupcima jednostavne
nabavke.

Kada su u pitanju LAMP i serološki testovi, MONTEFARM nije učestvovao u pregovorima i nabavci već su oni vođeni na državnom nivou, a uloga naše Ustanove, kao jedine nacionalne veledrogerije, je bila da prihvati, uskladišti, čuva i isporuči na korišćenje pomenute testove na osnovu potreba IZJCG. Isporuka je uskladištena 12. jula 2021., rokove upotrebe je već objavio Sindikat doktora medicine. Dalje, 61 632 PCR testa, za koje je MONTEFARM raspisao postupak nabavke u novembru 2021. u vrijednosti od 1.073.703,27 eura, nijesu plaćeni novcem građana Crne Gore, već je sredstva donirala SZO. Nabavka je izvršena i svih 61 632 PCR testa isporučeno je 24.11.2021. PCR laboratorijama u Kotoru i Bijelom Polju, potom KCCG i Institutu za javno zdravlje. Da podsjetimo, kada je počeo talas visoko zaraznog omicron soja i sprovedeno masovno testiranje.

Mi smo uspjeli u namjeri da, uprkos nametnutim, otežavajućim okolnostima, održimo kontinuitet snabdjevanja i liječenja građana Crne Gore, uz intezivnu saradnju i podršku rukovodstva Ministrastva zdravlja, a naročito Fonda za zdravstveno osiguranje na čelu sa tadašnjim direktorom g.Dragoslavom Šćekićem, koji nam pružio nesebičnu podršku u prevazilaženju problema u nabavci tokom pandemije.

Na kraju, relevantnu analizu našeg poslovanja u 2021.g. uradili su revizori i izvještaj u elektronskoj formi, na koji je dato pozitivno mišljenje, bez ijedne rezerve, biće dostupan javnosti do 30.06.2022. (u zakonskom roku). Uprkos svemu, MONTEFARM je završio poslovanje u 2021. sa NETO dobiti 841.671 eura (+255.462 eura rezervisana sredstva), što je ukupno 1.097.133 eura i udnosu na NETO dobit iz 2020. veći 307,96 odsto.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve