Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Ministarstvo odbrane nema ratne zastave iz NOB-a

Kada su u pitanju ratne zastave to je inicijativa koja je potekla od SUBNOR-a i antifašista. Oni su zahtijevali od nas da intervenišemo preko Ministarstva odbrane u Srbiji koje je u posjedu zastava. Sve je to stopirano zbog ovih dešavanja, sačekaćemo da prođu izbori i u Srbiji i u Crnoj Gori pa ćemo sa tom inicijativom nastaviti, a svakako ćemo javnost upoznati šta će biti konačan odgovor po tom pitanju”, naveo je ministar Bošković.

Ministarstvo odbrane Crne Gore još nije povratilo sve ratne zastave iz rata 1941-1945. godine koje su tražili od vojnog muzeja Srbije. To je za Dan potvrdio Predrag Bošković, ministar odbrane koji podsjeća da su tokom 2018. godine od Ministarstva odbrane Srbije tražili da im se dostave sve ratne zastave, ali da su im odgovorili da nisu u mogućnosti da im ih ustupe već da mogu uraditi kopiju na bazi tih koje su u muzeju.

Godinu i po dana od tada, upitan da prokomentariše da li ima pomaka u povraćaju ratnih vojnih zastava, Bošković je naveo da je sada sve stopirano.

“Kada su u pitanju ratne zastave to je inicijativa koja je potekla od SUBNOR-a i antifašista. Oni su zahtijevali od nas da intervenišemo preko Ministarstva odbrane u Srbiji koje je u posjedu zastava. Dobili smo odgovor koji ste kazali sa kojim smo upoznali SUBNOR i antifašiste, čekamo svakako i određenu reakciju. Sve je to stopirano zbog ovih dešavanja, sačekaćemo da prođu izbori i u Srbiji i u Crnoj Gori pa ćemo sa tom inicijativom nastaviti, a svakako ćemo javnost upoznati šta će biti konačan odgovor po tom pitanju”, naveo je Bošković.

Bošković je prije nekoliko dana najavio da će zajedno sa Glavnim gradom u Maslinama graditi vojni muzej u kojem će biti pokazan dio slavne istorije koju crnogorska vojska kroz vjekove ima.

On je naveo da će za ovu namjenu ponuditi jedan od prostora u kasarni Masline, i to onaj koji ide prema Ribnici.

“Oko svega ćemo konsultovati Ministarstvo kulture i nadležne institucije koje se bave muzejskom građom. Ono što je nama bitno i za šta smo zainteresovani je da veliki broj artifekata vojnih koji postoje od najranijih vojnih dešavanja na prostoru današnje Crne Gore pa do današnjeg dana želimo da izložimo i stavimo na raspolaganje stanovništvu da može da sagleda kako je to nekad izgledalo, a kako danas izgleda”, rekao je Bošković.

Na pitanje da li će muzej biti u dijelu gdje je sada spomen soba Pete proleterske on je rekao da se radi o prilično neadekvatnom prostoru za takvu vrstu izložbe.

 

IzvorDan

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve