Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Minimalna penzija biće 145 eura

Generalni sekretar Saveza sindikata (SSCG), Duško Zarubica, kazao je da su predstavnici dvije sindikalne centale i Ministarstva rada poslije teških pregovora uspjeli da dođu do kompromisa oko određenih rješenja

Predložene izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji su ispregovarali sindikati sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, daju povoljnije mogućnosti za odlazak zaposlenih u penziju i trebalo bi ih, kako je saopšteno, što prije usvojiti.

Generalni sekretar Saveza sindikata (SSCG), Duško Zarubica, kazao je da su predstavnici dvije sindikalne centale i Ministarstva rada poslije teških pregovora uspjeli da dođu do kompromisa oko određenih rješenja, pišu Vikend novine.

On je poručio da sindikalne organizacije traže da se predložene izmjene i dopune što prije razmatraju na sjednici Vlade, upute Skupštini i usvoje po hitnom postupku.

Izmjenama je dogovoreno da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kad muškarac navrši 66 godina, a žene 64, uz najmanje 15 godina staža osiguranja. Takođe, osiguranik stiče pravo na penziju kada navrši 40 godina staža osiguranja i 61 godinu života.

Dogovoreno je da se jedna četvrtina najnepovoljnijih godina ne uzima u obzir pri izračunavanju visine penzije i da minimalna penzija bude 145 eura, umjesto dosadašnjih 125 eura”, rekao je Zarubica.

Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USSCG), Srđa Keković kazao je da jedan od ključnih benefita po kojem je smanjena starosna granica sa 67 godina na 66 za muškarce i 64 za žene, što je dogovoreno da se odmah primjenjuje čim zakon stupi na snagu.

Drugi ključni momenat je da se jedna četvrtina najlošijih godina izuzima, što stupa na snagu 1. januara 2020. godine, jer će kroz nju biti nešto veće penzije u obračunu, pa da ne bi opteretili budžet u ovoj godini”, rekao je Keković.

Takođe, kada je riječ o minimalnoj penziji, i ta norma stupa na snagu 1. januara.

Keković je naveo da će, kada zakon uđe u skupštinsku proceduru, pokušati zajedno da djeluju preko poslaničkih klubova amandmanski na tekst zakona.

Ono za šta mislimo da će nam se izaći u susret su uslovi za odlazak u penziju po povlašćenim uslovima rudara, što oni imaju u zakonu. Međutim, zbog potrebe pooštravanja nekih kritetijuma i dovođenja u istu ravan svih budućih penzionera predloženo je da se ova norma ukine sa 31. decembrom naredne godine”, rekao je Keković.

On je dodao da se drugi pravni institut koji nije trebalo ukidati odnosi na pravo rodtelja koji imaju djecu sa teškim smetnjama u razvoju, da pođu u penziju ranije po povlašćenim uslovima.

Ti roditelji imaju mogućnost da sa 20 godina staža podnesu zahtjev i ostvare penziju, pri čemu se predlaže ukidanje te norme sa 31. decembrom naredne godine, što je nehumano”, smatra Keković.

On je naveo da su u razgovorima sa predlagačem dogovorili da zakon stupa na snagu u roku od osam dana od objavljivanja u Službenom listu, što znači da od tada svako zainterosovan ima pravo da podnese zahtjev Fondu PIO i ostvari pravo na penziju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve