Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Mijušković: Oblast rodne ravnopravnosti se i dalje percipira na pogrešan način

Oblast rodne ravnopravnosti i dalje se percipira na pogrešan način i smatra isključivo „ženskim pitanjem”, a uz to, primjetno je da većina javnosti podrazumijeva pod rodnom ravnopravnošću samo učešće žena u organima javne uprave, smatra zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković

Oblast rodne ravnopravnosti i dalje se percipira na pogrešan način i smatra isključivo „ženskim pitanjem”, a uz to, primjetno je da većina javnosti podrazumijeva pod rodnom ravnopravnošću samo učešće žena u organima javne uprave, smatra zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković.

Snežana Mijušković

Ona je na sjednici Ženskog parlamenta kazala da se žene u crnogorskom društvu još uvijek susrijeću sa značajnim brojem problema u različitim domenima privatnog i javnog života, pa stoga dostizanje ravnopravnosti žena u svim sferama društvenog i političkog života mora ostati u vrhu prioritetnih ciljeva države.

“Rodna neravnopravnost se ispoljava kroz još uvijek nedovoljnu političku participaciju žena, nedovoljnu političku participaciju žena sa invaliditetom, ekonomsku nejednakost, neravnopravnu podjelu obaveza u porodici, kao i razlike u imovini koja dovodi žene u nepovoljan položaj za započinjanje sopstvenog biznisa”, podsjetila je Mijušković.

Prema njenim riječima, s obzirom da je ovo izborna godina za očekivati je da ćemo imati veći procenat žena na izbornim listama nego u prethodnom periodu.

“Podsjećam da se institucija Zaštinika još od 2013. godine zalaže za model u kojem će se u svakoj grupi od tri kandidata naći jedna žena. Neophodno je poboljšati položaj žena i u pogledu: njihovog statusa na tržištu rada, odnosno prava i obaveza na radu i u vezi sa radom, zatim zaštite na radu, zaštite materinstva, olakšica majkama koje se staraju o djeci sa posebnim razvojnim potrebama. Potrebno je snažnije djelovati, naročito na planu zaštite fizičkog i psihičkog integriteta žena i podrške ženama kao ranjivoj društvenoj grupi”, tvrdi ona.

Navela je da Institucija Zaštitnika kontinuirano podsjeća na nepovoljan položaj višestruko diskriminisanih kategorija stanovništva – žene iz manjinskih zajednica, žene Romkinje, žene sa invaliditetom i pripadnice LGBT zajednice kojima je neophodna podrška i osnaživanje.

“Ovo je prilika i da podsjetimo na još jedan problem – problem rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici. Ohrabruje činjenica da je iz godine u godinu sve veći broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici, što nužno ne mora da znači da je nasilje u porastu, već da je povećana svijesti o ovoj temi usljed brojnih kampanja i održanih radionica i samim tim povećan broj prijavljenih slučajeva”, zaključila je Mijušković.

IzvorCdm

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve