Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Micev: Crnu Goru ne očekuje ledeni talas

Narednih dana oblačno, sa malo padavina 

Nakon što su se Sjedinjene Američke Države suočile sa polarnim vorteksom, evropski mediji pompezno su najavili da i na naš kontinent stiže ledeni talas. No, kako je za CdM kazao načelnik Odsjeka za analizu i prognozu vremena u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju Branko Micev, u tome nema baš ništa spektakularno i Crnu Goru narednih dana ne očekuju ekstremno niske temperature.

Kako ističe, prema službenom prognostičkom materijalu evropskog prognostičkog centra, u narednih deset dana se u našoj zemlji, kao ni na području Evrope, ne očekuje ledeni talas, iako je to normalna pojava.

“Ledeni talasi kao posljedica dejstva polarnog atmosferskog fronta (Arctic Cold atmospheric front) su apsolutno “klimatski normalna” pojava za ovo doba godine u Evropi i na sjeverno-američkom konintentu”, objašnjava Micev.

Ovo što se dogodilo u Americi i Kanadi je, kako kaže, posljedica dejstva meteorološkog vremenskog poremećaja.

“U stručnoj i naučnoj javnosti ovi meteorološki fenomeni su izuzetno dobro poznati i oni se izučavaju na studijama meteorologije. Što se tiče cijele ove priče – tu nema ama baš ništa spektakularno i meni lično nije poznato zašto je nastala ovako velika medijska (portalska) ”pompa” oko nečega što je u nauci dobro poznato i što se u praksi realno može očekivati”, dodaje Micev.

Tokom januara 18 ledenih dana na Žabljaku

Januar ove godine je u Crnoj Gori bio malo hladniji u odnosu na prosjek.

“Janaur 2019. u pogledu prosječne maksimalne dnevne temperature vazduha u Crnoj Gori bio je hladniji za jedan stepan Celzijusa, a najveće odstupanje je registrovano na Žabljaku – tamo je prosječna maksimalna dnevna temperatura prethodnog mjeseca bila niža za oko 2,5 stepana od odgovarajuće klimatske normale”, rekao je Micev.

Najhladnije je tokom minulog mjeseca bilo upravo na Žabljaku, gdje je bilo i najviše ledenih dana, sa temperaturama ispod nule tokom 24 časa.

“Ove godine najniža temperatura vazduha zabilježena je na području Žabljaka -20.6 stepeni Celzijusa. Na području te opštine tokom januara je bilo 18 ledenih dana”, navodi Micev.

Najniža temperatura izmjerena 1985. godine u Rožajama

To je, ipak, dosta viša temperatura u odnosu na 1985. godinu, kada je u našoj zemlji zabilježen rekordni minus.

“U januaru 1985. godine u Rožajama je bilo -32 stepena, to je najniža izmjerena temperatura u Crnoj Gori”, rekao je za CdM načelnik Odsjeka za analizu i prognozu vremena u Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Narednih dana oblačno, sa malo padavina

Na bazi materijala Evropskog centra za prognozu vremena, vrijeme u Crnoj Gori će 5. i 6. februara biti promjenljivo oblačno i vjetrovito, sa jakim sjevernim vjetrom u srijedu, a na sjeveru u planinama provijavaće snijeg.

“Djelimično oblačno, sa nešto više sunca, biće 7. februara. Tokom dana 8. februara naoblačenje, krajem dana i tokom noći ponegdje moguća je vrlo slaba kiša, u planinama na sjeveru vrlo slab snijeg. Za 9. i 10. februar očekuje se djelimično oblačno vrijeme, na sjeveru nešto više oblačnosti i uglavnom suvo”, najavio je Micev.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve