Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Medoks: Jačanje medijskih veza sa lokalnim zajednicama u Crnoj Gori

Britanska ambasadorka u Crnoj Gori Karen Medoks danas se sastala sa predstavnicima medija koji djeluju u Crnoj Gori i koji učestvuju u programu Media for all kako bi razgovarali o načinu na koji je grant program Aktivno izvještavanje građana/ki pomogao jačanju veza s njihovim lokalnim zajednicama, saopšteno je iz britanske ambasade u Crnoj Gori

Britanska ambasadorka u Crnoj Gori Karen Medoks danas se sastala sa predstavnicima medija koji djeluju u Crnoj Gori i koji učestvuju u programu Media for all kako bi razgovarali o načinu na koji je grant program Aktivno izvještavanje građana/ki pomogao jačanju veza s njihovim lokalnim zajednicama, saopšteno je iz britanske ambasade u Crnoj Gori.

U saopštenju se navodi da je instrument „Aktivno izvještavanje građana/ki” onlajn platforma koja pomaže medijima da budu u bližem kontaktu sa svojom publikom kada je riječ o temama od javnog interesa. To je takođe sredstvo za građane da prijave ona pitanja ili oblasti oko kojih su zabrinuti, na bezbjedan i siguran način.

Kako su saopštili, koristeći ovaj onlajn instrument, novinari mogu da razvijaju različite vrste anketa, upitnika i drugih oblika angažovanja građana. Instrument takođe omogućava medijima da analiziraju informacije i podatke koje su prikupili prije nego ih uključe u svoje izvještavanje.

“Tri medijske kuće, Boka News, Portal Onogošt i Informativna agencija MINA, uspješno su završile svoje projekte i podijelile svoja iskustva, dostignuća i izazove sa ostalim medijima koji učestvuju u programu „Media for all“. Obrađene teme se tiču isticanja zabrinutosti romske zajednice, devastacije kulturnog nasljeđa, do poboljšanja zapuštenih naselja. Mediji su uspješno sarađivali sa relevantnim privrednicima i donosiocima odluka kako bi se pozabavili ovim problemima”, dodaje se u saopštenju.

Medoks je kazala da Ujedinjeno Kraljevstvo podržava nezavisnost medija u Crnoj Gori.

„Kroz projekat „Media for all“ i ulaganje u obuke i ovakve instrumente, možemo da vidimo uticaj koji je projekat imao na dobitnike grantova i njihovu publiku. Građani su sada uvjereni da mogu da rade sa svojim lokalnim medijima kako bi izrazili zabrinutost, da mogu da sarađuju s medijskim kućama kako bi rješavali probleme i kako bi se njihov glas čuo., navela je ambasadorka.

Direktorica „Media for all“ projekta, Larisa Halilović je dodala da je povjerenje u lokalne medije od suštinskog značaja.

„Ono što je projekat „Media for all“ postigao kroz obuku, finansiranje i mentorstvo za medijske kuće širom Crne Gore je upravo jačanje te veze sa građanima i stvaranje promjena u njihovim zajednicama. Budući da su u stanju da istraže neku temu, prikupe dokaze i daju primjere, mediji su u stanju da se još efikasnije zalažu za promjene. Građani sada predlažu teme i ideje za izvještavanje svojim medijskim kućama što pokazuje uticaj ovog instrumenta, pa se nadamo da će mediji nastaviti da ga koriste”, rekla je ona.

Iz britanske ambasade su kazali da britanski savjet radi u partnerstvu sa Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN), Thomson fondacijom i INTRAC-om (Međunarodnim centrom za obuku i istraživanje nevladinih organizacija) na programu „Media for all“ koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva.

“Pružajući prilagođenu podršku poslovnom razvoju, unapređujući dvosmjernu komunikaciju sa građanima i medijima, podržavajući omladinske medije i mlade novinare i jačajući rodno osjetljivo izvještavanje, program ,,Media for all” radi sa novinarima, urednicima, vlasnicima i publikom širom Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija)”, zaključuje se u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve