Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Medijska pismenost i kritičko promišljanje vještine 21. vijeka

Radionica je pokazala da su mladi upoznati sa činjenicom da je Crna Gora postala plodno tlo za plasiranje i širenje dezinformacionih kampanja, te da tome uglavnom doprinosi politička situacija koja je rezultirala snažnom polarizacijom društva i medija

Jačanje medijske pismenosti je ključno za borbu protiv dezinformacija i lažnih vijesti, ali i za demokratski razvoj društva, zaključeno je na radionici Digitalnog forenzičkog centra Vještine 21. vijeka – Medijska pismenost i kritičko promišljanje.

Kako je saopšteno iz DFC-a, uzimajući u obzir činjenicu da u kreiranju političkog, društvenog i kulturnog ambijenta Crne Gore snažan uticaj imaju mediji, 7. i 10. avgusta organizovali su dvije radionice sa namjerom da se osnaži kritičko razmišljanje i okupili više od 100 mladih ljudi.

“Radionica je pokazala da su mladi upoznati sa činjenicom da je Crna Gora postala plodno tlo za plasiranje i širenje dezinformacionih kampanja, te da tome uglavnom doprinosi politička situacija koja je rezultirala snažnom polarizacijom društva i medija”, navode u DFC-u.

Radionica se sastojala od teorijskog i praktičnog dijela. U teorijskom dijelu, polaznicima su predočena saznanja i načini na koje nas je savremeno doba uvelo u novu realnost u kojoj mediji kreiraju i plasiraju informacije i narative, time direktno ugrožavajući stabilnost i progres kako crnogorskog društva, tako i društava širom svijeta.

“Učesnici radionice su kroz konkretne primjere imali priliku da vide da su neki od pokretača dezinformacija nerijetko politički i materijalni interesi, što im je dalo jasniji uvid u pozadinu takvih operacija i kampanja. Posebna pažnja posvećena je društvenim mrežama (Facebooku, Instagramu i Twitteru) i načinima kako se one koriste za kreiranje i uticanje na stavove i javno mnjenje. Bilo je govora o botovima i trolovima, načinima kako prepoznati bot mreže, provjeriti vjerodostojnost i porijeklo fotografija i još mnogo toga”, ističu u Digitalnom forenzičkom centru.

Nakon teorijskog dijela, učesnici su tokom praktičnog dijela mogli da uče o koracima kako efektivnije i brže da pretraže informacije i provjere tačnost različitog sadržaja.

“Radionica je bila interaktivna, a mladi su konstantno razmjenjivali mišljenja i viđenja kako između sebe, tako i sa predavačima. Osim velikog broja učesnika, ohrabruje i činjenica da su svi prisutni pokazali zavidan nivo svijesti o problemu i želju da kroz sticanje znanja postanu otporniji na svakodnevne manipulacije informacijama”, zaključuju u DFC-u.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve