Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

MEDEL: Vlasti Crne Gore da opozovu izmjene Zakona o PIO jer ugrožavaju nezavisnost sudstva

MEDEL smatra da Izmjene i dopune crnogorskog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju diskriminišu sutkinje i ne odražavaju evropske vrijednosti

Evropsko udruženje sudija i tužilaca za slobodu i demokratiju (MEDEL) saopštilo je da su primili “zabrinjavajuću informaciju” zbog usvojenih Izmjena i dopuna crnogorskog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojima je, kako navode, značajno smanjena starosna granica za penziju za sudije, za razliku od odgovarajućih odredbi crnogorskog Zakona o radu.

Pored toga, kako dodaju, navedenim izmjenama predviđena je niža starosna granica za odlazak u penziju za sutkinje odnosno uvedene su različite starosne granice u zavisnosti od pola.

Iz tog Udruženja ističu da direktna ili indirektna diskriminacija po osnovu pola podliježe zabranama, konkretno, shodno Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, protokol 12, član 1.

“Svaka diskriminacija u sudstvu može dovesti do ugrožavanja nezavisnosti sudije i sudstva u cjelini. Mandat sudije je ključna garancija nezavisnosti sudstva i sudija kao pojedinaca i stoga se ne može narušavati”, navode oni.

MEDEL smatra da Izmjene i dopune crnogorskog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju diskriminišu sutkinje i ne odražavaju evropske vrijednosti.

“Štaviše, smanjenje starosne granice za obavezni odlazak u penziju je u suprotnosti sa stalnošću sudijske funkcije, što je centralni element evropskih standarda, i krši obavezu iz člana 19. stav 1 tačka 2 Ugovora o Evropskoj uniji, kako je utvrdio Sud pravde Evropske unije u predmetu Komisija protiv Poljske (C-619/18)”, dodaju oni.

S obzirom na činjenicu da je Crna Gora zemlja posvećena evropskim integracijama i vrijednostima, MEDEL napominje da su nediskriminacija i rodna ravnopravnost osnovne vrijednosti Evropske unije, a koje se moraju poštovati i u Crnoj Gori.

Stoga, iz Udruženja pozivaju Sudski savjet Crne Gore da preuzme, kako navode, svoju suštinsku ulogu u odbrani nezavisnosti sudstva i sudija kao pojedinaca, kako je navedeno u Mišljenju “CCJE br. 24(2021), član 19”.

“Da Ustavni sud Crne Gore zauzme stav o inicijativi Udruženja sudija Crne Gore i Sudskog savjeta iz 2020. godine, kojima se traži ocjena ustavnosti navedenog crnogorskog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, te da vlast u Crnoj Gori opozove izmjene i dopune crnogorskog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju”, zaključuju iz MEDEL-a.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve