Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Marković: Prijestonica nije odbila da pomogne zaposlenima RTV Cetinje

Prijestonica Cetinje nije odbila da pomogne zaposlenima RTV Cetinje u rješavanju duga prema Poreskoj upravi, jasan je Marković, već je samo iskazala zabrinutost za budući tok pregovora u kojima mora učestvovati

Prijestonica Cetinje nije odbila da pomogne zaposlenima RTV Cetinje u rješavanju duga prema Poreskoj upravi, već je samo iskazala zabrinutost za budući tok pregovora u kojima mora učestvovati, kazao je sekretar Sekretarijata za kulturu, sport i mlade Prijestonice Stanka Marković reagujući na saopštenje RTV Cetinje.

“Budžetska sredstva koja pripadaju građanima raspodjeljuju se, troše i kontrolišu na način koji je propisan zakonom. RTV Cetinje kao javna ustanova i privredno društvo, obavezna je da napravi trogodišnji Ugovor sa osnivačem kojim se regulišu međusobna prava i obaveze”, saopštio je Marković.

“Na portalu RTV Cetinje objavljen je zadnji trogodišnji Ugovor o međusobnim pravima i obavezama korišćenja sredstava za realizaciju programskih obaveza za period 2018 – 2020. Na 7. strani su jasno, i svima razumljivo, utvrđene obaveze i odgovornosti ugovornih strana”, naveo je Marković.

Prijestonica Cetinje je navedena sredstva građana transferisala po godinama opisanim u članu 2 Ugovora, tačno onako kako je precizirano članom 6 Ugovora – odnosno, prema njegovim riječima,  “budžetska sredstva namijenjena RTV Cetinje za tri godine isplaćena su u iznosu od 100 odsto”.

“Da li je RTV Cetinje namjenski trošilo sredstva, pozivam sve da provjere na portalu RTV Cetinje, pregledom Izvještaja o izvršenoj reviziji finansijskih iskaza za navedene godine iz ugovora. Važno je napomenuti da RTV Cetinje u periodu trajanja Ugovora, od 2018. do 2020. godine, NIJE tražilo izmjene i dopune ovog Ugovora, iako je moglo shodno članu 10”, dodao je Marković.

Kako mi se imputira, određen uticaj na transfer budžetskih sredstava građana drugim ustanovama, korisnicima budžeta, pojašnjava Marković, “podsjećam da Budžet usvaja Skupština i obavezuje nadležni organ da se stara o realizaciji istih, tako da ne vidim moj uticaj u svemu tome”.

“RTV Cetinje je već imao definisan i potpisan Ugovor o finansiranju na tri godine kada sam preuzeo dužnost sekretara, i kako nijeste tražili izmjene istog, ne vidim kako sam mogao uticati na raspodjelu sredstava za vaš medij”, naglasio je sekretar.

Pojasnio je sljedeće:

“U vašem jučerašnjem tekstu navodi se da je Prijestonici na njen zahtjev dozvoljeno da se uključi u izradi Odluke o koeficijentima zaposlenih u RTV Cetinje, a koji su ograničeni Zakonom o zaradama u javnom sektoru, iako zaposleni u Radiju nijesu državni službenici i namještenici. Ministarstvo finansija i socijalnog staranja u dopisu od 12. 02. 2021. godine, a na zahtjev RTV Cetinje radi tumačenja kojim zakonskim propisima podliježe, u zadnjem pasusu navodi: „…Kako se na zaposlene u d.o.o. LJE RTV Cetinje PRIMJENjUJU odredbe Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, potrebno je da Odluku o koeficijentima za zarade zaposlenih u RTV Cetinje, dostaviti Ministarstvu finansija i socijalnog staranja na mišljenje, nakon čega na istu Vlada Crne Gore daje saglasnost“”, navedeno je u saopštenju.

Na angažovanje eksternog revizora nije “mogao uticati”, jer kako kaže,  “njega angažuje Savjet RTV Cetinje po propisanoj proceduri”.

“Upućujem javnost da sa posebnom pažnjom pogleda revizorski izvještaj za 2020. godinu. On na jasan i sa korisnim napomenama daje pregled stanja u RTV Cetinje, za razliku od svih prethodnih godina gdje je, interesantno, uvijek bio isti revizor. Ugovor o radu zaposlenih i direktora, ugovore o djelu, nijesmo mogli dobiti, niti sam upoznat sa istim, a nijesu objavljeni ni na portalu RTV Cetinje”, naveo je Marković.

Navode o njegovom “podučavanju” razlici između obaveza i gubitaka smatra “zlonamjernom interpretacijom”.

“Kako se u reagovanju menadžmenta RTV Cetinje „podučavam“ razlici između obaveza i gubitaka, što smatram zlonamjernom interpretacijom, a i nije čudno ako su vam namjere takve, upućujem na stranu 26 Revizorskog izvještaja gdje se kaže da: „Društvo iz redovnih sredstava – aktive NE MOŽE izmiriti gubitak, kao ni prispjele obaveze“. Da budem jasniji, a držeći se moje preporuke da treba sagledati stvarno stanje obaveza prema Poreskoj upravi kroz usaglašavanje kartica između RTV Cetinje i Poreske uprave, upućujem zainteresovane na stranu šest Revizorskog izvještaja za 2020. godinu gdje se kaže : „U poslovnim knjigama Društva obaveze prema Poreskoj upravi iznose ukupno 187.110 eura. STANjE OBAVEZA TREBA USKLADITI“,

Prijestonica Cetinje nije odbila da pomogne zaposlenima RTV Cetinje u rješavanju duga prema Poreskoj upravi, jasan je Marković, već je samo iskazala zabrinutost za budući tok pregovora u kojima mora učestvovati.

“Prijestonica ostaje otvorena za sadržajnu saradnju, uz razumijevanje da iz istih sredstava hranimo svoje porodice i da smo dužni da javno, transparentno i zakonito raspolažemo sredstvima građana”, zaključio je Marković.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve