Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Usvojen Koncesioni akt: Marković: Aerodrome ne prodajemo; SD tvrdi da su dokumenta nezakonita

Kako se navodi u analizi Ministarstva saobraćaja, ekonomske analize pokazale su da je projekat davanja aerodroma na koncesije ekonomski isplativiji model od zadržavanja postojećeg stanja odnosno upravljanja aerodromima od strane države.

Vlada Crne Gore na današnjoj sjednici usvojila je Koncesioni akt i ugovor o koncesiji za Aerodrome Crne Gore, saopštio je ministar saobraćaja Osman Nurković. Premijer Duško Marković je poručio da Aerodrome ne prodajemo nego očekujemo veliko ulaganje koja ostaju budućim generacijama. Socijaldemokrate Crne Gore smatraju da koncesiona dokumenta do kraja ne štite interes države i u nekim elementima su i dalje nezakonita.

FOTO gov.me

Ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković najavio da su postavljeni takvi kriterijumi da se ne može prijaviti neko ko ne ispunjava izuzetno visoke standarde.

Ministar je kazao da je ukupna tržišna cijena Aerodroma 140 miliona eura.

On je kazao da su tri kriterijuma za izbor najbolje ponude: tehnički, finansijski i ponude za poboljšanje avio dostupnosti.

Kako je definisano koncesionim aktom, od budućeg koncesionara očekuje se jednokratna avansna uplata od najmanje 100 miliona eura. Ukupne očekivane investicije tokom trajanja koncesija za oba aerodroma iznose oko 200 miliona eura, s tim što se očekuje da najmanje 80 miliona eura investicija bude realizovano u prve tri godine.

Dokument precizira da će svi zaposleni u preduzeću Aerodromi Crne Gore, u skladu sa uslovima iz postojećeg Kolektivnog ugovora, biti zadržani i koncesionar neće imati pravo otpuštanja tokom prvih pet godina.

Razlike u Vladi

Nurković je konstatovao da SD nije odustao od svog stava da aerodrome ne treba davati u zakup. Za usvajanje Koncesionog akta bili su članovi Vlade iz Demokratske partija socijalista i Bošnjačka stranka.

Osman Nurković, foto gov.me

Na pitanje novinara kakav je stav SD o ovome Nurović je kazao da je to poznato i da se njihov stav nije priomijenio. Oni i dalje misle da ne treba ići u ovaj proces. Nurković kaže da će svoje stavove oni najvjerovatnije obrazložiti.

Nurković je kazao da je razgovorao sa brojnim zainteresovanim kompanijama za aerodrome Crne Gore.

“Oko dvadesetak renomiranih firmi je zainteresovano za koncesiju”, istakao je Nurković.

Taj dokument je dobio pozitivno mišljenje zaštitnice imovinsko-pravnih interesa države, Ministarstva finansija i Direktorata za imovinu, dok je Ministarstvo turizma i održivog razvoja dalo saglasnost za dostupnost avio sadržaja i u Podgorici i u Tivtu.

Kompletna predložena dokumentacija prošla je na Komisiji za ekonomsku politiku u utorak, s tim što se ministar prosvjete Damir Šehović iz Socijaldemokrata (SD) protivio, jer nije napravljena procjena vrijednosti zemljišta koje se daje u najam, nego procjena resursa koje će preuzeti koncesionar.

Vladina Komisija za ekonomsku politiku u maju je vratila Ministarstvu saobraćaja da predlog uskladi sa zakonom.

Prenos zemljišta ići će u skladu sa planom investicija, rekao je ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković.

“Tenderski postupka obuhvata dvije faze, prva je faza predkvalifikacije koja će trajati 45 dana. Nakon odabira ponuđača ići ćemo u postupak raspisivanja tendera. Taj postpak će trajati 60 dana i planiramo da se u martu izvrši prenos imovine”, rekao je Nurković.

Obaveza ponuđača je, kako je saopštio, da avansno uplati najmnaje 100 miliona eura i da narednih 30 godina državi uplaćuje najmanje 10 posto ukupnog prihoda aerodroma.

Sva nepokretna i pokretna imovina nakon isteka ovog perioda biće prenesena na Vladu Crne Gore, pojasnio je Nurković.

Stav Socijaldemokrata

Socijaldemokrate Crne Gore smatraju da koncesiona dokumenta koja je Vlada na današnjoj sjednici usvojila, iako bitno unaprijeđena u odnosu na prethodna koja su razmatrana i nekoliko puta na njihovo insistiranje vraćana na doradu sa vladinih komisija i same Vlade, do kraja ne štite interes države i u nekim elementima su i dalje nezakonita.

,,Činjenica je da su usvojena dokumenta potpuno različita od onih koja su javnosti prezentovana prije godinu, što jasno pokazuje i dokazuje da su Socijaldemokrate bile apsolutno u pravu sve ovo vrijeme kada smo konkretnim argumentima koje smo u kontinuitetu iznosili pokazali svu njihovu prethodnu nezakonitost i nedostatnost”, tvrde u ovoj partiji.

Međutim, kako dodaju, iako unaprijeđena u odnosu na prethodna, uvjereni smo da su u pojedinim elementima i dalje i nedostatna i nezakonita.

,,U tom smislu ukazujemo na činjenicu da je usvajanjem ovako definisanog koncesionog akta prekršen član 9 stav 4 Zakona o koncesijama i član 29 Zakona o državnoj imovini, jer nije urađena procjena vrijednosti nepokretnosti, što je jasna zakonska obaveza.  Naime, procjena tržišne vrijednosti resursa, odnosno tržišne vrijednosti sopstvenog kapitala privrednog društva Aerodromi Crne Gore, koja je na naše insistiranje nedavno realizovana od strane Ekonomskog fakulteta, koristi se isključivo radi utvrđivanja minimalne koncesione naknade u skladu sa članom 61 Zakona o koncesijama”, napominju oni.

To je, kako dodaju iz SD-a i u samoj analizi na strani 3 pomenute analize nedvosmisleno konstatovano.

,,Koncesionim aktom je takođe obuhvaćeno i nekoliko stotina hiljada metara kvadratnih imovine u Tivtu, koja nije u vlasništvu države, što cijenimo da je takođe nezakonito. S tim u vezi, upitno je da li je prekršen Zakon o koncesijama koji kroz svoju definiciju koncesije jasno predviđa da predmet koncesije može biti samo ono sto je u vlasništvu koncedenta, tj. države, što u usvojenom koncesionom aktu definitivno nije slučaj. Koncesionim aktom se, dakle, predviđa tzv. faznost postupka davanja koncesija, iako Zakon ne prepoznaje takvu mogućnost”, navode iz SD-a.

Kada je riječ o ugovoru, SD smatra da je Nacrt ugovora o koncesiji, koji je napisan na svega 15 strana, nedopustivo generalan, što čitav proces čini nedovoljno transparentnim, zbog čega interes države nije zaštićen.

,,Umjesto ovog pristupa, uvjereni smo da bi nacrt ugovora već u ovoj fazi morao sadržati sve ključne odredbe, te da u daljem postupku radi zaštite državnog interesa ne bi smio biti predmet suštinskih, nego tehničkih manjih izmjena, sto ovdje nije slučaj”, tvrde u ovoj partiji.

SD stoji čvrsto na stanovištu da zona ekskluziviteta od samo 150 kilometara, koja je kao takva ubjedljivo najniža u regionu, ne štiti nacionalni interes u dugom roku, jer, kako naglašavaju,  lako kao država možemo biti “moneta za potkusurivanje” koncesionara koji u koncesiju imaju okolne konkurentske aerodrome, samo ako im finansijska računica to pokaže.

,,S tim u vezi se mora postaviti pitanje kako su aerodromi Podgorica i Tivat konkurencija aerodromima u Beogradu, Zagrebu i Skoplju, a oni našim aerodromima nijesu?! Posebno zabrinjava ignorisanje činjenice iz posljednjeg Izvještaja EK o Crnoj Gori u kojem je država decidno upozorena da koncesije treba da budu u saglasnosti sa predstojećom regulativom o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, koja inače još nije donešena”, napominju oni.

Socijaldemokrate, iako jedini politički subjekt koji se ozbiljno i odgovorno bavio ovom problematikom, će, kako ističu, pratiti dalji tok realizacije ovog projekta i ukazivati na sve njegove nedostatnosti u želji da državni interes bude zaštićen.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve