Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Lokalne uprave ključne za propise u oblasti životne sredine

Poručeno je sa okruglog stola "Razgovarajmo o Evropskoj uniji", koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) Green Home

Crna Gora treba treba da više uključi predstavnike lokalnih samouprava u pregovarački proces u oblasti životne sredine, a koordinacija između nacionalnih i lokalnih institucija od ključne je važnosti za uspješno rješavanje izazova u evropskim integracijama, poručeno je sa okruglog stola “Razgovarajmo o Evropskoj uniji”, koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) Green Home.

foto: PR centar

Izvršna direktorica NVO Green Home Nataša Kovačević je kazala da lokalne zajednice mogu riješiti ili pomoći rješavanje nekih od najtežih ekoloških problema, poput upravljanja otpadom.

Predsjednica Opštine Danilovgrad Zorica Kovačević, kazala je da moraju uključiti i angažovati kadrove u ove vrlo značajne projekte.

“Sigurna sam ih da im dosta u Crnoj Gori, samo ih treba prepoznati i aktivirati. Vjerujem da ima dosta mladih koji su završili fakultet zaštite životne sredine i ovo će biti prilika da ih odmah uključimo u upravljačko tijelo, na poslovima u lokalnoj upravi koja će se baviti zaštitom životne sredine, upravljanjem otpadom”, navela je Kovačević.

Ona je kazala da je u toku postupak nabavke opreme za reciklažno dvorište.

“Kao i druge opštine u Crnoj Gori, imamo velike probleme vezano za deponovanje i nelegalno odlaganje otpada na čitavoj našoj teritoriji. Sve mjere i aktivnosti koje smo preuzeli sa nivoa Komunalne policije i Komunalnog preduzeća kratkoročno daju mjere, zbog čega bi kaznena politika u budućnoti trebalo da bude veća”, rekla je Kovačević, napominjući da je i edukacija u školama jedan od načina podizanja svijesti o očuvanju prirode.

Predstavnica Ministarstva održivog razvoja i turizma Brankica Cmiljanović, kazala je da je Poglavlje 27 veoma zahtjevno, te da se otpad može posmatrati sa ekonomskog i ekološkog aspekta.

Predavačica Milena Kapa, navela je da shodno Zakonu o zaštiti prirode, postoje dvije kategorije područja od značaja, odnosno ekološka mreža i zaštićena područja.

“Ekološka mreža predstavlja područje koje se proglašava u cilju zaštite i očuvanja određenih stanišnih tipova i vrsta od interesa za Crnu Goru i EU, u skladu sa zakonom i potvrđenim međunarodnim ugovorima. Pored ekološke mreže, Zakon prepoznaje i zaštićena područka kojih je u Crnoj Gori 12,2 odsto”, kazala je Kapa.

Ona je pojasnila da Natura 2000 predstavlja ekološku mrežu koja obuhvata područja važna za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova EU.

“Uspostavljanjem Natura 2000 mreže, lokalno stanovništvo će dobiti besplatan brend koji daje zelenu oznaku, a koja povećava prodaju i prihode, omogućava rad sa jedinstvenim sortama i tradicionalnim ili inovativnim proizvodnim metodama. Takođe, povećava podsticaj za korišćenje roba i sirovina koje su održive, a predstavlja dobro upravljanu prirodu koja privlači brojne posjetioce”, istakla je Kapa.

Projektna koordinatorka u NVO Green Home Milica Kandić, navela je da cirkularna ekonomija predstavlja novi model privređivanja i podrazumijeva kompletnu izmjenu proizvodnje i potrošnje. Kako je pojasnila to podrazumijeva da se iz prirode uzimaju resursi, napravi proizvod, ali se nakon toga ponovo vrati u proces ponovne proizvodnje.

Ona je saopštila da je NVO Green Home sprovela analizu lokalnih planskih dokumenata iz oblasti upravljanja otpadom na nivou 20 opština, u koju nisu uvršteni podaci iz opština Nikšić i Plav, koja je pokazala da sjeverni region ne posjeduje infrastrukturu i nema aktivnosti vezane za reciklažu i odvajanja otpada. Centralni region, a naročito Podgorica prednjači, posebno u pogledu izgrađenosti infrastrukture za odvajanje otpada. Primjetan je značajan napredak u primorskom regionu.

Ona je kazala da je analiza obuhvatala i neuređena odlagališta, čiji su rezultati pokazali da u u Crnoj Gori postoji više od 370 neuređenih odlaglišta.

Koordinatorka programa za energiju u NVO Green Home Sanja Orlandić, kazala je da je bitna sinergija dva sektora, odnosno energetike i zaštite životne sredine.

Ona je poručila da Crna Gora mora imati dugoročne planove do 2050. godine, jer je cilj EU da se emisije gasova smanje za 85 do 95 odsto do tada, a da važnu ulogu, kako je rekla, imaju mjere energetske efikasnosti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve