Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Kumburović: Stanje u Bolnici Meljine bolje, ne ispaštaju pacijenti

Kumburović odbacuje mogućnost gašenja Bolnice Meljine koja na ovim prostorima ima viševijekovnu tradiciju, a izgradili su je samodoprinosom građani Herceg Novog i koja je nakada imala 15 odjeljenja i ambulanti

O situaciji u Bolnici Meljine otkako je 1. marta postala dio javnog zdravstva Crne Gore stižu različite informacije. Iz Ministarstva uvjeravaju da je izbjegnuto najgore i nađeno najbolje prelazno rješenje do završetka sudskih postupaka i eventualno gradnje nove bolnice. Zvanično iz te ustanove malo ko želi da se oglasi, a direktor Opšte Bolnice Kotor, kojoj je pripojena Bolnica Meljine kao posebno odjeljenje, dr Davor Kumburović, tvrdi da je u Meljinama stanje znatno bolje.

To je posebno važno u najavljenoj trasformaciji OB Kotor u Kliničko bolnički centar za jug.

”Iskoristićemo i njenih 12 ljekara, što je malo, ali u Bolnici Meljine postoji 4-5 mlađih ljekara, koji će od oktobra ići na određene subspecijalizacije. Reorganizacijom u budućnosti i ta Bolnica mora da se razvija. I za nju postoji plan za raspisivanje specijalizacija kako bi se ona osamostalila i ojačala”, ističe dr Kumburović.

On odbacuje mogućnost gašenja Bolnice Meljine koja na ovim prostorima ima viševijekovnu tradiciju, a izgradili su je samodoprinosom građani Herceg Novog i koja je nakada imala 15 odjeljenja i ambulanti.

”Naravno da ta oblast i zaslužuje da ima jednu bolnicu. Za ovaj mali period smo, ipak, uspjeli da na kakve-takve noge stavimo Bolnicu Meljine. Mislim da postoji i neki optimizam kod zapošljenih. Prmili su redovno posljednje dvije plate. Imaju obezbijeđene bolje uslove nego ranije za rad. Napravili smo veliki iskorak. Bazirali smo se na razvoj medicinkog turizma, baro komore, fizikalne medicine, jer sam mišljenja da je to jedini izvor finansija na osnovu čega ćemo u budućnosti to još više unaprijediti”, ističe dr Kumburović.

On negira informaciju da se osipa i onako nedovoljan kadar.

”Za sada ne, iako ima indicija i određeni zdravstveni radnici od Ministarstva traže da pređu u druge ustanove, ali toga neće biti. Jer, ako smo se međusobno i sa javnošću dogovorili oko načina opstanka Bolnice Meljine, ne bi bilo korektno da oni napuštaju brod kada on tone. Resorno Ministarstvo će mislim imati dovoljno sluha da postupi kako treba. Tamo sada ima 12 ljekara, to je minimum. Pružamo ispomoć za teže situacije i pacijente smještamo u OB Kotor. Mislim da pacijeneti ne ispaštaju”, tvdi dr Kumburović.

S druge strane, na društvenim mrežama ili direktno u obraćanjima našoj redakciji stižu opažanja pacijenata. Oni tvrde da u toj ustanovi ne samo da nemaju dovoljno kadra, nego i repromaterijala. U Bolnicu Kotor je navodno odnijet i aparat za pretakanje kiseonika, a iz Kotora se doprema hrana za pacijente umjesto da se, kao uvijek, priprema u Meljinama. Jedna sestra radi na 22 pacijenta i hitne slučajeve. Odlaze ljekari, a interno odjeljenje je od 1. maja ostalo bez jednog izuzetnog interniste. Bolnica se pretvara u vid stacionara, tvrde oni.

Novskom portalu je nedavno koordinator u periodu transformacije bolnice Meljine u sistem javnog zdravstva, dr Slobodan Bulatović, kazao da ima kadrovskih problema, ali da uz podršku Ministarstva zdravlja i dalje angažuju ljekare iz drugih ustanova i iz susjednih država. U Meljinama rade sva odjeljenja koja su radila i prije ulaska u sistem javnog zdravstva. Primljeno je 100 radnika, očekuje se konkurs za još dvadesetak.

Na porodilištu je stalno zaposlen pedijatar i ginekolog i odjeljenje funkcioniše u punom kapacitetu, baš kao i interno odjeljenje, hirurško, barokomora, mikrobiologija.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve