Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Korona kolaps na pomolu

Slijedi kolaps, to je neminovno, ali zarad sezone mjere niko neće pooštravati do 20. avgusta, dok glavna ljetnja turistička sezona ne bude završena.

Broj zaraženih koronavirusom u Crnoj Gori mjeri se stotinama. Među njima gorovo polovina su turisti. Glavna sestra u Domu zdravlja u Budvi kaže da su u kolapsu. Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić upozorava da je situacija složena i da zabrinjava što je virus ponovo uspostavio lokalnu transmisiju.

Za to vrijeme, ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović za sve to vrijeme ćuti, na primorju vlada opšti haos, broj zaraženih u Crnoj Gori se mjeri stotinama, niko ne reaguje. Stranci se ne testiraju, a ako se i testiraju ne mare za rezultate, stanje je izmaklo kontroli, delta soj je prisutan.

Slijedi kolaps, to je neminovno, ali zarad sezone mjere niko neće pooštravati do 20. avgusta, dok glavna ljetnja turistička sezona ne bude završena.

Po starom, “dobrom” običaju, Ministarstvo zdravlja i ministarka ne odgovaraju na pitanja CdM-a kakva je procedura koja se sprovodi kada je riječ o stranim državljanima zaraženim virusom Covid19? Da li se određuje mjera izolacije ili karantina i koliki su troškovi liječenja do sada?

Ćute ministarka i njen resor…

Za to vrijeme, u Budvi je ovako:

“U kolapsu smo. Nikada nismo imali ovoliko posla. Polovina zaraženih na primorju su turisti, a ima ih koji i sa simptomima neće da se testiraju da im ne propadne ljetovanje ili sa pozitivnim testom napuštaju izolaciju, upozorava glavna sestra Doma zdravlja Budva Ljubinka Vuković u razgovoru za Nova.rs.

Ovo se nije dopalo Domu zdravlja u Budvi pa su reagovanjem pokušali da ublaže izrečeno.

Iz te zdravstvene ustanove su poručuli da građani i turisti u Budvi imaju kvalitetnu uslugu, sistem funkcioniše.

“Epidemiološka situacija u Budvi kao i u cijeloj Crnoj Gori je složena i zahtijeva oprez. Sve paušalne i neprecizne izjave od strane onih koji nijesu visokospecijalizovani za prevenciju i kontrolu epidemija donose dodatnu zabunu i doprinose pogrešnom opštem utisku do kog se dolazi zaboravljajući da u Budvi boravi najveći broj od ukupnog broja turista u odnosu na ostale opštine”, saopštili su iz DZ Budva.

No, uzalud pokušaji da se ugasi “korona požar”.

Direktor IJZ Galić jasno je predočio situaciju.

Epidemijska situacija u Crnoj Gori je složena, kazao je on.

On je Televiziji Crne Gore rekao da epidemiologe najviše zabrinjava to što je virus uspostavio lokalnu transmisiju.

“U svim evropskim zemljama došlo je do rasta broja oboljelih, što je slučaj i u Crnoj Gori, te se može govoriti kako kaže, o novom talasu epidemije”, navodi on.

Galić poziva sve građane da se pridržavaju propisanih mjera, a posebno onih osnovnih, nošenja maske, držanja distance i higijene ruku.

On ovoga puta nije izgovorio da ne kontrolišu situaciju, svjestan da bi, kao što je to već bio skučaj, bio sklonjen iz javnih nastupa na izvjesni period. Tako to radi ministarka kada ne čitaju sa košuljice.

Svima je jasno da je sezona ekonomski važna. Ali nije jasno koja je cijena koju ćemo platiti zbog haosa koji može da nastane. Da li ćemo u septembru doživjeti kolaps i zatvaranje totalno zbog broja oboljelih? Hoćemo li tada da ponovo zaključamo zemlju, građane zatvorimo ponovo i da tako provodimo naredne mjesece. Hoćemo li zarad od sezone onda biti dovoljna da pokrije zdravstveni i finansijski kolaps koji je možda pred vratima?

Da li neko sada prati kontakte zaraženih koronavirusom? Ovo je nekada bio osnov kontrole epidemiološke situacije.

Pitanja je mnogo, prognoze crne, a odgovora nema.

Neko će, ipak, morati da odgovara…prije ili kasnije.

Izvorcdm

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Korona kolaps na pomolu – CG Vijesti
10.08.2021-13:55 13:55

[…] Aktuelno […]