Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

“Koktel“ koji može da bude smrtonosan

Podatak koliko osoba je u našoj zemlji zatražilo pomoć usljed upotrebe kombinacije energetskih pića, alkohola i droga u Institutu za javno zdravlje nemaju, ali su u Urgentnom centru Kliničkog centra Crne Gore kazali da nerijetko imaju i takvih pacijenata.

– Ako su se ovakvi korisnici javili na tretman, oni su u rutinsku statistiku Instituta prijavljeni pod dijagnozom mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja usljed upotrebe alkohola, dok za poremećaje usljed pretjerane upotrebe energetskih napitaka ne postoji specifična dijagnoza po kojoj bismo mogli iz redovne statistike izvući podatak o ovoj kombinaciji – pojasnili su iz ove ustanove.

Posljednji podaci kojima raspolažu u Institutu su informacije ESPAD istraživanja (Evropsko istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima) iz 2015. godine koje je pokazalo da je u Crnoj Gori 26 odsto šesnaestogodišnjaka kombinovalo energetska pića sa alkoholom. Ovo istraživanje među mladima (uzrast 16 godina) radi se svake četvrte godine.

Istraživanje  

– U ESPAD istraživanju utvrđeno je da je ikad u životu 76 odsto djece uzrasta 16 godina konzumiralo energetska pića, a energetska pića u kombinaciji sa alkoholom pilo je njih 26 odsto. Tokom 12 mjeseci prije sprovođenja istraživanja više od polovine (62 odsto) pilo je energetska pića, a u kombinaciji sa alkoholom 21 odsto. Mjesec dana prije sprovođenja istraživanja, 16 odsto je konzumiralo alkohol zajedno sa energetskim pićima – kazali su Pobjedi iz Instituta za javno zdravlje.

Stručnjaci pojašnjavaju da energetska pića sadrže kofein, a da on djeluje kao stimulans tako što privremeno odgađa umor i pospanost „ali previše kofeina dovodi do osjećaja uznemirenosti i nelagode“.

– Velike količine kofeina izazivaju dehidrataciju (pretjerani gubitak tjelesnih tečnosti) koja je slična onoj koju uzrokuje alkohol, te stoga konzumiranje proizvoda koji sadrže kofein nije preporučljivo djeci, trudnicama i hroničnim srčanim bolesnicima. Energetska pića sadrže pored kofeina i velike količine šećera koje sa ostalim sastojcima mogu uništiti nadbubrežnu žlijezdu, a njihovim dugotrajnim korišćenjem dolazi do depresije nervnog sistema – pojašnjavaju iz ove zdravstvene ustanove. Upozoravaju da su ova pića opasna po zdravlje kada se duže koriste, kao i miješanjem sa alkoholom i drugim psihoaktivnim supstancama.

Rizici  

Dodali su da uzajamno djelovanje energetskog pića i alkohola uzrokuje mnoge zdravstvene rizike. Energetsko piće, objašnjavaju oni, je stimulans, dok alkohol djeluje umirujuće, odnosno uspavljujuće na većinu ljudi i „kombinacija učinka može biti izuzetno opasna“.

– U najtežim slučajevima, zbog nagle depresije nervnog sistema dolazi do gušenja usljed povraćanja u snu i depresije disajnog sistema – upozorili su stručnjaci.

Napominju i da ova kombinacija može „dovesti do srčanih aritmija i napada“.

– Predoziranje svakom psihoaktivnom supstancom, naročito njihovom kombinacijom, može da bude teško, čak i fatalno. Kako je njihova upotreba obično povezana sa „rekreativnom“ upotrebom na zabavama, pomoć se često traži kasno kada osoba jeste ili je na granici životne ugroženosti – ističu oni.

Kostić: Najčešća su trovanja opijatima i medikamentima

Specijalistkinja urgentne medicine dr Isidora Kostić za Pobjedu je kazala da u Urgentnom centru svake godine registruju veliki broj trovanja alkoholom, opijatima, ljekovima, kao i nekim psihoaktivnim supstancama, najčešće kokainom.

– Pacijenti se javljaju zbog trovanja ljekovima i kombinacijama raznih ljekova, kao i kombinacijama ljekova i alkohola, ali i alkohola i energetskih pića. Ljekovi koji najčešće dovode do akutnih trovanja su sedativi, hipnotici, antiepileptici, antihistaminici i opijati – rekla je ona.

Kako je pojasnila, u zavisnosti od toga što su pacijenti koristili, mogu se prepoznati akutno trovanje alkoholom, pripitost – emocionalna labilnost, promjena govora, poremećaj hoda, te neadekvatno ponašanje.

– Na drugom mjestu je pijanstvo – narušene intelektualne funkcije, vrtoglavica, povraćanje, a na trećem mjestu je teško trovanje koje podrazumijeva tešku psihomotornu oduzetost i gubitak svijesti – navela je Kostić.

Kostić je navela da je među mladima zastupljena i upotreba alkohola sa energetskim pićima i da se određeni broj pacijenata javi Urgentnom centru zbog mučnine, bolova u stomaku, nervoze i lupanja srca koje nastaju usljed ove kombinacije pića.

– Vrlo često se javljaju i pacijenti koji koriste marihuanu koja predstavlja i najčešće korišćenu drogu iz grupe opojnih droga – navela je ona. Istakla je da se stručnjaci u Urgentnom centru često srijeću sa osobama koje prvi put koriste psihoaktivne supstance.

– Najčešće je to kokain, kada se javljaju zbog povećane tjelesne temperature, znojenja, ubrzanog disanja – rekla je Kostić. Istakla je i da heroinski zavisnici uglavnom kasno traže pomoć, kada im je život već ugrožen. Kostić je naglasila da i kod ovako komplikovanih trovanja prethodne godine u Urgentnom centru KCCG nije zabilježen smrtni slučaj.

izvor: Pobjeda

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve