Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Katnićevi tajni kanali: Da li je Etička komisija dobijala informacije iz istog izvora kao i medijski poslušnici?

Treba podsjetiti da su dnevne novine Vijesti, Dan i Nova Pobjeda, koje su, kako smo pisali, radile kao medijske ispostave glavnog specijalnog tužioca, objavile informaciju da je Bećirović nakon hapšenja saslušavan u Osnovnom državnom tužilaštvu, a interesantno je da je istu informaciju imala i Komisija za Etički kodeks tužilaštva

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, kako portal Aktuelno piše u seriji tekstova već skoro mjesec i po, ne birajući sredstva, zloupotrebljavao je položaj, resurse SDT-a i medije za obračun sa neistomišljenicima, dok su mu mediji služili za promociju, javno pendrečenje neistomišljenika ali, kako se sumnja, i za obavljenje prljavih poslova za koje nije mogao da angažuje članove Specijalnog policijskog tima.

Samoproklamovani tajnovidac i epidemiolog Milivoje “Polakote” Katnić: “I zbog toga su neki zagazili đe nijesu trebali”, “Trgujem po pjaca “, “Kaže da ću krepati u kazamate”, “Koronavirus živi u sladoledu”

Iako Katnića za reizbor  “preporučuju” brojne zloupotrebe, drzništvo, konfuzni i nerazumljivi javni nastupi i impozantno ispoljavanje pravnog neznanja, fabrikovana “afera Delta” je najeksplicitniji primjer kako radi tužilačko-medijska sprega za blaćenje i kompromitaciju sa kojom je, kako se sumnja, glavni specijalni tužilac debelo povezan.

U posljednjih nekoliko tekstova bavili smo se radom Komisije za Etički kodeks tužilaca koja je direktno povezana sa fabrikovanom “aferom Delta”. Nakon ove fabrikovane afere Komisija za Etički kodeks državnih tužilaca, umjesto da je stala u zaštitu svog kolege Miloša Šoškića koji je u ovom slučaju bio meta, konstatovala je da je “Šoškić povrijedio etički kodeks tužilaca jer se u javnosti nalazio sa biznismenom Zoranom Bećirovićem”.

Portal Aktuelno poslao je niz pitanja Komisiji još prije mjesec, ali ni do danas nijesmo dobili odgovor. Između ostalog pitali smo – da li su izvršili uvid u spise predmeta Osnovnog državnog tužilastva u postupku protiv Bećirovića i da li će ih izvršiti?

Takođe smo ostali uskraćeni za odgovor na pitanja – da li će Etička komisija preispitati svoju odluku vezano za tužioca Šoškića nakon što su Osnovni i Viši sud odbacili optužni predlog protiv Bećirovića, i da li je Komisija prekršila pretpostavku nevinosti u odnosu na Zorana Bećirovića?

Bez obzira što od tužilačkih organa nailazimo na zid ćutanja, portal Aktuelno nastavio je da postavlja pitanja, pa smo tako upitali Etičku komisiju i Tužilački savjet:

Od koga je došla informacija da je biznismen Zoran Bećirović saslušavan u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici nakon hapšenja 28. novembra 2019. godine?

Treba podsjetiti da su dnevne novine Vijesti, Dan i Nova Pobjeda, koje su, kako smo pisali, radile kao medijske ispostave glavnog specijalnog tužioca, objavile informaciju da je Bećirović nakon hapšenja saslušavan u Osnovnom državnom tužilaštvu, a interesantno je da je istu informaciju imala i Komisija za Etički kodeks tužilaštva.

S obzirom da nijesu odgovorili na pitanje vezano za izvor informacije o tužilaštvu u kojem je saslušan Bećirović, uredništvo portala Aktuelno opet je prinuđeno da na osnovu nezvaničnih, ali pouzdanih informacija rekonstruiše postupanje tužilačkih organa.

Prema našim informacijama, članovi Etičke komisije bivši  v.d. vrhovnog državnog tužioca Veselin Vučković, bivša vrhovna državna tužiteljka Ranka Čarapić i tužiteljka Radmila Ćuković, su dobili informacije iz “pouzdanih izvora iz SDT-a” da je Bećirović saslušan u ODT-u i nijesu smjeli da postavljaju pitanja niti im je palo na pemt da sumnjaju u njih isto kao što to nijesu smjeli da rade mediji koji su uslužbi SDT-a.

Ranka Čarapić: Kralj Nikola ukro vola i pobjego preko mora, Budo neće sa Kneževićem do Londona, jer čuva ga Ranka i Katnićeva tužilačka Crna Gora

S obzirom da je u Etičkoj komisiji bivša vrhovna državna tužiteljka Ranka Čarapić, ne treba da čudi što ova komisija nije pokušala temeljnije da razjasni sve okolnosti prije donošenja konačne odluke vezano za slučaj njihovog kolege Šoškića.

Čarapić je dok je bila na čelu VDT-a bila poznata po rečenici koju je voljela da izgovara – “nema dovoljno dokaza za pokretanje postupka”, kojom se završavao gotovo svaki veći slučaj koji je došao do ove institucije za vrijeme njenog mandata. Treba takođe podsjetiti da je suprug bivše vrhovne državne tužiteljke Budo Čarapić dovođen u vezu sa odbjeglim biznismenom Duškom Kneževićem, ali i da je firma njenog sina Mirka po hitnom postupku dobila ugovor za nabavku opreme za kuhinju i vešeraj u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), vrijednu 300.000 eura.

Kada je Čarapićkoj istekao mandat 2013. godine, iako se očekivalo brzo otvaranje poglavlja 23 i 24 sa EU, koja se tiču borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, Vrhovno državno tužilaštvo nije imalo ni vršioca dužnosti. Čarapić je tada, uradila jedinu logičnu stvar koji bi svaki čelnik VDT-a na svijetu uradio – otišla je na godišnji odmor i ostavila je Skupštini i kolegama u tužilaštvu da se bakću oko v.d. stanja u toj instituciji.

Veselin Vučković: Muko moja pređi na drugoga…

Njen sadašnji kolega u Etičkoj komisiji Veselin Vučković preuzeo je tada poziciju v.d. vrhovnog državnog tužioca ali se ni on nije proslavio, jer se po njegovim javnim nastupima stekao utisak da želi samo da što prije otalja posao i prepusti funkciju nekom drugom. A ostaće upamćeno da je izajva koju je najčešće davao medijima glasila – “Potrebno je što prije izabrati VDT”.

Stoga i ne treba da čudi ovakvo ponašanje Etičke komisije tužilaštva koja je donijela odluku da ukori svog kolegu Šoškića, umjesto da ga zaštiti od medijske hajke orkestrirane, kako se sumnja, od određenih krugova iz vrha SDT-a.

Portal Aktuelno je već napominjao da u Tužilaštvu vlada strah od Katnića kada smo pisali o tužiteljki Ivani Vuksanović, koju je zapao predmet vezan za montiranu “aferu Delta”. Iako je Vuksanović bila dovoljno hrabra da donese zakonsku i na dokazima zasnovanu odluku o odbacivanju krivične prijave novinara Dana Vladimira Otaševića protiv Mladena Mijatovića za nepostojeći napad, jednostavno nije željela da ulazi u konflikt sa tužilačko-medijskom organizovanom grupom hajkača i pokrene postupak po službenoj dužnosti protiv Otaševića zbog lažnog svjedočenja.

Podsjetimo, ovakve metode i način postupanja nijesu ništa strano specijalnom tužiocu Milivoju Kantiću koji se ponaša kao što su to činili agenti UDBE u periodu od 1948 – 1951. godine, pa stoga nije na odmet podsjetiti na hajku koju je SDT vodio protiv Bećirovića i portala Aktuelno zbog sms poruka.

Sve je postalo jasno nakon što su prvo Osnovni, a nedavno i Viši sud u Podgorici u potpunosti odbacili kao neosnovnu pravnu konstrukciju protiv Bećirovića.

Sada je već postalo jasno da je Katnić u napadu na Bećirovića i portal Aktuelno stavio lične motive ispred struke.

Kako je bilo i očekivano, u objavljivanju brutalnih laži prednjačile su dnevne novine Vijesti i istoimena televizija i portal.

U medijskim napadima posebno se isticala klerikalna medijska ispostava KOS-a – dnevni list Dan.

Ova bivša medijska ispostava KOS-a i glasilo Srpske pravoslavne ckve, po svemu sudeći, je služilo kao posrednik između specijalnog tužioca Katnića i predsjednika advokatske komore Zdravka Begovića.

Ono što posebno treba naglasiti je da isljednik Milivoje Katnić – samoproklamovani tajnovidac koji sve zna i sve vidi, nije našao za shodno da odgovori na mnoštvo ozbiljnih pitanja koje je Bećirović postavio u saopštenju prije pet mjeseci.

U.P.A.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve