Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Kamerno muziciranje podiže izvođenje na viši nivo

Muzičari, kroz izvođenje djela kamerne muzike, spoznaju jedni druge, prilagođavaju se, prijateljski nastupaju, grade kompletan zvuk i sve to primjenjuju prilikom rada u orkestru kako bi izvođenje podigli na viši nivo.

Muzičari, kroz izvođenje djela kamerne muzike, spoznaju jedni druge, prilagođavaju se, prijateljski nastupaju, grade kompletan zvuk i sve to primjenjuju prilikom rada u orkestru kako bi izvođenje podigli na viši nivo.

To je saopšteno nakon koncerta Duvačkog ansambla Crnogorskog simfonijskog orkestra koji je održan na Velikoj sceni Muzičkog centra Crne Gore, pod umjetničkim vođstvom dr Veljka Klenkovskog, prvog klarinetiste Beogradske filharmonije.

Na koncertu je izvedena sedmostavačna kompozicija “Gran Partita” – Serenada broj 10 za duvače u B-duru, Volfganga Amadeusa Mocarta.

Klenkovski je kazao je da su utisci nakon koncerta sjajni.

„Naporno smo radili ove sedmice. Ovo je prvi put da su se moji dragi prijatelji iz orkestra susreli sa ovom kompozicijom. To je jedno kapitalno djelo kamerne muzike koje se izvodi. Po reakciji publike možete vidjeti da je bilo divno, imali smo bis. Ako je publika zadovoljna, ja sam još zadovoljniji“, rekao je Klenkovski.

Istakao je da mu je čast bila da sarađuje sa CSO, da je vezan za Podgoricu i često boravi u Crnoj Gori, gdje radi seminare i koncerte.

„Prije desetak godina dolazio sam kao ispomoć u CSO, ali prvi put vodim ovakav projekat. Kad muzičari ne pitaju kad će pauza, znači da se lijepo osjećaju na probi i da sve teče kao treba. I sam sviram u orkestru kada dođe dirigent, a program nije fantastičan, svi čekamo pauzu. Sa Mocartovim djelom i duvačima CSO to nije bio slučaj. Svi su bili spremni“, kazao je Klenkovski.

S obzirom da se bavi pedagoškim radom na fakultetu, Klenkovski je istatkao da je interesovanje za duvačke instrumente na akademskom nivou obrazovanja veliko.

„Interesenata ima, ali sve kreće od niže i srednje muzičke škole. Akcenat treba staviti na nižu i srednju školu i malo poraditi na tome da bude bolje interesovanje za klarinet i da se izreklamira. Ima odavde sjajnih klarinetista. Dolaze nam sjajni muzičari koji u inostranstvu stiču znanje i treba im pružiti priliku i podršku. Moja ideja je bila da mladi odavde dobiju šansu da sviraju“, istakao je Klenkovski.

Drugi fagot CSO, Georgi Kalajdjiev, rekao je da su utisci nakon koncerta predivni.

„Probe su tekle fenomenalno. Bilo je čast i zadovoljstvo raditi sa mentorom kao što je Veljko Klenkovski. Uživali smo dok smo pripremali nastup, a još više na sceni tokom koncerta kad je publika uživala sa nama“, kazao je Kalajdjiev.

Govoreći o djelu koje su izveli, Kalajdjiev je rekao da je Mocartov stil zahtjevan.

„Kroz djela kamerne muzike, možemo da spoznamo jedni druge i sve da primjenimo prilikom rada u orkestru kako bismo imali svi bolji zvuk i unaprijedili naš nivo“, kazao je Kalajdjiev.

Prva oboa CSO, Nadica Simović, rekla je da su utisci nakon koncerta divni, navodeći da su uživali na probama.

„Naučili smo dosta. Saradnja sa Klenkovskim je većini nas poznata, ali sad smo porasli zajedno sa njim i mislim da smo naše izvođenje digli na veći nivo“, kazala je Simović.

Smatra da je značajno imati Mocartovu „Gran Partitu“ na svom repertoaru „orkestar to gradi kao kompletan zvuk, što kasnije može da se primjeni u orkestru“.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve