Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Kako suzbiti prosjačenje u Crnoj Gori

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda je u saradnji sa organizacijom Save the Children inicirala donošenje protokola koji obavezuje pet ministarstava i Upravu policije na saradnju u cilju suzbijanja prosjačenja, jer društvo do sada nije na adekvatan način prišlo rješavanju tog problema.

Problem prosjačenja u Crnoj Gori je godinama prisutan, a intenzivira se tokom ljetnje turističke sezone. Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda je u saradnji sa organizacijom Save the Children inicirala donošenje protokola koji obavezuje pet ministarstava i Upravu policije na saradnju u cilju suzbijanja prosjačenja, jer društvo do sada nije na adekvatan način prišlo rješavanju tog problema.

Ilustracija

Djecu prosjake srećemo na ulicama ili kafićima, a o njima najčešće vladaju predrasude. Činjenica je da su mališanima koji prose najviše ugrožena prava.

Koliko god da su ta djeca vidljiva na raskrsnicama, ulicama, ispred šoping centara, stiče se utisak da se ta djeca tertiraju kao da su nevidljiva.

U Crnoj Gori, kao i u zemljama regiona, na ulicama su u najvećem broju slučajeva djeca ali i odrasle osobe uglavnom žene, koje sa sobom vode djecu da bi kod građana izazvale sažaljenje.

Najviše djece prosjaka su mali Romi, koje najčešće iskorišćavaju, zlostavljau i tjeraju na prosjačenje njihovi roditelji. Podsjećamo samo na slučaj Podgoričanina Adnana Salihija koga Više državno tužilaštvo tereti da je svoje četvoro maloljetne djece punih šest godina tjerao na prosjačenje.

Prema navodima optužnice, Salihi je djecu tjerao da prosjače, prijetio im da će ih ubiti i fizički ih napadao svaki put kad bi odbili da ga poslušaju. On uzimao je od njih uzimao sav novac.

Kako bi se zaštitila djeca ombudsman je inicirao donošenje protokola koji obavezuje pet ministarstava i to unutrašnjih poslova, pravde, prosvjete, zdravlja, rada i socijalnog staranja i Upravu policije na saradnju.

Protokol detaljno razrađuje kako bi ko od ministarstva trebao da postupa.

“Protokol se odnosi na postupanje svih službenih lica i drugih stručnjaka koji obavljaju poslove od značaja za zaštitu djece koja su uključena u život i rad na ulici, dakle policije, centara za socijalni rad”, saopštila je Snežana Mijušković, zamjenica ombudsmana.

Ranije je održan javni čas u Nikšiću sa koga je poručeno da djeci koja prose na ulici ne treba davati novac, već pokloniti hranu, garderobu ili nešto drugo što neće moći zloupotrijebiti oni koji ih navode na prosjačenje.

Stejt department u svom izvještaju o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori za 2017. godinu, naveo da je bilo izvještaja o prisiljavanju romske djece na prosjačenje, uglavnom od njihovih porodica ali da nije bilo sudskog progona ili osude odgovornih.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve