Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Još se vodi istraga oko crkve u šavničkom selu Dubrovsko

Mještani sela Dubrovsko 5. marta podnijeli su Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima krivičnu prijavu protiv S. S. i S. P. službenih lica Uprave za nekretnine (članova komisije za izlaganje KO Dubrovsko Šavnik) i drugih zbog krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, nesavjestan rad u službi, falsifikovanje službene isprave i navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja

Osnovno državno tužilaštvo još nije donijelo odluku u slučaju krivične prijave mještana sela Dubrovsko, nadomak Šavnika, koju su podnijeli zbog nezakonitog upisa seoske Crkve Svetog Georgija u vlasništvo Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, piše Pobjeda.

foto Novosti

“Iz prikupljenih obavještenja Odjeljenja bezbjednosti Šavnik se nijesu do kraja rasvijetlile okolnosti cijelog događaja, zbog čega je neophodno sprovesti još neke izviđajne radnje (saslušanje određenih lica i dr.) kako bi se mogla donijeti zakonita odluka po prijavi”, odgovorio je Pobjedi rukovodilac ovog tužilaštva Milivoje Tomčić.

Mještani sela Dubrovsko 5. marta podnijeli su Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima krivičnu prijavu protiv S. S. i S. P. službenih lica Uprave za nekretnine (članova komisije za izlaganje KO Dubrovsko Šavnik) i drugih zbog krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, nesavjestan rad u službi, falsifikovanje službene isprave i navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja.

Prijava je uslijedila nakon što su mještani saznali da je njihova crkva, kao i okolno zemljište, ispisana iz državnog vlasništva i upisana na eparhiju Budimljansko-nikšićku 28. marta prošle godine.

Na konferenciji za novinare saopštili su da se crkva do prošle godine vodila u katastarskim knjigama kao dobro sela, te da su je kroz istoriju obnavljali i održavali njihovi preci.

Crkva je, kako su saopštili, prepisana u vlasništvo SPC na osnovu šematizma Srpske pravoslavne crkve iz 1924. godine.

Istakli su i da šematizam ne može biti dokument kojim bi se potvrdilo imovinsko pravo, odnosno vlasništvo, nad bilo kojim crkvenim objektom.

“Niko od nas ne želi da proćera srpske popove iz Drobnjaka. Srpska pravoslavna crkva u Drobnjaku ima određeni broj vjernika i oni imaju apsolutno pravo da im služe njihovi sveštenici. Radi se isključivo o imovini koja pripada našem narodu i koja mora biti vraćena. Način na koji je Srpska pravoslavna crkva prisvojila Crkvu Svetog Đorđija u Dubrovsku predstavlja najobičniju i najpodliju otimačinu”, rekli su oni tada.

Šavnička policija, po nalogu tužioca, saslušala je paroha SPC Dražena Ristića i sprovela ostale radnje koje je tužilac tražio, nakon čega je, polovinom marta, spise proslijedila pljevaljskom tužilaštvu.

U okviru istrage saslušani su, kako je Pobjedi ranije saopšteno iz policije, službenici u Upravi za nekretnine S. S. i S. P Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori uspjela je, zahvaljujući činovnicima Uprave za nekretnine, da skoro sve crkvene objekte i imovinu crnogorskih crkava i manastira prepiše u svoje vlasništvo.

Za to nikada niko nije odgovarao.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve