Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Joanikije nezadovoljan zbog zakona: Šta će bezbožnicima hramovi

“Vlast hoće da prepiše sve naše hramove na državu – valjda će ih oni bolje čuvati. A znamo kako su sačuvali lovćensku kapelu, koju su bili upisali kao spomenik kulture, pa su je sklonili i oburdali sa Lovćena. U taj zli projekat bila se upregla sva tadašnja zvanična vlast”, kazao je Joanikije

Od kako je prošle sedmice Vlada utvrdila Predlog nacrta zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, iz Mitropolije crnogorsko primorske Srpske pravoslavne crkve, kako se i očekivalo, svakodnevno stižu osude na predloženi zakonski dokument.

Nakon mitropolita crnogorsko primorskog Amfilohija i koordninatora Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske SPC, protojerejstavrofora Velibora Džomića danas je niz neprimjerenih kritika na predloženi zakon uputio i episkop budimljansko nikšićki Joanikije koji je rekao da vlast sve “njihove” hramove hoće da prepiše na državu, te da je crnogorska vlast bezbožnička. On je optužio državu da je opljačkala crkvenu imovinu.

“Vlast hoće da prepiše sve naše hramove na državu – valjda će ih oni bolje čuvati. A znamo kako su sačuvali lovćensku kapelu, koju su bili upisali kao spomenik kulture, pa su je sklonili i oburdali sa Lovćena. U taj zli projekat bila se upregla sva tadašnja zvanična vlast”, kazao je on.

Dodao je da vlast može da upregne mnogo ljudi u „bilo kakvo ludilo“, samo kad krene.

“A ko će to poslije plaćati i kako će se to završiti, to njih ne interesuje. Samo je važno da ostvare svoj naum koji im na pamet dođe u tom mometu”, istakao je episkop Joanikije.

On tvrdi da su oni koji danas govore kako bi oni bolje čuvali hramove nego sama Crkva nekršteni i bezbožnici.

“Nema ni jednog vjerujućeg među njima, ali hoće hramove. Treba podsjetiti da prvo treba da pronađu sve one eksponate iz cetinjskih muzeja koje su rasprodali i pokrali. Pa kad to prvo nađu sve, onda da razgovaramo o ostalome. Neka polože račun gdje su im eksponati, kulturne vrijednosti iz cetinjskih muzeja. Nema odgovora Crna Gora na to pitanje”, dodao je on.

Joanikije je rekao da se govori o tome kako država treba da crkvenu imovinu prepiše na sebe, a ne govori se o tome da treba da vrati ono što je od Crkve opljačkala.

“Nego i ono što nam je ostalo hoće da nam oduzmu. To je još jedna ludost, a bilo ih je mnogo”, kazao je on.

Joanikije smatra da je najnormalnije da hramovi pripadaju Crkvi, “a šta opet nenormalnije nego da bezbožnici otimaju hramove?”

“Šta će njima hramovi – da ih pretvore u magacine, kao što su ih pretvarali njihovi očevi”, zaključio je Joanikije.

Iz Vlade je saopšteno da se ovim zakonom na jasan i transparentan način rješava pitanje državne imovine. Vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore koji su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1918. godine i za koje ne postoje dokazi o pravu svojine vjerskih zajednica, kao kulturna baštine Crne Gore, biće upisani kao državna svojina. Međutim, ako neka vjerska zajednica raspolaže dokazima da je na osnovu nekad ili danas važećih propisa postala vlasnik neke imovine država će to priznati i poštovati.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve