Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Janković: Do incidenta ne bi došlo da monah nije bio drzak

Novinarka i snimatelj, koji su na Cetinju snimali priču o godišnjici protesta povodom ustoličenja mitropolita Crkve Srbije Joanikija, čekali su da im iz Manastira obezbijede sagovornika, ali su tom prilikom doživjeli neprijatnost.

Pop Srpske pravoslavne crkve je juče napao ekipu Gradske televizije ispred Cetinjskog manastira. On je udario u kameru snimatelja te televizije, pokušavajući da spriječi snimanje, iako se ekipa nalazila ispred Manastira. Novinarka Danica Janković je imala dozvolu da uđe u Cetinjski manastir gdje je trebalo da dobije izjavu od sveštenog lica.

Na vratima Manastira je istaknut znak da je u porti zabranjeno snimanje bez dozvole, međutim cijeli incident, kako se moglo vidjeti na snimku, dogodio se na platou ispred Manastira kod ulaznih vrata.

Na napad su reagovali Ministarstvo kulture i medija i esnafska udruženja – Institut za medije i Medijski savjet za samoregulaciju. Oni su oštro osudili napad sveštenog lica na medije.

Tako je Gradska televizija tokom jučerašnjeg dana bila meta dva odvojena napada, jer je i premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović ponovo targetirao taj medij.

Drski monah

Novinarka i snimatelj, koji su na Cetinju snimali priču o godišnjici protesta povodom ustoličenja mitropolita Crkve Srbije Joanikija, čekali su da im iz Manastira obezbijede sagovornika, ali su tom prilikom doživjeli neprijatnost.

“Dok smo nas dvoje razgovarali, u Manastir je ušlo još jedno svešteno lice koje se prilično drsko ponijelo prema ekipi Gradske televizije. Najprije je rekao meni da nijesmo dobrodošli u Manastir, a potom se zaputio prema kolegi koji je bio na stepeništu sa kojeg se ulazi u Manastir i od kojeg je tražio da isključi kameru, a u jednom trenutku je i udario u nju, što se vidi na snimcima”, kazala je novinarka Gradske RTV Danica Janković.

Dodaje da su kolega snimatelj i ona odreagovali krajnje profesionalno.

“Naša ekipa željela je da ispoštuje svoju novinarsku dužnost i da čujemo šta o godišnjici od ustoličenja misle predstavnici crkve. Na kraju smo ostali bez planirane izjave, uz objašnjenje da treba da se obratimo Mitropoliji crnogorsko-primorskoj. Do današnjeg incidenta, sigurna sam, ne bi došlo da jedan od monaha nije bio drzak prema kolegi i meni. To smo dužni da zabilježimo, jer napad na jednog novinara ili snimatelja – napad je na našu profesiju”, rekla je Janković.

Premijer hrabri napadače

Povodom napada na medijsku ekipu reagovao je Ranko Vujović, koji je istakao da neprestani napadi na medije od strane političara ne prestaju, te da se teško izboreni nivo slobode izražavanja svakim danom urušava.

“Današnji napadi premijera Abazovića i predstavnika Srpske pravoslavne crkve na pojedine medije samo su jedan u nizu brojnih ataka posljednjih dana. Kada sa tako visoke političke adrese stižu prijeteće poruke medijima, onda nije čudno da se i sveštenici SPC ohrabre da se na isti ili gori način odnose prema novinarima”, rekao je Vujović.

Upozorava da je krajnje vrijeme da se novinari zaštite, jer aktuelna politika koja se vodi u posljednje vrijeme u Crnoj Gori ne prepoznaje slobodu medija, niti štiti slobodu izražavanja.

“Naprotiv, čini se sve da se novinari i mediji zastraše kako ne bi izvještavali o pitanjima od javnog interesa za ovu državu”, rekao je Vujović.

Vesna Rajković je, u ime Instituta za medije, Pobjedi kazala da najoštrije osuđuju napade na Gradsku TV.

“Posebno ukazujemo na problematične izjave premijera Dritana Abazovića koji u kontinuitetu podstiče na nasilje protiv Gradske TV i drugih medija koji kritikuju njegovu vlast”, saopštila je ona.

Rajković smatra da se na taj način kod određenog broja građana može generisati nasilničko ponašanje prema tim medijima i zato su njegove izjave u kojima ih neopravdano naziva fašističkim ili ekstremističkim nedopustive.

“Ambijent koji, kada je riječ o slobodi medija, kreira premijer Abazović je sve samo ne demokratski. Zaprepašćujući je stepen njihove netolerancije na kritiku imajući u vidu da dolaze i predstavljaju malu, zelenu stranku koja sebe deklariše kao evropsku. Zabrinjavajući je rast napada i prijetnji na novinare/ke i medijske radnike/ce, što je jedan od pokazatelja duboke krize i odsustva dijaloga u društvu”, istakla je Rajković.

Ona je podsjetila da nije prvi put da sveštenici Srpske pravoslavne crkve onemogućavaju novinarima da rade svoj posao, što smatraju krajnje problematičnim imajući u vidu njihovu involviranost u društveno-političke prilike.

“Ponovo pozivamo državu da omogući normalan ambijent za slobodan rad novinara/ki i zaposlenih u medijima”, kazala je Rajković u ime Instituta.

Istorija se ponavlja

Prije godinu dana 1. septembra, napadnuta je ekipa Radio- Televizije Crne Gore. Tom prilikom, sveštenici su Tanju Šuković i snimatelja Dragana Tomaševića spriječili da snime grupu građana koja je održavala protestni skup na ulazu u Cetinjski manastir, vrijeđajući ih. Šuković i Tomašević su tada podnijeli krivične prijave protiv nekoliko sveštenika SPC.

Incident ispred Cetinjskog manastira izdvojen je i u izvještaju Stejt departmenta, koji je Pobjeda objavila i piše da je Šuković kazala medijima da su sveštenici bili agresivni i vrijeđali je (kao Crnogorku) zbog njene etničke pripadnosti.

“Srpska pravoslavna crkva odgovorila je da ekipa RTCG nije imaju dozvolu za snimanje na crkvenom posjedu”, piše u izvještaju.

Šuković je Pobjedi tada kazala da je događaj koji se pominje u izvještaju bio očekivan nastavak dvogodišnje brutalne kampanje Crkve Srbije, njenih političkih i medijskih marioneta, prema njoj i koleginici Snežani Rakonjac, zbog autorskog dokumentarca „Svjedok božje ljubavi“, o pokojnom mitropolitu Amfilohiju Radoviću. Istakla je da su reakcije o tom slučaju izostale sa inostranih adresa.

Nakon incidenta u porti Cetinjskog manastira, 1. septembra, menadžment RTCG nije zaštitio svoje zaposlene već je saopštio da očekuju da će policija sprovesti objektivnu i nepristrasnu istragu, „a RTCG će, svakako, tražiti izjašnjenje zaposlenih uključenih u ovaj slučaj“.

Boris Raonić, generalni direktor RTCG, je tom prilikom rekao da su troje zaposlenih u RTCG otišli bez naloga da snimaju emisiju koja nije predviđena programsko-produkcionim planom i da oni nijesu bili na zadatku koji se tiče RTCG i nijesu koristili kamere koje se trenutno koriste u RTCG.

Šuković je kazala da je poslodavac znao da u saopštenju iznosi dezinformacije, te da je to jasno, jer nije ni pokrenuo disciplinski postupak.

Ona je u izjavama nekoliko puta isticala da su na Cetinju bili da bi snimali pokrivalice za dokumentarni film, te da su ispred Manastira vidjeli performans i vođeni novinarskim instinktom krenuli da snimaju aktuelne događaje.

Šuković je tada bila urednica dokumentarnog programa RTCG, ali je ubrzo nakon toga smijenjena.

Zbog učestalih napada na novinare i uredništvo, menadžment Gradske TV se ponovo obratio ambasadama zemalja Kvinte, kao i Ambasadi EU u Crnoj Gori. Obratili su se i državnim organima sa zahtjevom da reaguju kako se ovakvi napadi ne bi ponavljali.

Ministarstvo: Bez tolerancije za napade

Na jučerašnji incident reagovalo je Ministarstvo kulture i medija koje je istaklo da napadi na novinare i medijske radnike, u bilo kojim okolnostima, ne smiju biti zanemareni i tolerisani, jer to su napadi na slobodu izražavanja i temeljne principe svakog slobodnog i demokratskog društva.

Iz Ministarstva su kazali da očekuju da će ,,nadležni organi istražiti današnji incident i pokrenuti postupak utvrđivanja odgovornosti zbog guranja kamermana“.

“Pozivamo sve činioce na javnoj sceni, ali i građanke i građane, da njeguju principe dijaloga i tolerancije, a pojedinci koji istupaju na ovakav način moraju biti svjesni da njihovo ponašanje doprinosi ugrožavanju bezbjednosti novinara u Crnoj Gori”, saopšteno je iz Ministarstva.

Monah napadač odležao kaznu zbog ubistva

Ilija Strahinja, koji u područnoj eparhiji crnogorsko-primorskoj Crkve Srbije (SPC) ima monaško ime Stefan, napadač je na ekipu Gradske TV, prenosi Antena M.

Taj portal piše da je Strahinja prije monašenja imao kriminalni dosje. Terećen je za teška krivična djela: ubistvo i ranjavanje. Prije tridesetak godina osuđen je i odležao 13 godina u zatvoru za ubistvo izvjesnog Tmušića.

Međutim, Strahinju je 9. januara 2017. zamonašio Amfilohije Radović. Tom prilikom Amfilohije mu je izdao „indulgenciju“, sljedećim riječima:

“U tajni monašenja, očišćuje se od svih svojih grehova, od svih svojih zagađenja, od svog rođenja, pa do tog trenutka”, prenosi Antena M.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
RIR
06.09.2022-08:38 08:38

…do incidenta ne bi doslo da Manastir CT nije okupiran SS i da je u njega svjestenstvo CPC –a bice ako ima Boga…
/srce me boli kada u divno stvorenje , sazdano u kamenu koje su nasi preci gradili a sad stanuje sekta sa nemoralnim osobama i na čelu osoba nedostojna nasih predaka-treba sad olos da mršika crnogorce…/