Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Jačanje ljudskih resursa prioritet Crvenog krsta i u narednom periodu

Epidemija Covid-19, kao i prethodne vanredne situacije, kako su kazali u Crvenom krstu, potvrdile su da je potreban stalni rad na unapređenju spremnosti za ovakve situacije

Crveni krst Crne Gore u kontinuitetu radi na jačanju ljudskih i materijalnih resursa za djelovanje u nesrećama, što će biti jedan od programskih prioriteta i u narednom periodu, saopšteno je iz te organizacije.

Epidemija Covid-19, kao i prethodne vanredne situacije, kako su kazali u Crvenom krstu, potvrdile su da je potreban stalni rad na unapređenju spremnosti za ovakve situacije.

”Glavni cilj ukupnog djelovanja je bilo unapređenje reagovanja u vanrednim situacijama kroz ojačanu organizacionu pripremljenost i saradnju nacionalnih društava Crvenog krsta sa nadležnim subjektima, kao i sa ostalim članicama Međunarodnog pokreta Crvenog krsta/Crvenog polumjeseca. Tokom sprovođenja aktivnosti je intenzivirana saradnja sa Srbijom, Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom, Albanijom i Sjevernom Makedonije vezano za razmjenu znanja i informacija, a posebno za uspostavljanje i opremanje Operativnog centra za djelovanje u nesrećama”, rekli su u Crvenom krstu.

Programska asistentkinja Kristina Burzanović kazala je da je Crveni krst, shodno trenutnoj situaciji sa korona virusom, imao priliku da testira rad Operativnog centra, nabavljene opreme i novog sistema komunikacije, praćenja epidemiološke situacije, kao i monitoring aktivnosti na terenu u realnom vremenu.

”U prethodnom periodu obučeno je 40 zaposlenih i volontera iz skoro svih crnogorskih opština za rad u NICS-u, u cilju efikasnijeg odgovora na nesreće. Sigurni smo da ćemo zahvaljujući nabavljenoj opremi i novim sistemima koji su nam pruženi doprinijeti što efikasnijem odgovoru na predstojeće zadatke”, navela je Burzanović.

Osnovna uloga Operativnog centra, kako su rekli u Crvenom krstu, ogleda se u koordinaciji timova, kao i u upravljanju materijalnim resursima prije, tokom i nakon katastrofe. Koordinator programa za djelovanje u nesrećama u Crvenom krstu Crne Gore Goran Petrušić objasnio je da se u Centru upravlja informacijama, što podrazumijeva prikupljanje osnovnih podataka o katastrofi, procjenu humanitarnih potreba, kao i razmjenu informacija sa relevantnim zainteresovanim stranama kako bi se djelovalo efikasno i blagovremeno.

”Tako se informacije koje se kontinuirano prikupljaju vezano za djelovanje u različitim situacijama nesreća koriste i kao značajan alat prilikom donošenja odluka vezanih za konretne akcije tokom neke katastrofe, ali i za donošenje određenih procedura i pravila. U Operativnom centru vršimo i obuku zaposlenih i volontera, koji su članovi timova za djelovanje u nesrećema, kako bi kroz simulacije različitih vrsta katastrofa (poplave, požari, zemljotresi, itd) bili spremniji za djelovanje”, naveo je Petrušić.

Predstavnici Crvenog krsta su saopštili i da je, u skladu sa odlukom Vlade, počela primjena sistema NICS koji je dostupan svima koji su dio sistema za odgovor na vanredne situacije, na čelu sa Direktoratom za vanredne situacije.

”NICS je komunikaciona platforma razvijena od strane Sjedinjenih Američkih Država i omogućava brzo dijeljenje informacija sa terena, kao i slikovit prikaz situacije, praćenje aktivnosti svih subjekata u realnom vremenu, što omogućava bolju koordinaciju, kao i brži i efikasniji odgovor na potrebe ugroženog stanovništva”, objasnili su u Crvenom krstu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve