Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Izostala podrška policije djevojci koja je prijavila oca: Ništa to kad nije u skorije vrijeme prijetio

Crnogorski helsinški odbor upozorio direktora Uprave policije da je izostala podrška djevojci koja je prijavila oca za ugrožavanje sigurnosti

Građanskom aktivisti, generalnom sekretaru Crnogorskog helsinškog odbora, Aleksandru Saši Zekoviću juče se za pomoć obratila dvadesetogodišnja djevojka zbog toga što je policija odbila da joj pomogne kada je u subotu, odmah iza ponoći, prijavila oca da je prati, a koji je ranije prijavljivan za nasilje u porodici. Obrazloženje policajca koji joj se javio na telefon bilo je: „Ništa to kad nije u skorije vrijeme prijetio“.

Zeković je Pobjedi potvrdio da je odmah juče uputio dopis u ime CHO direktoru Uprave policije Zoranu Brđaninu sa zahtjevom da naloži provjeru zašto je izostala brza i efikasna podrška policije ovoj djevojci.

Objašnjava da je ona prijavila ugrožovanje sigurnosti od jednog od roditelja.

– Oko ponoći sam primjetila oca da me čeka da završim sa poslom. Osjetila sam strah, sakrila sam se i čekala da ode. Poslije određenog vremena, kada je vidio da me nema, svojim vozilom se, pod punim gasom, uputio ka zgradi gdje stanujem gdje je nastavio da me čeka. Tada sam pozvala policiju, međutim, dobila sam odgovor da se tu ništa ne može uraditi, jer ako mi nije prijetio te noći da oni tu ne mogu ništa uraditi – ispričala je ona Zekoviću.

Plakala je i molila policiju da nešto urade i da provjere dosije njenog oca, jer je već bio privođen zbog nasilja u porodici.

– Na to je policajac odgovorio: „Ništa to kad nije u skorije vrijeme prijetio“. Ukazala sam i na slučaj pokojne Šejle da je isto tako tražila pomoć koja je izostala, na što je policajac rekao: „To nije isto“ – navela je ona.

Kada je izostala policijska podrška ova dvadesetogodišnjakinja je, kako je ispričala Zekoviću, rekla ocu da se nalazi „blizu Mašinske škole, u blizini stanice policije“ i kad se on uputio tamo, ona je ušla u zgradu u kojoj stanuje i zaključala se u stan.

– Crnogorski helsinški odbor je zatražio od Brđanina da naloži hitne provjere zašto je izostala blagovremena i djelotvorna podrška policije, kao i da se pažljivo presluša razgovor između građanke i policijskog službenika koji je morao biti evidentiran na registrofonu – kazao je Zeković za Pobjedu.

Dodaje i da je CHO ostvario direktan kontakt sa Brđaninom, „koji je pokazao senzibilisan i profesionalan odnos prema slučaju i najavio preduzimanje hitnih provjera“.

– Obavijestio nas je i da je obraćanje CHO odmah dostavljeno na dalje postupanje načelniku Centra bezbjednosti Goranu Jokiću – rekao je Zeković.

On ističe da je izuzetno važno da policija ima brz odgovor, upozoravajući da svaka nezainteresovanost i odgađanje policijskog postupanja žrtvu nasilja može izložiti dodatnom riziku.

– Policijski službenik u konkretnom slučaju je trebalo da reaguje preventivno i uputi patrolu kako bi se procijenila stvarna ranjivost i ugroženost žrtve i odgovorilo na njenu potrebu da bude zaštićena – kategoričan je Zeković.

Brine ga što je izostala podrška policije „građanki kojoj se mogla i trebala pružiti pomoć“.

– Policija je trebalo da je isprati do ulaza u stan, kako bi i bliski rođak vidio da nije bez zaštite što bi, uz razgovor sa njim, i te kako moglo preventivno i upozoravajuće uticati na njegovo dalje ponašanje i njen osjećaj sigurnosti – ističe Zeković, koji je bio i dugogodišnji predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije.

Nevladina organizacija Centar za ženska prava objavila je nedavno da je u Crnoj Gori svakog drugog dana po jedna žena žrtva porodičnog nasilja, navodeći da im se za deset mjeseci ove godine za pomoć obratilo 180 žena za pomoć.

Upozorili su i da se žene koje pretrpe nasilje, najčešće prvo obrate institucijama.

Iz Instituta za javno zdravlje prije nekoliko dana su saopštili da u Crnoj Gori rodno zasnovano nasilje spada u skrivene i visoko stigmatizovane teme, pa se nasilje veoma rijetko prijavljuje.

U saopštenju kojim su iskazali podršku narandžastoj kampanji „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, kako bi se skrenula pažnja javnosti na žene i djevojčice da ne kriju i ne trpe bilo kakav oblik nasilja, već da moraju biti zaštićene, a nasilnici najoštrije kažnjeni, ukazali su da je jedan od ozbiljnih razloga neprijavljivanja nasilja nepovjerenje u one institucije, koje bi trebalo da budu na prvoj liniji pružanja pomoći žrtvama.

Nasilje u porodici u žiži je crnogorske javnosti od 30. septembra kada je na kućnom pragu svog porodičnog doma, gdje je potražila spas, ubijena devetnaestogodišnja Šejla Bakija. Ubio je nevjenčani suprug Ilir Đokaj (28), koji je teško ranio i njenog oca.

Ispostavilo se da je Bakija živjela u strahu od Đokaja i da ga je prijavljivala, ali institucije nijesu postupile adekvatno.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve