Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Inicijativa Crnogorskog ženskog lobija: Uvesti seksualno obrazovanje u obrazovni sistem

''Znanje i informisanost predstavljaju preduslov da đeca i mladi imaju svijest o ličnoj bezbijednosti, da prepoznaju pravovremeno seksualno zlostavljanje, zatraže pomoć i podršku i ukažu na zlostavljača kako bi bio procesuiran i sankcionisan''

Crnogorski ženski lobi uručio je danas ministarki Vesni Bratić inicijativu za uvođenje seksualnog obrazovanja u crnogorski obrazovni sistem, “a ne vjeronauke i vraćanje u srednji vijek đece i mladih”.

Tekst inicijative, koju potpisuje predsjednica CŽL-a Aida Petrović, prenosimo u cjelosti.

“Poštovana ministarko Bratić,

Ovih dana kao i par mjeseci unazad aktuelizuje se ponovo predlog da se vjeronauka uvede u obrazovni sistem Crne Gore. Ni do sada nije bilo nikakvih prepreka niti ograničenja da sva đeca i mladi po sopstvenom izboru ili u konsultaciji sa roditeljima nezavisno od redovnog školskog programa pohadjaju neko od mnogobrojnih religiskih škola i obrazuju i stiču znanja o vjeri. Ispovjedanje vjere jeste ljudsko pravo ali i lična, intimna stvar i sopstvena odluka svakog pojedinca/ke koju niko nema pravo zloupotrebljavatiu bilo kakve svrhe posebno kada su u pitanju đeca i mladi adolescenti.

Crnogorski ženski lobi obraća Vam se sa predlogom koji ćete vjerujemo pažljivo razmotriti i uzeti u obzir sve dobre i pozitivne strane koje se odnose na prevenciju , edukaciju i očuvanje zdravlja đece i mladih ljudi uvodjenjem seksualnog vaspitanja kao dio nastavnog plana i programa. Na ozbiljnost rasprostranjenosti seksualnog zlostavljanja ukazuju i slučajevi koji se dešavaju i u crnogorskom društvu ali većina ostaje ne prijavljena pa se samim tim žrtvi seksualnog zlostavljanja ne može pomoci a počinioci ovih gnusnih djela ostaju nekažnjeni. U našoj zemlji nažalost ne postoje statistički podaci niti baza podataka nasilnika koji seksualno zloupotrebljavaju đecu i mlade ali višegodišnja kampanja Savjeta Evrope „Jedno od petoro” ukazujena porazne podatke da je jedno od petoro đece doživjelo seksualno zlostavljanje. Nedavno je Crnu Goru posjetila ekspertkinja Ujedinjenih nacija za ljudska prava, snažno preporučula da Crna Gora mora da preduzme odlučne korake na osnaživanju sistema zaštite i efikasnije borbe i odgovora na seksualnu zloupotrebu đece .

Na osnovu praktičnog dvodecenijskog rada sa žrtvama nasilja i seksualnog zlostavljanja smatramo da bi uvođenje seksualnog vaspitanja unutar nastavnog plana i programa uz predhodna sistemska rješenja doprinjelo efikasnijoj i stručnoj edukacijia time i veće zaštite đece i mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja. Znanje i informisanost predstavljaju preduslov da đeca i mladi imaju svijest o ličnoj bezbijednosti, da prepoznaju pravovremeno seksualno zlostavljanje, zatraže pomoć i podršku i ukažu na zlostavljača kako bi bio procesuiran i sankcionisan.

Seksualno vasitanjeu obrazovnom sistemu je neophodnost i zbog nedovoljng znanja đece i mladiho osnovnim činjenicama vezanim za: saznanja kada početi sa seksualnim odnosima, upotrebu kontraceptivnih sredstava i zaštite od neželjene trudnoce, očuvanje reproduktivnog zdravlje, zaštitu polno prenosivih bolesti, seksualno nasilje, koje uglavnom prate bolesti zavisnosti – narkomanija i alkoholizam. Đeca i mladi, posebno djevojčice su izloženi i opasnostima seksualne zloupotrebe i nasilja koje dolazi sa interneta na koje ni sami roditelji najčešce nisu u stanju da adekvatno odgovore ako im se dijete povjeri i ukažena taj oblik nasilja.

Sva međunarodna istraživanja pokazuju da je sistemsko uvođenje seksualnog obrazovanja, ali i razvoj savjetovališta za mlade i djecu neophodno za preventivno djelovanje, normalan rast i razvoj i očuvanje zdravlja, emotivnog, psihičkog, reproduktivnog.

Osim uključivanja obrazovnog sistema kroz uvođenje seksualnog vaspitanja kao model podrške, pomoći i zaštite mladih od seksualnog zlostavljanja i nasilja ,podrazumijeva se i aktivna uloga roditelja u saradnji sa nastavnim kadrom, medijma i cjelokupnom društvenom zajednicom .

I ako živimo u 21. vijeku, zablude u vezi sa seksualnim vaspitanjem i dalje postoje što je odlika konzervativnih i patrijarhalnih pojedinaca, grupa i društva u cjelini . Jedna od mnogih predrasuda koje prate uvođenje seksualnog obrazovanja u obrazovni procesjeste da će edukacija djece i mladih o seksualnosti rezultovati njihovom ranom seksualnom aktivnošću. Iskustva iz drugih evropskih zemalja pokazuju da mladi koji su imali seksualnu edukaciju, prosječno kasnije postaju seksualno aktivni uz primjenu znanja i informacija stečenih kroz programe seksualnog obrazovanja . Najniža stopa maloljetničkih trudnoća je ostvarena u zemljama koje imaju osmišljene i sveobuhvatne programe zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja mladih kroz obrazovni sistem.

Nadamo da ćete prepoznati važnost i neophodnost zaštite zdravlja i života đece i mladihkroz obrazovni sistem i da cete kao ministarka prosvjete pozitivno reagovati na inicijativu Crnogorskog ženskog lobija, tako što ćete u najskorije vrijeme kroz obavezni dio nastavnog programa uvesti seksualno obrazovanje mladih i đece, počevši od nivoa osnovne škole pa do kraja srednje škole.

Vjeronauka pripada sveštenim licima da se njome bave u sveštenim objektima i vjerskim školama mimo obrazovnog sistema koji ne treba vracati u srednji vijek , već ga unaprijediti prevencijom, edukacijom i zaštitom mladihvi đece kako bi se adekvatno upoznali sa mogućnošću da im se desi neki oblik seksualnog nasilja i zlostavljanja”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve