Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Preminule dvije osobe, još 95 oboljelih od korone: U bolnicama 188 pacijenata

Eraković je istakao da očekuje tendenciju pada hospitalizovanih u Crnoj Gori, pa vjeruje da neće biti prinuđeni da iskoriste sve kapacitete

Laboratorije Instituta za javno zdravlje, nakon analize 678 uzoraka, registrovale su još 95 pozitivnih na koronavirus. Potvrđen prvi slučaj obolijevanja u Plužinama.

foto Arhiva

Podgorica 39
Nikšić 25
Bijelo Polje 6
Kotor 4
Bar 3
Rožaje 3
Plav 3
Berane 2
Tivat 2
Pljevlja 2
Herceg Novi 2
Budva 1
Andrijevica 1
Mojkovac 1
Plužine 1

Danas je potvrđen prvi slučaj obolijevanja u Plužinama a naknadnom analizom je utvrđeno da je još jedan pacijent koji je vođen sa mjestom prebivališta u Nikšiću – stanovnik opštine Plužine, čime je broj aktivnih slučajeva u Plužinama: 2.

Prijavljena su dva smrtna ishoda kod COVID19 pozitivnih pacijenata iz Podgorice i Herceg Novog koji su liječeni u KCCG odnosno OB Bar. Ukupan broj potvrđenih smrti od početka juna mjeseca je 36.

Od infekcije se oporavio 71 pacijent tako da je ukupan broj oporavljenih od 14. juna: 494.
Ukupan broj aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori trenutno iznosi 2039.

Eraković: U CG hospitalizovano 188 pacijenata

Direktor Kliničkog centra Jevto Eraković saopštio je da se u bolnicama širom Crne Gore nalazi 188 pacijenata. Istakao je da očekuje tendenciju pada hospitalizovanih u Crnoj Gori, pa vjeruje da neće biti prinuđeni da iskoriste sve kapacitete.

“U barskoj bolnici hospitalizovana su 33 pacijenta, od toga troje djece, u Beranama 65 pacijenata od čega je šest sa težom kliničkom slikom,” naveo je on

“U Kliničkom 25, devet pacijenata je na Internoj klinici, pet je na intezivnoj,” naveo je Eraković.

“Nema velikog pritiska na zdravstveni sistem. Očekujem da nastupi pad hospitalizovanih pacijenata. Imamo dovoljno zaštitne opreme”, kazao je Eraković.

Od danas svi pacijenti sa malignitetima ulaze u program rada Kliničkog centra pa očekujem da za sedam do deset dana normalizujemo i taj segment našeg rada, istakao je Eraković.

“Očekujem dalju saradnju i kooperativnost građana, čini mi se da imamo pozitivne trendove u ponašanju naših građana. To nam sigurno govori da ćemo na taj način doći do povoljnije situacije,” naveo je on.

On vjeruje da će Crna Gora brzo doći u situaciju da statistički podaci budu mnogo bolji.

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša istakao je da je činjenica da u nekim opštinama na sjeveru dolazi do promjene i usporavanja epidemije.

“Situacija je takva da moramo voditi računa i o ekonomiji, i samo u krajnjim slučajevima ako ne bude poštovanja mjera pribjegavati zatvaranjima,” naveo je Mugoša.

Produžili smo dva sata rad kafića i učinilo nam se da je bolje tako i da kontrole budu jače, istakao je on.

“Crnogorci dosta vremena provode u ugostiteljskim objektima, ali je tu mjeru pratilo i nešto novo. Osnovan je štab, koji treba da pojača inspekcijske kontrole. I da mi sami u skladu s mjerama možemo da se ponašamo i da ih poštujemo,” istakao je Mugoša.

Insistiramo da svi budu odgovorni u lancu, od pojedinca do institucija, istakao je Mugoša.

“Samo odgovoran odnos prema mjerama mogu učiniti da spriječimo širenje infekcije”, istakao je.

Eraković je istakao da je KCCG odlično organizovao svoj rad.

“Budući da ima dosta i zaposlenih uspjeli smo da organizujemo rad. Velikim zalaganjem i odricanjima zaposlenih organizovali smo rad bez mogućnosti pauza, bez bilo kakvih kontakata. Organizovali smo se i zahvaljujući tome što zaposleni poštuju naredbe i mjere,” naveo je on.

Mugoša je poručio da ne kriju ni jedan podatak.

“Mi gradimo ovaj posao na povjerenju i sve vrijeme smo otvoreni”, naveo je Mugoša.

Mugoša je istakao da svaki medicinski materijal ima svoju specifikaciju.

“Ako on u toj specifikaciji dovoljno govori, lako je zaključiti da li može da štiti od patogena ili ne. U ovom slučaju maske iz Kine mogu da štite od ovog patogena,” naveo je Mugoša.

Eraković je rekao da svi zdravstveni radnici u CG koji su koristili na pravi način zaštitnu opremu, nijesu bili ugroženi.

“To dovoljno govori o kvalitetu mediciske opreme koju imamo,” naveo je Eraković.

Mugoša je na pitanje novinara o razlici u podacima koji se objavljuju u Crnoj Gori i onih koje objavljuje Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), rekao da redovno šalju podatke SZO.

“Podatak je poslat 24. i piše tačno 97 novih slučajeva, oni su napisali 308. Pitali smo ih, kako i zašto, otprilike znamo šta se desilo, ostavili smo njima da to riješe, imamo izvanrednu saradnju sa SZO, teče sve kako je kroz protokle predviđeno”, rekao je Mugoša.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve