Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

I Vladika Crne Gore je – αυτοκεφαλος (1858)

Prusko-njemački diplomata i istoričar Fridrih von Ajhman objavio je 1858. u Berlinu klasično djelo „Reforme Osmanskoga carstva: Sa posebnim osvrtom na odnos istočnih hrišćana prema turskoj vlasti”. Knjiga je doživjela brojna reizdanja

Piše: Vladimir Jovanović

Prusko-njemački diplomata i istoričar Fridrih von Ajhman objavio je 1858. u Berlinu klasično djelo „Reforme Osmanskoga carstva: Sa posebnim osvrtom na odnos istočnih hrišćana prema turskoj vlasti”. Knjiga je doživjela brojna reizdanja.

Ajhman (1826–1875) je na vrelu podataka za temu svoje knjige – od 1852. u Carigradu je sekretar pruskoga poslanstva (Legationssekretär), docnije ataše i ambasador.

Između ostaloga, povukao je znak jednakosti u statusima poglavarâ Arhiepiskopije Kipra i Mitropolije crnogorske – Crnogorske pravoslavne crkve.

U poglavlju „Grčka crkva i Patrijaršija u Carigradu“ objašnjava prošlost istočno-pravoslavnih crkava. Navodi da je Kiparska crkva od 431. autokefalna. Takav status joj je priznat na III Vaseljenskome saboru u Efesu.

Pod turskim pokroviteljstvom, piše Ajhman, Carigradska patrijaršija „ujedinila” je katedre Pećke (1766) i Ohridske arhiepiskopije (1767), što je „potvrđeno Sultanovim hatišerifom”.

Međutim, Kipar i Crna Gora su opstali kao autokefalne jurisdikcije. Na čelu te dvije crkve je autokefalni vladika – αυτοκεφαλος.

Ajhman piše:

„…takav nezavisan položaj uživa danas Arhiepiskop Kipra kao αυτοκεφαλος i Vladika Crne Gore koji svoje rukopoloženje dobija u Petrogradu”.

U originalu:

„…eine solche unabhängige Stellung behauptet noch heute der Erzbischof von Cypern als αυτοκεφαλος und der Vladika von Montenegro, der seine Investitur von der Synode in St. Petersburg erhält”.

U produžetku njemački istoričar tačno uočava da se autokefalnost Crkve Crne Gore podudara sa njezinim definisanjem kao države, te progresom u odnosima sa Rusijom: „Crna Gora se od tada uspjela izvući ispod autoriteta Porte. Rusija je priznala ovu državu i Vladici isplaćuje rentu”. U fusnoti veli: „U posljednje vrijeme, najveće duhovno dostojanstvo u Crnoj Gori je odvojeno od svjetovne vlasti. Knjaz Danilo je jedini državni vladar”.

Objavljujem: naslovnicu i citat iz knjige „Die Reformen des osmanischen Reiches. Mit besonderer Berücksichtigung des Verhältnisses der Christen des Orients zur türkischen Herrschaft” (Berlin, 1858, str. 14)…

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve