Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

I u rod i u dom: Žene da se ne odriču nasljeđa

Čak 70 odsto ispitanih vjeruje da društvo osuđuje žene koje se ne odreknu imovine u korist brata

Pravo na svojinu, odnosno imovinu, je osnovno ljudsko pravo koje se garantuje Ustavom, koje ravnopravno uživaju muškarci i žene. Ipak, žene u Crnoj Gori i dalje ne ostvaruju imovinska prava, iako su zakonom izjednačene sa muškarcima. Naime, običajno pravo odricanja od imovine u korist muških članova porodice je jače od zakona, piše CdM.

Ilustracija

“Običajno pravo odricanja od imovine u korist muških članova porodice je jače od zakona. Naše istraživanje je pokazalo da iako 82 odsto građana Crne Gore smatra da porodična imovina treba pripasti muškarcima i ženama podjednako, ipak samo njih 25 odsto misli da se to dešava u realnosti”, navode u Sigurnoj ženskoj kući.

Čak 70 odsto ispitanih vjeruje da društvo osuđuje žene koje se ne odreknu imovine u korist brata.

Struka kaže, da je društveni pritisak i dalje jak, te da postoje loši običaji koji su naslijeđeni i koje zakon donekle podržava. Crnogorski zakon ne sadrži formalno norme koje su diskriminatorne, već muškarcima i ženama daje pravo da odluči da li želi da se prihvati nasljeđa ili ne. Pravni sistem dozvoljva odricanje nasljeđa, pa je moguće isključivanje svojih nasljednika, svog potomstva.

Direktorica Sigurne ženske kuće Ljiljana Raičević preporučuje ženama da se ne odriču nasljedstva, da je zakon na njihovoj strani, te da su ravnopravne.

Zbog toga je Sigurna ženska kuća objavila spot koji je nastao u okviru projekta “I u rod i u dom- snagom zakona protiv imovinskog i običajnog prava” koji bi doprinio mijenjaju običajnog prava, sa ciljem veće ekonomske nezavisnosti žena.

“Spot “I u rodu i u dom” je nastao tako što smo razgovarali sa jednom starijom gospođom. Ona se zamislila i rekla da to je sjajno stvar evo ja vidi koliko godina imam a ništa ne nosim u grob niti mogu ništa da ostavim ni u rod ni u dom”, pojasnila je Raičević.

Prema njenim riječima običajno pravo prema kome žena ne nasljeđuje ništa posebno predstavlja problem kod žrtava nasilja i žena koja se razvedu jer nemaju gdje da se vrate.

Da se društvo mijenja, pokazuju i podaci da se žene posljednjih godina sve manje odriču imovine koja im pripadne nasljedstvom pa tako raste broj nekretnina u njihovom vlasništvu, ali i dalje muškarci znatno prednjače.

Po najnovijim podacima Uprave za nekretnine žene su vlasnice 31,3 odsto od 100 nekretnina u Crnoj Gori.

Ohrabrujuće je i to što se sve više žena u Crnoj Gori odlučuje da uzmu ono što im pripada pokazuje. U prilog tome govori i sve većo broj tužbi u proteklom periodu, pa žene tuže braću čak i u slučajevima kada su roditelji sinovima poklonom ili testamentom dodjelili svu imovinu.

“Tužiće ih u roku od tri godine otkad je ostavilac umro ili od kada je testament otvoren i tražiće svoj dio. Kroz postupak utvrđivanje povrede prava na nužni dio ona će dobiti polovinu od onoga što bi je zakonom sledovalo”, pojasnila je advokatica Ivana Jončić.

Na društvenim mržama i portalima različiti su stavovi čitalaca na ovu temu.

Žene svakako treba što više ohrabrivati da se bore za ono što im pripada, jer je pravo na svojinu, odnosno imovinu, osnovno ljudsko pravo koje se garantuje Ustavom. Pravo na nasljedstvo imaju svi, bez obzira na pol.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve