Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Hrapović: Nema mjesta panici, građani da ipak budu oprezni

“Zdravstveni sistem je organizovan, funkcionalan i operativan da odgovori na sve. Rizik po zdravlje se smatra umjerenim. Nema mjesta panici, niti jednog oblika panike. Pozivamo građane da budu u povišenom stanju opreza”, kazao je Hrapović

Laboratorije Instituta za javno zdravlje posjeduju sve potrebne dijagnostikume da nesmetano i samostalno sprovode dijagnostiku novog soja koronavirusa, kazao je ministar zdravlja Kenan Hrapović na konferenciji nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti.

Sa konferencije

Hrapović i više članova Nacionalnog koordinacionog tijela saopštavaju detalje o trenutnoj epidemiološkoj situaciji, uključujući dosadašnje realizovane aktivnosti i plan države za suočavanje sa rizikom infekcije koronavirusa.

“Zdravstveni sistem je organizovan, funkcionalan i operativan da odgovori na sve. Rizik po zdravlje se smatra umjerenim. Nema mjesta panici, niti jednog oblika panike. Pozivamo građane da budu u povišenom stanju opreza”, kazao je Hrapović.

Vjerovatnoća da virus dodje u državu se, ističe ministar, povećava uprkos mjerama koje se sprovode.

Hrapović je kazao da su svi putnici koji su došli iz rizičnih područja stavljeni pod nadzor najmanje 14 dana.

“Naloženo je kineskoj kompaniji CRBC da počne sa pripremom kampa Lopate dva za potrebne prihvatne izolacione stanice, to jest pooštrenog nadzora za radnike koji dolaze i koji će provesti u izolaciji najmanje 14 dana, po eventualnom povratku u Crnu Goru”, ističe Hrapović.

On je preporučio da se odlože putovanja u pogođena područja koliko god je moguće.

“Neophodno je izbjegavanje bliskih kontakata sa osobama koje pokazuju simptome bolesti”, savjetuje Hrapović.

Govoreći o mogućem karantinu, Hrapović navodi da lokacija Zoganj u Ulcinju ostaje, ali da Ministarstvo razmatra još neke lokacije.

Direktor KCCG Jevto Eraković ponovio je da su juče uradili jednu simulaciju kada su postavili dva šatora pored Klinike za infektivne bolesti za potrebe zaposlenih, odnosno, za zamjenu kontaminirane zaštitne odjeće osoblja koje bi radilo sa pacijentima koji su pod sumnjom ili su oboljeli od koronavirusa.

“Nije bilo razloga za paniku postavljanjem šatora. I u Italiji postoji velik broj satora. To se koristi, ne za pacijente, već za odlaganje robe. Ne koriste se za smještaj pacijenata, već za odlaganje opreme. Imamo tri rezervne klinike za zbrinjavanje pacijenata. KCCG je apsolutno spreman da zbrine pacijente”, poručuje Eraković.

Direktor IJZ Boban Mugoša ističe da se nadzor u Crnoj Gori sprovodi od januara.

“Imali smo preko 2450 ljudi koji su anketirani i koji su dolazili iz kritičnih područja. Od njih je 848 stavljeno pod nadzor, praćeno cijelo vrijeme-dva puta dnevno ih epidemiolog nazove, pita kako su i ima li potrebe da se interveniše. Imali smo sumnjivih slučajeva, gdje se pokazalo da sistem reaguje vrlo brzo. I ovih dana smo imali sumnjivih slučajeva, koji su bili negativni”, kazao je Mugoša.

Ističe da je crnogorski sistem sačuvao zemlju da nema virusa.

“Izvjesno je da će se virus širiti. Naš zadatak je da odložimo širenje virusa, a samim tim će biti lakša klinička slika. Broj osoba koje su pod kontrolom mijenja se iz sata u sat. Oko 80-ak je trenutno”, kaže Mugoša.

Poručuje i da IJZ ima dovoljno testova za koronavirus, ali i da će biiti dovoljno maski.

Na pitanje kolika su opasnost putnici koji ovih dana stižu iz Italije, Mugoša kaže da na najmanji simptom rade testove.

A na pitanje koliko Crna Gora ima epidemiologa, Mugoša navodi da je u IJZ 14 epidemiologa koji se bave zaraznim bolestima, u ostalim gradovima oko 17.

IzvorCdM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve