Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

HRA pisala Bratić: Podrška apelu za trajno zapošljavanje asistenata u nastavi za djecu sa posebnim potrebama

Zahtjevom se traži izmjena konkretno člana 30a u dijelu u kom se reguliše trajanje ugovora o radu asistenata u nastavi da bi se obezbijedilo trajno zapošljavanje asistenata, naveli su iz HRA

Akcija za ljudska prava HRA je uputila Inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama ministarki prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesni Bratić i članovima Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Skupštine Crne Gore, da se obezbijedi trajno zapošljavanje asistenata u nastavi i time unaprijedi kvalitet inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori.

“Prema članu 30a važećeg Zakona, asistenti u nastavi mogu samo da zasnuju radni odnos na određeno vrijeme i to “najduže do kraja nastavne godine”. Tako više od tri stotine asistenata svake godine u junu, na kraju školske godine, ostaje u neizvjesnosti, jer ne znaju hoće li ponovo zaključiti ugovore u septembru. Oni ostaju i bez prihoda za vrijeme školskog raspusta, za razliku od svih drugih zaposlenih u vaspitno-obrazovnim ustanovama. To su sve razlozi da asistenti odustaju od posla u prosvjeti, iako mnogi već imaju dragocjeno višegodišnje iskustvo, a to negativno utiče na djecu i kvalitet inkluzivnog obrazovanja”, naveli su iz HRA.

HRA podržava apel 212 dječijih asistenata da se riješi njihov radno-pravni status. Apelujemo na ministarku Bratić i Odbor da razmotre i podrže inicijativu asistenata i tako unaprijede i položaj djece s posebnim obrazovnim potrebama.

“Posebno ističemo da je Savjet Evrope u nedavnoj Rezoluciji o primjeni Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina za Crnu Goru (CM/ResCMN(2921)14) preporučio vlastima “da obezbijede da asistenti u nastavi budu zaposleni na osnovu sigurnih, dugoročnih ugovora”. Broj djece sa posebnim obrazovnim potrebama u Crnoj Gori kontinuirano raste, pa se i zbog toga trajno angažovanje asistenata u nastavi dugoročno posmatrano pokazuje kao neophodno”, istakli su u saopštenju.

Inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama objavljujemo u cjelosti.

Poštovana gospođo Bratić,

apelujemo na Vas da ponovo razmotrite zahtjev 215 asistenata u nastavi za izmjenu Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, koje Vam je upućeno 19. marta 2021. godine. Naime, zahtjevom se traži izmjena konkretno člana 30a u dijelu u kom se reguliše trajanje ugovora o radu asistenata u nastavi da bi se obezbijedilo trajno zapošljavanje asistenata za svu djecu koja su usmjerena u inkluzivno obrazovanje u vaspitno obrazovne ustanove u Crnoj Gori.

Prema gore navedenom članu Zakona, asistenti u nastavi zasnivaju radni odnos na određeno vrijeme i to ”najduže do kraja nastavne godine”. Na taj način, preko tri stotine asistenata svake godine u junu, po završetku školske godine, ostaje u neizvjesnom položaju, jer ne znaju hoće li im ugovor biti produžen u septembru. Oni takođe ostaju bez prihoda za vrijeme školskog raspusta, za razliku od ostalog nastavnog osoblja i drugih zaposlenih u obrazovnim ustanovama. Radi se o kadru koji je obučen za vrlo zahtjevan rad sa djecom, među kojima je i veliki broj onih koji taj posao obavljaju već više godina, koji su stekli dragocjeno iskustvo u radu sa djecom i na koje su se djeca navikla. U praksi se pokazalo da se djeca izlažu velikom i nepotrebnom stresu u slučaju promjene asistenta.

Posebno važna je i činjenica da broj djece sa posebnim obrazovnim potrebama stalno raste pa se zato trajno angažovanje asistenata u nastavi dugoročno posmatrano ispostavlja kao neophodno.

Dodatno, Zakon o radu (“Sl. list CG” br. 74/2019 i 8/2021) u članu 37 predviđa da poslodavac sa istim zaposlenim ne može zaključiti jedan ili više ugovora o radu čije je ukupno trajanje, neprekidno ili sa prekidima, duže od 36 mjeseci. Ovo dalje znači da je poslodavac dužan da nakon tri godine radnog staža asistentu ponudi ugovor na neodređeno radno vrijeme, ali smo u razgovoru sa predstavnicima Udruženja asistenata saznali da se to do danas još uvijek nije desilo. S tim u vezi, izmjenama navedenog Zakona biste spriječili i dalje nezakonito postupanje prema asistentima u nastavi.

Konačno, rješavanje radno-pravnog statusa asistenata u nastavi bi doprinijelo uspješnijem inkluzivnom obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama, jer djeca sa posebnim potrebama negativno reaguju na promjenu asistenta s kojim su prethodno uspješno radili.

Posao asistenata je odgovoran i veoma važan za djecu za koju je i rješenjem nadležne državne komisije utvrđeno da su im asistenti neophodni. Država treba da obezbijedi da asistenti imaju siguran angažman u toku cijele godine, umjesto da se ugovori zaključuju na određeni broj mjeseci i da zbog takvog statusa oni odustaju od tog plemenitog posla, za koji su posebno obučeni i u kome su stekli dragocjeno iskustvo.

Imajući u vidu navedeno, ulažemo veliku nadu u to da će Ministarstvo ponovo razmotriti i podržati ovu inicijativu u pravcu trajnog i održivog regulisanja radnog statusa asistenata u nastavi za djecu sa posebnim potrebama.

Obavještavam Vas da ćemo istu inicijativu uputiti i članovima i članicama Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport u Skupštini Crne Gore.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve