Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Histerija cijena: Kilogram svježeg krapa osam, jegulje 15 eura

Pravoslavni vjernici sjutra slave Svetog Nikolu koji je za većinu posna slava. Na bogatoj trpezi uglavnom dominira riba i morski plodovi, posna peciva i kolači. Cijenama ribe nijesu zadovoljni ni kupci ni prodavci, jer ih, kako su kazali Dnevnim novinama, formiraju ribolovci.

Uoči Svetog Nikole na Zelenoj pijaci “Gintaš”, po riječima prodavaca, kupaca na sektoru za ribu nema kao ranijih godina. Za slavsku trpezu najtraženiji je šaran svjež ili sušen, a dobro prolazi i ostala riječna i jezerska riba, dok interesovanje za morsku ribu juče nije bilo veliko. Ponuda na sektoru sa ribom je raznovrsna, od svježe, sušene ili marinirane ribe, a cijene, žale se kupci, i ove godine nepristupačne. Uprkos visokim cijenama, građani trguju, jer kako kažu, za slavu se mora imati. Većina njih, svoju trgovinu obavila je još ranije, da se, kako ističu, ne čeka posljednji dan. Među njima je i Olja koja smatra da se za taj dan ljudi uglavnom snađu i obezbijede sve potrebne namirnice.

“Moj muž je sa primorja i oni slave posnu slavu. Uglavnom to bude u krugu porodice, sa prijateljima i kumovima, ništa sad veliko. Bude troškova, svakako, ali slava se slavi jednom u godini, tako da se može izdvojiti toliko. Uvijek kupim ribu po nedjelju, dvije ranije, ne čekam te vrtoglave cijene, i posljednji dan za trgovinu”, kazala je ona.

Njena sugrađanka Maja Vujović žali se na visoke cijene ribe koje se, po njenim riječima, znatno razlikuju u vrijeme pred slavu od ostalog doba godine.

“Kupujem ribu za slavu. Ispred slave riba bude mnogo skuplja nego što je u ostalom periodu a najčešće prije slave, nekih mjesec, mjesec i po, kad je vrijeme sušenja krapa, on bude deficitaran na tržištu, upravo zbog toga da bi mu cijena bila ovakva kakva je sad”, kazala je Maja. Da su cijene visoke smatraju i pojedini zakupci tezgi.

Kako je kazala jedna od njih, cijene ne formiraju prodavci već lovci ribe.

“Ova cijena danas je katastrofa i ovome treba stati na kraj jer ovo nije u redu. Čitavu godinu radim, čitavu godinu se borimo, lovci love i bude normalna cijena i kad dođe mjesec dana pred slavu da mi možemo nešto da zaradimo, lovci nam podignu toliko cijenu da mi ne možemo da radimo. Prvo treba da se povede računa šta se ovdje radi, mislim na jezeru. Cijena je nenormalna. Da sam kupac i kupujem za slavu, u periodu od ovih mjesec dana je ne bih kupila sigurno, nego bi moja trpeza bila bez šarana. Cijena, po svim pravilima, u svakoj sređenoj državi, trebalo bi da bude ista preko cijele godine”, kazala je ona.

Po njenim riječima, kilogram svježeg šarana kreće se od četiri do osam eura, dok je suvi šaran duplo skuplji i košta od 15 do 20 eura.

“Trenutna cijena ribe je od četiri do osam eura. Da bismo suvu ribu prodavali, moramo da je osušimo, a da bismo je osušili, moramo to sušenje da platimo. Pri tome, šaran kalira najmanje 50 odsto prilikom sušenja, znači ako ima 10 kilograma u freškom on će u suvom biti pet. I naravno da će biti duplo skuplji. Kilogram suvog šarana iznosi od 15 do 20 eura”, kazala je ona DN.

Na Zelenoj pijaci može se naći i veliki izbor morske ribe, međutim, po riječima prodavca Rada Milaševića, morska riba slabije prolazi u Podgorici nego što je to slučaj na primorju.

“Oslić košta sedam eura, orada koja se lovi u moru je 10 eura manja, malo veća 12 eura. Potom, orade i brancini iz uzgajališta su osam eura, gambori svježi po 15 eura, škara je 10 eura, cipoli su pet eura dok je cijena jegulje 14 eura. Narod je zainteresovan, dolaze, trguju, do duše, u Podgorici slabije prolazi morska riba, nego na primorju. Ovdje se više trguje jezerska riba, najbolje prolazi šaran, ukljeva, pastrmka takođe. Kod mene je cijena preko cijele godine ista. Ja je ne podižem pred slave, tu sam svaki dan”, kazao je Milašević.

Sandra, njegova koleginica sa susjedne tezge, sa bratom prodaje jegulju i ukljevu. Prodajom, kaže, nije zadovoljna.

“Svake godine, uglavnom pred slavu, ovdje prodajemo ribu. Najviše prodajemo ukljevu. Ukljeva je dva i po, tri eura, jegulja 15 krupna, 12 sitna. Dva i po eura je grgeč. Narod nije toliko zainteresovan kao ranijih godina, mada, to smo i očekivali”, kazala je ona.

Tanja prodaje pastrmku. Kako je navela, cijena pastrmke je ista već dugi niz godina. Kaže da dobro prolazi jer imaju stalne mušterije.

“Dugo sam ovdje. Građani uglavnom kupuju pastrmku i šarana. Kod mene, a primjećujem i kod drugih zakupaca, cijena je standardno ista godinama. Kilogram pastrmke košta četiri i po eura”, ističe Tanja.

Cijene ribe, nešto su drugačije u marketima, pa tako u marketu Voli kilogram pastrmke može se naći po cijeni od 2,99, orada i brancin su 8,99, dok kilogram hobotnice košta 14,99, a kilogram gambora 14,99 eura.

izvor: Dnevne novine

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve