Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Grupa zaposlenih u CNP-u reagovala na otvoreno pismo sindikalne organizacije: Oplakivanje ”Pokojnika”

Baćoviću poručuju - ''Putuj igumane i ne brini za Manastir!''

U vezi objave otvorenog pisma sindikalne organizacije CNP i grupice zaposlenih od 21. maja, koji se predstavljaju kao nedefinisana većina u vezi kadrovskih rješenja Vlade, grupa zaposlenih u CNP-u reagovala je u vidu saopštenja.

Njihovo reagovanje objavljujemo integralno.

Dosadašnjeg direktora nije morao niko da obavještava, jer mu je bila poznata činjenica da je 28. februara stekao uslov za prestanak radnog odnosa po sili zakona i njegovo prolongiranje ostanka na funkciji nakon tog datuma je protivno zakonu koji je imperativan. U obrazloženju rješenja o razrješenju Vlade od 18. 05. 2023 godine jasno piše:

“Komisija za kadrovska i administrativna pitanja je, kao stalno radno tijelo Vlade nadležno za pitanja predlaganja imenovanja, postavljenja i razrješenja iz nadležnosti Vlade, razmotrila navedeni predlog ministarke kulture i medija i, imajući u vidu činjenicu da je Crnogorsko narodno pozorište, prije isteka mandata, zbog ispunjavanja uslova za prestanak Marko Baćović, sa navršenih 66 godina života i preko 15 godina staža osiguranja, ispunio uslov za prestanak radnog odnosa po sili zakona u skladu sa članom 164 stav 1 tačka 1 Zakona o radu, a što je jedan od zakonskih osnova za razrješenje direktora ustanove kulture prije isteka mandata, podnijela Vladi predlog da Marka Baćovića razriješi dužnosti direktora ustanove radnog odnosa po sili zakona u skladu sa članom 164 stav 1 tačka 1 Javne Zakona o radu.

Vlada Crne Gore je razmotrila i prihvatila Predlog rješenja Komisije za kadrovska i administrativna pitanja i, saglasno svojim ovlašćenjima iz člana 47 stav 1, a u vezi sa članom 25 stav 1 tačka 3 Zakona o kulturi i članom 164 stav 1 tačka 1 Zakona o radu i člana 6 stav 1 Odluke o organizovanju Javne ustanove Crnogorsko narodno pozorište, donijela rješenje o razrješenju Marka Baćovića dužnosti direktora Javne ustanove Crnogorsko narodno pozorište, prije isteka mandata, zbog ispunjavanja uslova za prestanak radnog odnosa po sili zakona u skladu sa članom 164 stav 1 tačka 1 Zakona o radu. Na osnovu izloženog, riješeno je kao u dispozitivu”.

Dakle, sami način razrješenja je u potpunosti usklađen sa zakonskim odredbama i o tome je Baćović bio ranije obaviješten i upoznat od strane stručnih lica.

Imenovanje direktora javnih ustanova je regulisano članom 47 Zakona o kulturi.

Nije zakonom predviđen konkurs , već Vlada vrši imenovanja na prijedlog resornog ministarstva iz redova afirmisanih stručnjaka i stvaralaca.

Što se tiče Marka Baćovića, isti je zaboravio da je imenovan 2021. bez konkursa, na prijedlog Vesne Bratić i određenih crkvenih krugova, kao bivši isušenik SPC, i jedan od potpisnika podrške SPC kada su bile aktuelne litije.

Da su jake njegove veze sa crkvom, govori i podatak da je odmah po imenovanju angažovao advokata mitropolije Dalibora Kavarića kao glavnog savjetnika za pravna pitanja.

Poseban kuriozitet predstavlja činjenica da je Baćović lice sa stranim državljanstvom, odnosno da nema državljanstvo Crne Gore, što se podrazumijeva kod nosilaca javnih funkcija.

U vezi njegovih stručnih referenci, Baćović se kao umjetnik ostvario uglavnom u sporednim i neupečatljivim ulogama u kojim je glumio – protu, sveca, poštara, čuvara garaže, i četničkog vojvodu prema informacija sa Wikipedie.

Sasvim slučajno jedan od Markovih plemenika je i čuveni četnički vojvoda Petar Baćović, koji je porijekom iz Banjana. Uglavnom umjetnik takvih preporuka i referenci je bio direktor CNP, koji je samom sebi posredstvom reditelja Egona Savina, dodijelio glavnu ulogu, i to u predstavi “Pokojnik“ i tako častio sebe honorarom od 2500 eura, i za svako igranje po 200 eura.

Osim prve glavne uloge koju je sebi dodijelio, Baćović je ranije u CNP-u glumio zoofila koji se zaljubljuje u kozu u manje poznatom komadu “Koza ili ko je Silvija” reditelja Danila Marunovića.

Od sredstava pozorišta je riješio da sebi plaća luksuzan privatni smještaj u zgradi Hotela „Nikić“ – iako na to nema pravo. Dosadašnji boravak je koštao CNP 8500 eura.

Osim što je bio izdašan na sebe i svoje lične interese, koliko je dobar upravnik i kako barata državnim finansijama, možda najbolje govori podatak kada je zaključio 28.03.2022 god.

Ugovor o koprodukciji predstave u kojoj i sam glumi “Pokojnik” sa Centrom za kulturu Tivat i tada ugovara iznos od 35.000 učešća CNP.

Samo tri mjeseca kasnije, zaključuje 29.07.2022 god. aneks ugovora kojim podiže troškove CNP na blizu 90.000 eura (po rekapitulaciji).

Dakle, krajnje pogrešna procjena i planiranje troškova koji su uvećani za skoro trostruki iznos od prvobitno planiranog.

Krši odluku o cjenovniku izdavanja u zakup prostora CNP, na način što svojevoljno i bez formalne odluke i ugovora više puta ustupa veliku scenu raznim udruženjima i pravnim subjektima- čime je oštećen budžet CNP i CG za 10.000 eura ( 2500 po događaju).

Za svoga mandata zaključuje veliki broj Ugovora o djelu i angažuje lica i kvazi konsultante putem fiktivnog radnog odnosa čime vrši zloupotrebu službenog položaja i krši preporuke DRI od 2021 god. kojim se to izričito zabranjuje.Među angažovanima ima i penzionisanih lica, kao i rodbine zaposlenih kojima na taj način vrši ustupke i kupuje lojalnost. Finansijski izvještaj CNP prikazuje da je do sada 328.000 utrošeno na ugovore o djelu.

Zapošljava sina od svog intimnog prijatelja i reditelja pok. Slobodana Sloba Milatovića i stoji iza niza drugih neregularnih zapošljavanja, poput supruge predsjednika sindikalne organizacije koji je inicijator otvorenog pisma.

U CNP-u će ostati upamćen kao direktor koji je veoma često bio odsutan sa posla, zbog raznih privatnih angažmana po Srbiji.

Takođe će ostati upamćen po velikom broju angažovanja autora iz Srbije, kao i privatnih produkcija od kojih se ističe “Beoart” u vlasništvu Borisa i Lazara Miškovića. Sa druge strane, zapostavio je i zanemario mnoge eminentne crnogorske autore i glumce ansambla kojima nije dao priliku da se ostvare u nacionalnom teatru.

Po broju angažovanih umjetnika i autora iz Srbije, kao i gostovanjima u Srbiji, prije se stiče utisak da se radilo o teatru Srbije a ne Crne Gore čiji je to teatar.

I pored svega navedenog, Baćoviću ne smeta da ostane na funkciji tri mjeseca duže od onoga kako to zakon predviđa iako je 28. februara trebao ići u penziju, ali mu smeta način na koji je razriješen –pa instruira sebi lojalne ljude da reaguju putem javnog saopštenja – kako nije navodno obaviješten, prozivajući preko drugih Vladu i ministarstvo i dovodeći u pitanje reference novih direktora i preispitivanje njihovih imenovanja.

Upravo je protivzakonito djelovanje i imenovanje Baćovića dovelo do urušavanja ugleda i degradacije ove institucije, a njegova smjena je veliko olakšanje za CNP i ljude kojima je istinski stalo do nacionalnog teatra i poštovanja zakona naše države.

Većinu zaposlenih ne predstavlja grupica pojednica koji se sakupljaju po bifeu pozorišta i nemaju hrabrosti da stanu iza saopštenja svojim potpisima i imenima. Niti struku predstavlja par isfrustriranih pojedinica sa vječitom ambiciiom da oni budu direktori.

Njih sve u ovom slučaju predstavlja, opet ovdje neimenovani predstavnik koji je preko Baćovića ostvario lične interese, pa ima razloga da oplakuje njegov odlazak.

Možda je to samo oda zahvalnosti , zato što mu zaposli suprugu, angažova ga u raznim plaćenim komisijama i pomilova ga otkaza iako je zatečen u pijanom stanju na radnom mjestu? Mi zaposleni dobro znamo o kome se i čemu radi. Takav ni sam sebe dobro ne predstavlja a kamoli druge u kolektivu.

Zaključak je da je Vlada Crne Gore i resorno ministarstvo krajnje zakonito i odgovorno postupila u konkretnom slučaju i spriječila dalje kršenje zakona, razne zloupotrebe i urušavanje ugleda ove eminentne ustanove.

Sa jednim se ipak treba složiti, da poslije Baćovića treba preispitati sve donešene odluke, sumnjive ugovore, sumnjiva zapošljavanja i napraviti ozbiljnu analizu trenutnog i zatečenog stanja u Crnogorskom narodnom pozorištu, svih usvojenih planova kao i potreba u svim segmentima rada i obavljanja djelatnosti – programskom, finansijskom, kadrovskom i tehničkom.”

To će sigurno biti jedan od prioriteta nove i odgovorne Uprave CNP. Baćoviću poručujemo – “Putuj igumane i ne brini za Manastir!”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve