NVO Green Home je u saradnji sa NVO Društvo mladih ekologa, NVO Regionalna razvojna agencija – Ulcinj biznis asocijacija RDA-UBA, i NVO ECOM započela realizaciju inicijative „Zona smanjene upotrebe plastike“, kazali su iz te NVO.
“Inicijativa Zona smanjene upotrebe plastike (Low Plastic Zone – LPZ) ima za cilj kampanju podizanja svijesti, savjetovanja i uključivanja makar 750 preduzeća iz sektora ugostiteljstva, uglavnom hotela, restorana i kafića (HORECA sektor) u Crnoj Gori, u smanjenje upotrebe jednokratne plastike (SUP). Jednokratna plastika obuhvata plastične kese, boce, slamke, plastični pribor za jelo (kašike, viljuške, noževe, tanjire), plastične čaše, plastične mješače za kafu, itd”, saopšteno je iz NVO Green Home.
Kako su kazali, zagađenje voda Jadranskog mora je postao ozbiljan regionalni izazov za zemlje Zapadnog Balkana i EU koje izlaze na Jadransko more.
“Povećanje količina plastičnog otpada u rijekama i duž obale su prijetnja ekonomskim aktivnostima kao što su turizam i ribarstvo, kao i zdravlju i dobrobiti građana regiona. Oko 90 odsto otpada koji se nalazi u Jadranskom moru je plastični otpad. Od ovoga oko 35 odsto dolazi od rekreativnih aktivnosti na obali, dok 65 odsto dolazi sa kopna. Prema procjenama, svake godine se proizvede 100-150 miliona tona jednokratnih plastičnih proizvoda, od čega oko osam miliona tona završi u morima i okeanima”, dodaje se u saopštenju NVO Green Home.
Inicijativa Low Plastic Zone (LPZ) je u skladu sa Direktivom Evropske komisije (2019/904) o plastici za jednokratnu upotrebu, koja ima za cilj „sprečavanje i smanjenje uticaja određenih plastičnih proizvoda na životnu sredinu, posebno na vodene ekosisteme, i na ljudsko zdravlje, kao i promovisanje prelaska na cirkularnu ekonomiju sa inovativnim i održivim poslovnim modelima, proizvodima i materijalima.”
“Kroz kampanje podizanja svijesti i širenje inicijative Low Plastic Zone (LPZ) na lokalnom nivou, privatni sektor hotela i ugostiteljskih kompanija, kao i stanovništvo, postaju svjesniji svojih odgovornosti i smanjuju upotrebu i nekontrolisano odlaganje jednokratnih plastičnih proizvoda. Period implementacije inicijative je od juna do decembra 2024. godine. Ovu inicijativu sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) u ime njemačkog saveznog ministrarstva za ekonomsku saradnju i razvoj”, zaključuje se u saopštenju.