Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Gimnazijalci iz Niša upoznali se sa običajima i kulturom Malesije: Komunicirajmo, neka se čuje glas mladih

Koordinatorke projekta razmjene u Tuzima su bile profesorice Katrina Berišaj Vujačić i Majda Turusković

U SMŠ “25. maj“ Tuzi realizovan je prvi dio učeničke razmjene u okviru programa Superškole zajedno sa učenicima iz Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“.

Tokom boravka u Tuzima, gosti su imali priliku da se upoznaju sa običajima i kulturom Malesije, da oprobaju tradicionalnu hranu ovih prostora, posjetili su crkvu Sv. Antona i Ćazim Beg Džamiju. Osim toga, u školi su se realizovale radionice koje su se bavile temom interkulturalizma, interkulturalnog dijaloga, šta čini identitet jedne individue i društva, šta su to stereotipi i predrasude i kako prevazići prepreke ka interkulturalnom dijalogu.

Uz podršku Sekretarijata za lokalnu samoupravu Opštine Tuzi realizovan je jednodnevni izlet, te su učesnici tako posjetili staro groblje u naselju Vuksanlekaj, Vitoju, Zatrijebač, Delaj, vodopade Nijagare i etnografski muzej Malesije gdje je učesnike ugostio Štjefen Ivezaj, a uz saradnju sa NVO Labetatet, prof. Luigj Camaj je približio istorijski značaj mjesta koje su posjetili.

U saradnji sa Skupštinom Opštine Tuzi organizovana je radionica „Glas mladih“ gdje su se prisutnima obratili Marina Ujkaj, sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu i Bojana Lalatović iz Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO), a učenica SMŠ „25.maj“, Angjella Dukić je govorila o značaju učešća mladih u aktivnosti lokalne zajednice i zašto je važno da se čuje glas mladih, nakon čega se nastavilo sa radionicama koje su se ticale komunikacije i kako odgovoriti na razne izazove u komunikaciji sa drugim ljudima.

Učesnici su imali priliku i da posjete Podgoricu: Staru varoš, Skaline, brdo Gorica, centar grada kao i hram Hristovog vaskrsenja. Posljednjeg dana u školi učesnici su podijelili svoja razmišljanja o razmjeni i sa velikim iščekivanjem očekuju drugi dio razmjene.

Koordinatorke projekta razmjene u Tuzima su bile profesorice Katrina Berišaj Vujačić i Majda Turusković.

‘’Superškole’’ su program školske razmene na Zapadnom Balkanu koji ima za cilj da podrži procese izgradnje mira i pomirenja i interkulturalnog učenja i dijaloga između škola, učenika i njihovih zajednica. Ovaj program je deo multidonorskog projekta „Program školske razmjene na Zapadnom Balkanu“ koji zajednički finansiraju Evropska unija i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovode Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i RYCO.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Krsto
13.05.2023-18:39 18:39

Kude je toj Nis bre???Volim grad NIS…Veliki zaboravljen i zapostavljen od strane Beograda..Volim i njihov Torlacki dijalekat..