Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Front ignoriše Krivokapića taman koliko i on njih

Koliko je lider koalicije "Za budućnost Crne Gore" ignorisao Demokratski front i potpisivao sporazume sa ostalim liderima bez konsultacija, toliko članovi i funkcioneri Demokratskog fronta igorišu te sporazume i samog Krivokapića.

Sporazum lidera tri koalicije “Za budućnost Crne Gore”, “Mira je naša nacija” i “Crno na bijelo”, Zdravka Krivokapića, Alekse Bečića i Dritana Abazovića, očigledno nikada neće zaživjeti, kada su državni simboli u pitanju, jer stanje na terenu pokazuje (ne)očekivanu sliku.

Koliko je lider koalicije “Za budućnost Crne Gore” ignorisao Demokratski front i potpisivao sporazume sa ostalim liderima bez konsultacija, toliko članovi i funkcioneri Demokratskog fronta igorišu te sporazume i samog Krivokapića.

Na konstitutivnoj sjednici Skupštine Crne Gore tokom intoniranja himne u sali nisu bili svi poslanici DF-a i javno su saopštili da su namjerno odsustvovali da ne bi podizali tenzije jer ne poštuj u himnu. Najnoviji primjer dogodio se juče u Tivtu gdje je zasijedanje lokalnog parlamenta počelo bez intoniranja crnogorske himne. Na sjednici je rečeno da je takva odluka donijeta kako bi se izbjegle tenzije, jer su predstavnici koalicije “Narod pobjeđuje” negodovali zbog himne. Nosilac liste ove koalicije bio je Željko Komnenović. Pored njega, listu čine i doskorašnji predsjednici Opštinskog Odbora Nove srpske demokratije, Demokrata i Demokratske srpske stranke, koji su podnijeli ostavke na te funkcije Savo Klakor, Vladimir Arsić i Dejan Risančić, iz Arsenal za Tivat Budimir Cupara i Tivatska Akcija Mirko Kovačević i Miomir Abović. Iz Opštinskog odbora Demokratske partije socijalista Tivta juče je saopšteno da je izostanak intoniranja himne pokazao da nova opštinska vlast u Tivtu neće ni formalno uvažavati simbole Crne Gore.

“Posebno je interesantno zašto su na ovakav dogovor pristali Goran Božović, nekadašnji funkcioner naše partije i novi predsjednik SO Andrija Petković, iako obojica javno tvrde kako su odani državi Crnoj Gori, pravdaju se da zbog “izbjegavanja tenzija” ne žele intonaciju himne na početku sj ednice” ističu u OO DPS Tivat.

“Socijaldemokratska partija, koja nije dio vlasti u Tivtu, neće učestvovati u izboru predsjednika opštine Tivat ukoliko na narednoj sjednici ne bude ispravljena greška sa jučerašnje vezano za intoniranje himne, i ukoliko se na simboličkoj ravni ne iskaže poštovanje prema državi kroz poštovanje njenih simbola” saopštio je Aleksandar Đurović predsjednik OO SDP Tivat.

U ovoj partiji smatraju da se sve češće dovodi u pitanje građanski, multietnički i sekularni karakter države , kao i državni simboli.

“Socijaldemokratska partija će zahtijevati da se izmijeni Poslovnik o radu Skupštine Opštine Tivat i da svaka prva sjednica novog saziva počinje intoniranjem državne himne. Cijeneći osjetljivost političkog trenutka u kojem se konstituiše nova vlast u Tivtu, insistiraćemo da se, i pored toga što nije trenutno predviđeno Poslovnikom, crnogorska himna intonira na prvoj narednoj sjednici Skupštine, kako se ne bi dovodilo u pitanje opredjeljenje da se u našem gradu u potpunosti poštuju državni simboli na Ustavom predviđen način” rekao je on.

U Crnogorskoj kulturnoj mreži kažu da se na prvom koraku pokazalo kakav je sporazum koji su potpisale tri koalicije koje su na proteklim parlamentarnim izborima uz pomoć Srpske pravoslavne crkve dobile većinsku podršku građana.

“Naime, sporazumom je bilo predviđeno poštovanje državnih simbola što su prekršili poslanici Demokratskog fronta na svečanoj sjednici Skupštine jer nijesu prisustvovali intoniranju himne, što je jasan pokazatelj njihove želje da se ona izmijeni” saopštili su u CKM-u.

Kako su dodali, nakon saopštavanja rezultata izbora na vrata Crne Gore je zakucala 1918. godina jer se izborni pobjednici zalažu za sve ono što se desilo na Podgoričkoj skupštini.

“Svaki patriotski orijentisan građanin Crne Gore ne vjeruje u iskrene namjere potpisnika sporazuma kojim su se potpisnici suprotno svojim ideologijama obavezali da nema izmjene državnih simbola, preispitivanja odluke o članstvu u NATO i skretanja sa evropskog puta. Svima nam je jasno da je brzo potpisivanje sporazuma koji se kosi sa osnovnim načelima djelovanja njegovih potpisnika pokušaj odgovora na patriotski skup na kojem su građani izrazili revolt prema slavlju pobjednika parlamentarnih izbora koji su sa pjesmama o Kosovu i sa trobojnim zastavama prkosili državi”, ističu u CKM-u.

Evidentno je, navode oni, da će tri pobjedničke koalicije pogaziti svoje principe i politička uvjerenja zarad dolaska na vlast i sprovođenje misije svojih nalogodavaca koja se odnosi na to da Crna Gora nakon popisa stanovništva postane sastavni dio projekta tri velike srpske države.

“Građani Crne Gore su dali podršku onim političkim subjektima koji su prethodnih 14 godina negirali njenu suverenost, njen identitet, građanski koncept i članstvo u NATO”, ukazuju u CKM-u.

Ističu da svjetska istorija skoro da ne pamti da su građani jedne države glasali protiv puta napretka i prosperiteta matične države.

“Očito je da su građani na ovim izborima više vjerovali obmanama sveštenstva SPC nego li sopstvenim očima. Zbog takve njihove odluke jedini gubitnik je Crna Gora koja će u koliko nova skupštinska većina formira Vladu sa evropskog puta skrenuti na put kojim je koračala 1918. godine kad je izgubila svoju suverenost i mogućnost da sama odlučuje o svojoj budućnosti. Na kraju i ako URA ideološki ne pripada ovoj koaliciji sigurno joj pripada etiketa “sa kim si takav si”, zaključuje CKM.

Raonić: Popis odložiti ili uvesti međunarodno nadgledanje

Jedan od istaknutih građanskih aktivista i predsjednik nevladine organizacije Građanska alijansa Boris Raonić kaže za Dnevne novine da je Crna Gora dostigla stepen demokratske zrelosti, pa ne treba imati bojazan od teokratije, ali nije postigla dovoljnu zrelost da se na nivo primjeren demokratskim zemljama, svede uticaj na politiku raznih centara moći.

“Za to, prvenstvenu odgovornost vidim u dosadašnjoj vlasti, koje je na primjer KAP prodala u Grandu. Sa druge strane, nova vlast nikako ne smije da uđe u rizik nepoštovanja simbola i organizovanja vjerskih obreda u Opštini Budva u kojoj je preko 10 odsto nepravoslavaca, a u ovo vrijeme veliki je priliv biznisa iz Turske. O svim ovim stvarima, sada treba voditi otvoren dijalog i pokušati doći do rješenja prihvatljivog svim grupama, tim prije što je za iduću godinu planiran popis, za koji takođe treba razmisliti da li ga u ovakvoj atmosferi i uslovima treba organizovati, a ako se se na to odluci, treba razmisliti o određenoj vrsti međunarodnog nadgledanja”, kaže Raonić.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve