Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Epidemija morbila sada bi bila kobna

Morbili naročito predstavljaju veliku opasnost jer je to jedno izuzetno konagiozno oboljenje sa teškom kliničkom slikom i vrlo čestim komplikacijama, a nažalost i velikim procentom smrtnosti, naročito kod imunokompromitovane djece (sa oslabljenim imunološkim sistemom) - ističe načelnik pedijatrije Doma zdravlja Podgorica dr Momčilo Vukčević.

Pad broja vakcinisane djece MMR vakcinom može da dovede do pojave epidemije morbila, što bi u ovom trenutku bilo veoma opasno po zdravstveni sistem i djecu, zbog povećanog rizika od komplikacija, poručio je u razgovoru za Pobjedu načelnik pedijatrije Doma zdravlja Podgorica dr Momčilo Vukčević.

Statistika

Prema njegovim riječima, 2018. godine 5.008 djece primilo je MMR vakcinu, godinu kasnije 4.005 djece, a 2020. godine 3.703 mališana.

Precizirao je da je od početka januara ove godine do marta vakcinu primilo samo njih 200, te da je zahvaljujući kampanji koju sprovode u Domu zdravlja sve veći broj roditelja koji dovode djecu da prime vakcinu.

– Od 1. do 26. marta MMR vakcinu je primilo 690 mališana – kazao je Vukčević i naveo da ga raduje što bilježe porast imunizovane djece.

Naš sagovornik kaže da je pandemija korona virusa uticala na to da broj vakcinisane djece bude manji.

– Svjedoci smo velikog broja obolijevanja od kovida-19, čak i čitavih porodica gdje ni djeca nijesu pošteđena. Uvođenje vanrednih mjera, zatvaranje vrtića i škola – sve je to doprinijelo stvaranju klime pojačanog opreza, da ne kažem straha, što je dovelo do odgađanja velikog broja redovnih aktivnosti, između ostalog roditelji se nijesu javljali na planirani program vakcinacije njihove djece. Svemu tome kad dodamo i vrlo izraženu aktivnost antivakcinalnog lobija, imamo pad vakcinacije MMR vakcinom, a to nas dovodi u opasnost da se pojavi epidemija morbila, koja bi u ovom trenutku, blago rečeno, bila veoma opasna i po zdravstveni sistem, a naročito po djecu zbog povećanog rizika od komplikacija – upozorava Vukčević.

Što je niži obuhvat vakcinacijom, proporcionalno raste i opasnost od epidemije morbila, a naš sagovornik kaže i od rubeole i zauški.

– Morbili naročito predstavljaju veliku opasnost jer je to jedno izuzetno konagiozno oboljenje sa teškom kliničkom slikom i vrlo čestim komplikacijama, a nažalost i velikim procentom smrtnosti, naročito kod imunokompromitovane djece (sa oslabljenim imunološkim sistemom) – ističe Vukčević.

Kampanja

Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije su da 95 odsto, od ukupnog broja djece, bude vakcinisano, i naš sagovornik kaže da tom procentu teži i Crna Gora.

– Bili smo blizu tog cilja, ali posljednjih godina je došlo do jačanja antivakcinalnog lobija, širenja dezinformacija i zabluda vezanih za MMR vakcinu preko sve više dostupnih društvenih mreža, a prošle godine i pojave pandemije što je, nažalost, prouzrokovalo drastičan pad broja djece zaštićene MMR vakcinom. Kao pedijatar, predlažem da radimo na sprovođenju snažne kampanje koja će povećati svijest o značaju vakcinacije MMR vakcinom – poručuje Vukčević.

Dom zdravlja Podgorica i pedijatrijska služba te zdravstvene ustanove već nekoliko mjeseci sprovode intenzivnu kampanju da povećaju broj vakcinisane djece MMR vakcinom.

– Smatramo da je direktna kampanja sa roditeljima najdjelotvornija. Roditelji treba da vjeruju izabranom pedijatru, da neposrednom komunikacijom razjasne sve nedoumice vezane za MMR vakcinu i da im se na taj način otklone neopravdani strahovi nastali usljed plasiranja neprovjerenih informacija o štetnosti vakcinacije. Naš zadatak je da roditelje objektivno informišemo i ukažemo na značaj MMR vakcine – kazao je Vukčević. K. J.

Premalo pedijatara, puno posla

Dr Momčilo Vukčević navodi da im treba još pedijatara i to važi za cijelu zemlju, a ne samo za Dom zdravlja Podgorica gdje radi 28 ljekara za najmlađe.

– Očekujemo dolazak sa specijalizacije još šest pedijatara, a uskoro će specijalizaciju početi još sedam ljekara. To je jedna od najznačajnijih grana medicine, naročito preventivna pedijatrija koja treba posebno i sve više da se razvija. Aktuelan je i zahtjev Udruženja pedijatara Crne Gore za dodjelu više specijalizacija pedijatrije na svim nivoima zdravstvene zaštite djece – navodi Vukčević.

Preporuke

Dr Momčilo Vukčević za Pobjedu navodi da vakcinacija treba da se sprovodi po planiranom kalendaru vakcinacije jer je to jedini način da našu namlađu i najvažniju populaciju zaštitimo od mnogih zaraznih bolesti.

-Vakcinacija je najveće dostignuće savremene medicine i zahvaljujući njoj mnoge zarazne bolesti su iskorijenjene, a kod drugih smanjen broj obolijevanja. Nijedna zarazna bolest nije nestala sama od sebe nego zahvaljujući vakcinaciji. U vrijeme pandemije korona virusa aktivnosti vezane za vakcinaciju svakako treba pojačati jer je to pravi način da se zaštite mališani- navodi Vukčević.

Apelovao je na roditelje da dovode djecu na redovnu vakciinaciju sa posebnim akcentom na MMR vakcinu „jer je to jedini način da spriječimo pojavu prijeteće epidemije morbilima.“

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve