Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

EPCG: Inženjer dao nalog radniku da otvori ventil

Komisija je utvrdila da je ipak zaposleni u TE Pljevlja manipulisao ventilom koji kontroliše ispuštanje materija u rijeku Vezišnicu, a koja se uliva u Ćehotinu. Bez obzira na krajnji epilog ekološkog incidenta, kao odgovorna kompanija ćemo učiniti sve kako bismo sanirali ovaj ekološki incident, sve radi povećanja i očuvanja ribljeg fonda u ovim pljevaljskim rijekama – saopšteno je iz Elektroprivrede

Smjenski inženjer R. D. je dao ovlašćenje za aktivnost rukovaocu na ventilu, čime je došlo do ekološkog incidenta – saopšteno je sinoć iz Elektroprivrede. Iz kompanije objašnjavaju da je to utvrdila posebna komisija EPCG.

– Nakon još jedne detaljne analize, komisija je utvrdila da je ipak zaposleni u TE Pljevlja manipulisao ventilom koji kontroliše ispuštanje materija u rijeku Vezišnicu, a koja se uliva u Ćehotinu. Po sopstvenom priznanju, R. D. je, bez dozvole nadređenih i poštovanja definisane procedure, dao ovlašćenje za aktivnost rukovaocu – navedeno je u saopštenju.

Pomor ribe u Ćehotini desio se između 4. i 5. jula. Čuvari SRK „Lipljen“ koje upravlja vodama Pljevalja prijavili su da je voda bijela kao mlijeko. Materija koja je, kako su kazali stručnjaci, uništila čitav živi svijet u Ćehotini došla je iz Vezišnice u koju je ispušten otpad iz termoelektrane.

Iz EPCG su u petak saopštili da ,,nadležni u Termoelektrani Pljevlja nijesu vršili nikakvu aktivnost na ventilima koji kontrolišu ispuštanje pomenutih materija u rijeku Vezišnicu“, a dan kasnije da se sporni ventil nalazi van kruga fabrike.

PROCJENA ŠTETE

U jučerašnjem saopštenju iz EPCG navode kako žale zbog nemilog događanja, a od nadležne inspekcije očekuju precizne informacije o nastaloj šteti i veličini zamućenja rijeke i uginuća ribe, ali i procesuiranje svih odgovornih u slučaju.

– Elektroprivreda će, bez obzira na postojanje svih zakonom propisanih procedura i pravilnika, koji tretiraju ovu oblast, zbog navedenog incidenta još jednom preispitati sve procedure s ciljem prevencije nastajanja ovakvih i sličnih situacija. Bez obzira na krajnji epilog ovog ekološkog incidenta, kao odgovorna kompanija ćemo, u saradnji sa nadležnim institucijama, lokalnom samoupravom i sa SRK „Lipljen“, učiniti sve kako bismo sanirali ovaj ekološki incident, sve radi povećanja i očuvanja ribljeg fonda u ovim pljevaljskim rijekama – navedeno je u saopštenju Elektroprivrede.

INTEGRISANA DOZVOLA

Iz Ekološke i Inspekcije za vode saopšteno je da termoelektrana posjeduje integrisanu dozvolu za rad od 22. marta 2018. godine, koju je izdala Agencija za zaštitu prirode i životne sredine, za rad cjelokupnog postrojenja TE ,,Pljevlja“ i obavljanja aktivnosti proizvodnje električne energije i  toplotne energije na lokaciji Kalušići u Pljevljima. U tom dokumentu su propisane i mjere za sprečavanje udesa i otklanjanje njihovih posljedica.

– Propisano je da je operater obavezan da sprovodi mjere kontrole tehnološkog procesa, bilo da je postrojenje u radu ili remontu, kao i opreme i objekata, kako bi se obezbijedilo da do udesa ne dođe. U slučaju udesa, operater je u obavezi da istog momenta sprovede neophodne mjere kao odgovor na udes – podsjećaju inspektori u izvještaju o nadzoru Ćehotine nakon pomora ribe.

Inspekcija: Elektroprivreda da zavari ventil i ukloni ga tokom prvog remonta

Elektroprivreda treba odmah da trajno ukloni drenažni ventil na liniji povratne vode u prvim remontnim radovima u Termoelektrani. Dok to ne uradi, ventil treba blokirati (zavariti) kako bi se spriječilo izlivanje otpadnih voda u Vezišnicu. To je jedna od mjera koje su naložile ekološka i inspekcija za vode nakon što su obavile nadzor povodom ekološkog akcidenta, pomora ribe, koji se desio u petak u Pljevljima.

– Inspektori su konstatovali da tri instalisana drenažna ventila na mostu rijeke Vezišnice nijesu ograđena i fizički obezbijeđena od pristupa neovlašćenih lica. Odgovorna lica iz TE su izjavila da nijesu imali tehnološku potrebu da aktiviraju ventil, a da je nepoznato lice aktiviralo drenažni ventil na liniji povratnih voda sa odlagališta Maljevac, pri čemu je došlo do izlivanja otpadnih voda u rijeku Vezišnicu i dalje u rijeku Ćehotinu – piše u izvještaju o inspekcijskom nadzoru.

Inspektori su naložili da ostala dva drenažna ventila od dvije linije hidrauličnog transporta pepela i šljake EPCG može koristiti jedino pri remontu postrojenja i pod uslovom da se ispušta višak vode, tek nakon ispiranja sistema čistom vodom i ovlašćena laboratorija uzme uzorke, koja će potvrditi propisan kvalitet za ispuštanje u prirodan recipijent.

– Elektroprivreda, odmah po prijemu rješanja, treba da fizički obezbijedi instalisane ventile na mostu rijeke Vezišnice, kako bi se onemogućio pristup neovlašćenim licima – piše u rješenju inspekcije od 9. jula. Među mjerama koje su propisane, naloženo je EPCG da u roku do 90 dana pronađe i realizuje trajno efikasno tehničko rješenje za upravljanje otpadnim vodama na odlagalištu Maljevac.

(foto: PVportal.me)

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve