Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Džomić likuje: Venecijanci sahranili Vladin zakon

Prvorazredni je i dosad neviđeni skandal to što je Ministarstvo za ljudska i manjinskaprava, kojeje u avgustu 2015. godine pred Venecijanskom komisijom i pokrenulo postupak ocjene usaglašenosti Nacrta zakona o slobodi vjeroispovijesti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i drugim međunarodnopravnim aktima, sakrilo od javnosti Nacrt mišljenja pravnih eksperata Venecijanske komisije i OEBS/ODHIR-a, ocijenio je koordinator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske Velibor Džomić.

“Pune tri godine ministarstvo obmanjuje javnost o navodnom i nepostojećem “dijalogu sa Crkvom i vjerskim zajednicama” i navodnim “intenzivnim aktivnostima na inovaciji Nacrta zakona”. A neće da kažu glavno da su međunarodni pravni eksperti Venecijanske komisije i OEBS-a, da se tako izrazim, održali opijelo i sahranili u pravnom smislu riječi Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti za koji od njegovog objavljivanja tvrdimo da je diskriminatoran, rigidan, antievropski i neusaglašen ne samo sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima nego i sa civilizacijskim dostignućima i svim normama pravne države”, izjavio je Džomić za Dan.

On navodi da je pažljivo uporedio Nacrt mišljenja Venecijanske komisije i OEBS/ ODHIR-a iz novembra 2015. godine sa primjedbama Pravnog savjeta Mitropolije na Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti iz septembra 2015. godine.

“Mogu da izrazim zadovoljstvo što je najveći dio naših primjedbi usvojen od pravnih eksperata tih međunarodnih tijela. Tadašnji ministar Suad Numanović i njegova virtuelna Radna grupa nam nijesu vjerovali kad smo ukazivali na sve diskriminatorne apsekte i katastrofalnu neusaglašenost najvećeg dijela odredbi Nacrta zakona ne samo sa Evropskom konvencijom nego i sa pravnim poretkom Crne Gore. Ministarstvo je, osim javnosti u Crnoj Gori, obmanjivalo i Venecijansku komisiju i to se vidi na više mjesta u dokumentu. Na primjer, umjesto da objasne šta su htjeli sa članovima 52 i 53 Nacrta zakona kojim su planirali da oduzmu crkve, džamije, manastire, samostane, bogomolje i svu imovinu crkava i vjerskih zajednica koja je pretrajala komunistički režim, Numanović i njegova nevješta administracija su 11. novembra 2015. godine pisali o novom zakonu o restituciji i obeštećenju koji nema nikakve veze sa njihovim pokušajem da, kako su vrlo precizno Venecijanci kvalifikovali, konfiskuju vjerske objekte. Pokušavali su da se peru nekakvim napomenama od 11. i 26. novembra 2015. godine, ali bezuspješno”, ocjenjuje Džomić.

On ističe da se Venecijanska komisija negativno izrazila o svim ključnim tačkama vjerske politike koja je ovaploćena u Nacrtu zakona.

“Riječ je o Nacrtu zakona koji je totalno neusaglašen sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima, presudama Evropskog suda za ljudska prava i Smjernicama OEBS-a o vjerskim pitanjima iz 2004. i 2014. godine. Prvo, Venecijanci su konstatovali nesumnjiv, ranije stečeni, davno prepoznat i postojeći pravni subjektivitet Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori za koji su neki godinama, bez ikakvog pravnog utemeljenja, tvrdili da ne postoji. Dalje, ocijenili su kao veoma diskriminatorne odredbe o tzv. teritorijalnoj konfiguraciji i ambicijama državnih vlasti da se vjerske granice podudaraju sa sadašnjim granicama Crne Gore. Neprihvatljivo im je i uplitanje države u pitanje sjedišta Crkve ili vjerske zajednice u inostranstvu, kao i to što su tražili da se Vlada obavještava prije izbora vjerskih velikodostojnika”, izjavio je Džomić.

Džomić ocjenjuje da u sakrivenom mišljenju Vencijanske komisije leži tajna dosadašnjeg nedonošenja novog zakona. Crna Gora je ovim dokumentom dobila definisane obavezujuće standarde po ovom vrlo važnom pitanju iz domena ljudskih prava.

Venecijanci su, ističe Džomić, jasno zauzeli stav da je nepotrebno da se postojeće crkve i vjerske zajednice, uključujući i SPC, registruju po novom zakonu, već da im se novim propisom mora priznati stečeni pravni subjektivitet.

izvor: Dan

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve