Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Država zbog nezakonitog hapšenja da isplati Asanoviću 1.500 eura sa kamatom

Iz Akcije za ljudska prava HRA su prošle sedmice saopštili da je Evropski sud za ljudska prava 20. maja donio presudu u slučaju Asanović protiv Crne Gore kojom je utvrdio kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima (pravo na slobodu i bezbjednost) zbog nezakonitog hapšenja

Država Crna Gora mora da isplati advokatu Nebojši Asanoviću 1.500 eura, sa zakonskom kamatom od 18. marta 2020. godine pa do konačne isplate, u roku od 15 dana po pravosnažnosti presude, pod prijetnjom izvršenja, navodi se u presudi koju je sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Marija Bošković izrekla 18. marta 2021. godine.

Kako je saopšteno iz Tužilačkog savjeta, u presudi je istaknuto da se djelimično usvaja tužbeni zahtjev pa se obavezuje tužena da tužiocu na ime naknade nematerijalne štete, usljed povrede prava ličnosti – prava na odbranu garantovanog Ustavom Crne Gore i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, isplati pomenuti iznos.

“Odbija se tužbeni zahtjev tužioca u dijelu kojim je traženo da se obaveže tužena da tužiocu mimo iznosa dosuđenog stavom I izreke ove presude dosudi po istom iznosu od još 2.500 eura, kao neosnovan. Obavezuje se tužena da o svom trošku objavi izreku ove presude u svim štampanim i elektronskim medijima sa sjedištem u Crnoj Gori, u roku od 15 dana po pravosnažnosti presude, pod prijetnjom izvršenja”, navodi se u presudi.

Svaka stranka, naglašava se, snosi svoje troškove postupka.

Iz Akcije za ljudska prava HRA su prošle sedmice saopštili da je Evropski sud za ljudska prava 20. maja donio presudu u slučaju Asanović protiv Crne Gore kojom je utvrdio kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima (pravo na slobodu i bezbjednost) zbog nezakonitog hapšenja.

“Podnosilac predstavke je advokat Nebojša Asanović. Državni tužilac je 2017. godine dao usmeni nalog policijskom službeniku da od njega prikupi informacije, u svojstvu građanina, zbog sumnje da je počinio krivično djelo utaja poreza i doprinosa. Kako ga policijski službenik nije našao na adresi, niti je uspio da ga kontaktira telefonom, državni tužilac je tražio da se on liši slobode, zbog osnovane sumnje da je pobjegao”, naveli su tada u HRA.

Kako su dodali, Asanović je pozvao policajca čim je bio u mogućnosti i tada mu je rečeno da dođe kod zgrade Osnovnog suda.

“Policajci su mu na tom mjestu uručili poziv, gdje je traženo da u policiju dođe ,,odmah“ radi saslušanja. Prevezen je u policijsku stanicu. U službenoj zabilješci je naznačeno da je uhapšen u 10 časova i 40 minuta, 13. septembra 2017. godine. Potom su ga odveli kod državnog tužioca na ispitivanje, gdje je izjavio da nije kriv i da je ranije tog jutra bio u posjeti klijentu u zatvoru, gdje inače nema signala i da zato nije mogao da primi poziv. U 13 časova i 54 minuta, istog dana, pušten je na slobodu”, kazali su ranije iz HRA.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve