Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

“Država mora da uloži u prevenciju suicida”

Nemoćni da se odupru porocima i nedovoljno informisani o opasnistima koje vrebaju, pogotovo na internetu, mnogi od njih pridružuju se posebnim grupacijama —sektama — u kojima traže istomišljenike i utjehu.

Mladima u Crnoj Gori nedostaje stručna psihološka pomoć, a država kao da je okrenula leđa najosjetljivijem dijelu stanovništva. Dokaz su visoka stopa samoubistava i povećan broj konzumenata opojnih droga među srednjoškolcima i starijim osnovcima. Nemoćni da se odupru porocima i nedovoljno informisani o opasnistima koje vrebaju, pogotovo na internetu, mnogi od njih pridružuju se posebnim grupacijama —sektama — u kojima traže istomišljenike i utjehu. Takođe, padaju pod uticaj “internet izazova”, koji često imaju fatalan ishod. Čini se da su porodice nemoćne da ih zaštite zbog čega često iz medija čitamo i slušamo o tragedijama u kojima su žrtve mladi.

Kako pomoći?

Sagovornici Gradskog portala saglasni su da država mora konačno da se probudi i da preventivno djeluje kako bi stopa suicida i broj konzumenata psihoaktivnih supstanci među omladinom bili manji. Tom se problemu nedavno posvetila uprava Glavnog grada. Otvaranjem „Kuće zdravlja“, lokalne vlasti pružile su pomoć mladima tako što su formirali tim psihologa koji će ih savjetovati šta da rade u najtežim situacijama.

Sa interneta vrebaju opasnosti koje je skoro nemoguće kontrolisati

Javnost u Crnoj Gori i regionu potresla je vijest u samoubistvu M.G. i V.K. Djevojka od 20 i mladić od 13 godina, oboje iz Pljevalja, u razmaku od samo dvadeset dana, na isti su način okončali svoj život — skokom sa Mosta na Đurđevića Tari.

Zbog sličnih poruka koje su ostavljali na društvenim mrežama, kao i istovjetnog načina na koji su odlučili da odu u smrt, danima se spekuliše da su pripadali sekti.

Kriminolog Velimir Rakočević, u razgovoru za Gradski portal, ističe da su sekte, odnosno potreba da se njima pripada, čest uzrok suicida među najmlađima u našoj zemlji.

Nažalost, ističe Rakočević, o ovom problemu se ne govori dovoljno u Crnoj Gori.

„Naša istraživanja pokazala su da vjerske sekte, koje nazivamo „satanističkim sektama“, igraju veliku ulogu u broju suicida kod mladih. One ih brzo i lako privuku, i naređuju im da počine suicid“, kaže Rakočević za Gradski portal.

Pravna regulativa za ovu oblast u našoj zemlji ne postoji, a naročito zabrinjava činjenica da upravo sekte najlakše utiču na mlade. Nude im razumijevanje i utjehu.

„Dodatna otežavajuća okolnost je što sekte djeluju tajno“, objašnjava Rakočević.

Velimir Rakočević

Ističe da, pored sekti, opasnost vreba sa sajtova koji promovišu suicid, a kojima se naše društvo ne bavi.

„Sve je veći broj sajtova koji potenciraju suicid i nude partnera za taj čin, kao i savjete kako ga izvršiti. Sve to navodi mlade ljude da se odluče na korak da sebi oduzmu život“, dodaje Rakočević.

Nedovoljna je razvijenost servisa i ustanova koji bi pružali pomoć najranjivijoj populaciji naše zemlje.

Rakočević ističe da država mora da se uključi u rješenje ovog problema tako što će preventivno djelovati.

„Država mora da uloži u prevenciju suicida. Edukacija treba da počne u osnovnim školama. Takođe, važna je kontrola javnog prostora“, dodaje Rakočević.

Psihološkinja Sanja Vujović za gradski.me napominje da su društvene mreže velika opasnost za najmlađe.

„Društvene mreže pružaju lažnu sliku života. Mladi su povodljivi, po prirodi impulsivni i lako se rastuže. Nažalost, država im ne pruža pomoć. U Crnoj Gori postoji samo jedan dječiji psihijatar“, ističe Vujović.

Prema njenim riječima, podaci pokazuju da su dva najčešća uzroka smrtnosti mladih saobraćajne nesreće i suicid.

Nadležni da ispitaju slučaj samoubistva na Mostu Đurđevića Tari

Iz Asocijacije mladih Crne Gore uputili su apel nadležnima da hitno ispitaju slučaj samoubistva mladih iz Pljevalja. Upozoravaju da je u porastu broj adolescenata koji pokušaju ili izvrše samoubistvo.

Marko Popović

„Nadležni moraju hitno da provjere o čemu je riječ kako bi spriječili eventualno nastavljanje suicida kod mladih. Samoubistva na Mostu Đurđevića Tari pokazatelj su da društvo mora da se okrene mladima i da poboljša njihov položaj“, ocijenio je za Gradski portal Marko Popović, predsjednik Asocijacije.

Uprava policije oglasila se saopštenjem za medije u kojem je navedeno da iza samoubistva dvoje Pljevljaka ne stoji pripadnost sekti.

„Do sada preduzete radnje u vezi sa dva samoubistva počinjena skokom sa Mosta na Đurđevića Tari, ne ukazuju na to da je u pitanju djelovanje sekte ili internet izazov“, naveli su iz policije.

Poručuju da analiziraju informacije dostupne na društvenim mrežama.

„Kuća zdravlja“ pruža pomoć mladima sa psihičkim problemima

Psihološka pomoć mladima na nivou Podgorice, ali i cijele Crne Gore, od nedavno je dostupna u „Kući zdravlja“. Projekat koji je pokrenuo Glavni grad okuplja tim stručnjaka sa kojima mladi mogu da razgovaraju, dobiju savjet i uputstva šta dalje da rade kako bi izašli iz kriznih situacija.

U „Kući zdravlja“ u toku su psihoterapeutski tretmani za deset korisnika.

Slađana Vujačić, zamjenica gradonačelnika Glavnog grada, kaže za Gradski portal da u „Kući zdravlja“ rade iskusni psiholozi i socijalni radnici iz javnih ustanova Glavnog grada.

„Kući zdravlja“ do sada su se najviše javljali mladi ljudi i studentska populacija sa emotivnim problemima, simptomima anksioznih poremećaja i depresije. To govori da moramo obratiti dodatnu pažnju na mlađu populaciju“, upozorava Vujačić.

Slađana Vujačić

Rad „Kuće zdravlja“ podržavaju ljekari iz Komisije za zaštitu i unapređenje zdravlja građana Podgorice. Ovaj servis odvija se u okviru Sekretarijata za socijalno staranje Glavnog grada u saradnji sa nevladinim organizacijama Udruženje psihologa, CAZAS i Centar za prava djeteta.

Vujačić ističe da su usluge „Kuće zdravlja“ besplatne.

„Korisnici se mogu javiti na 020/220-994, kao i na ostale brojeve telefona Glavnog grada i Sekretarijata za socijalno staranje, direktnim dolaskom u naše prostorije, putem mail adrese [email protected] ili putem društvenih mreža. Koristeći sve kanale komunikacije, potrudili smo se da servis učinimo dostupnim za sve kategorije stanovništva“, navodi Vujačić za naš portal.

„Broj samoubistava opomena je cijelom društvu da je posljednji čas da se probudimo i pomognemo jedni drugima“, zaključuje Vujačić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve