Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Država konačno reagovala na bahaćenje: Amfilohije i popovi SPC više nijesu iznad zakona

Iako su visoki funkcioneri SPC pušteni iz Centra bezbjednosti u Podgorici ubrzo nakon što su privedeni, jasno je da se ovdje radi o presedanu i čvrstoj odluci države da podvuče crtu i prestane da trpi bahaćenje, uvrede i provokacije koje je godinama trpjela od strane ove vjerske organizacije i njenih čelnika

Uprava policije privela je juče više popova Mitropolije crnogorsko primorske (MCP) Srpske pravoslavne crkve (SPC) među kojima su bili i mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije i šef pravnog tima u pregovorima sa Vladom protojerej stavrofor Velibor Džomić.

Amfilohije u CB Podgorica

Amfilohije i Džomić privedeni su u manastiru Zlatica, gdje su služili liturgiju uz prisustvo više pripadnika SPC čime su direktno prekršili mjere Nacionalnog koordinacionog tijela za borbu protiv zaraznih bolesti (NKT). Osim njih privedeni su i sveštenici koji su bili u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, Mirčeta Šljivančanin i Branko Vujačić, kao i protojerej Miladin Knežević, koji je krenuo u Nikšić, gdje živi, ali je zaustavljen na magistralnom putu Podgorica – Nikšić kod restorana ,,Ognjište“.

Iako su visoki funkcioneri SPC pušteni iz Centra bezbjednosti u Podgorici ubrzo nakon što su privedeni, jasno je da se ovdje radi o presedanu i čvrstoj odluci države da podvuče crtu i prestane da trpi bahaćenje, uvrede i provokacije koje je godinama trpjela od strane ove vjerske organizacije i njenih čelnika.

Privođenje Amfilohija, Džomića i još nekolicine popova SPC izazvalo je revlot i bujicu negativnih reakcija među opozicionim strankama, crkvenim funkcionerima ali i među simpatizerima MCP. Ukratko – oni su, potpuno legitimno i legalno postupanje nadležnih institucija povodom kršenja odredbi NKT, okarakterisali kao “duboko nemoralno i neljudsko” ponašanje zbog kog su bili “zgroženi”, “zaprepašćeni”, “poniženi” i “povrijeđeni”.

Ovakve reakcije ne treba da čude jer dolaze od strane onih koji i ne priznaju državu Crnu Goru, pa ih je izgleda izuzetno pogodilo što ta ista država, konačno, neselektivno sprovodi zakonske odredbe koje je donijela.

Džomić najavio provokaciju

Podsjetimo, jučerašnji incident i privođenja uslijedila su samo par dana nakon što je šef tima MCP za pregovore sa Vladom oko Zakona o slobodi vjeroispovijesti, Velibor Džomić, održao internet-litiju na kojoj je maltene najavio da će SPC u Crnoj Gori pokušati da krši odredbe koje je donijelo NKT.

Protojerej Džomić i Amfilohije u čudu

Džomić je tom prilikom, pred Vaskrs koji pravoslavni vjernici slave u nedjelju 19. aprila, zaprijetio da “pričešće nema pravo niko da zabrani”, i rekao “da se nije desilo da nema službe ni kad je Omer-paša Latas udario na Crnu Goru”.

Za sve one koji poznaju način funkcionisanja Srpske crkve u Crnoj Gori ovakvo ponašanje je sasvim očekivano, jer smo juče po ko zna koji put bili svjedoci da Amfilohije i pripadnici njegove vjerske organizacije pokušavaju da isprovociraju inicident i naprave nerede da bi postigli politički cilj i destabilizovali državu.

Pitanje koje se postavlja je da li čelnici ove vjerske organizacije, čije je političko subverzivno djelovanje potpuno zaustavljeno zbog mjera borbe protiv koronavirusa, pripremaju diverzantsku akciju većih razmjera pred Vaskrs koji se po Julijanskom kalendaru slavi u nedjelju 19. aprila?

Amfilohije odavno zaslužio privođenje

Da je privođenje mitropolita crnogorsko primorskog veliki korak za državu i učvršćivanje pravosudnog sistema govori i činjenica da su protiv njega podnošene brojne prijave zbog vrijeđenja države, ali i zbog devastiranja starih crnogorskih pravoslavnih objekata, kao i nepoštovanja zakona, ali nikad niko nije smio ni da mu priđe, a kamo li da ga uhapsi.

Podsjetimo, Crnogorski pokret (CP) i Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) podnosili su brojne krivične prijave zbog povrede ugleda naroda, manjinskih naroda i drugih vjerskih zajednica, ali pravosudni organi nikad nijesu preduzimali ništa po tom pitanju, a tužbe su ostale samo beznačajno arhivirano parče papira.

Amfilohija su tužili zbog toga što je Crnogorce poredio sa volovima:

”Ima onih koji misle da su Crnogorci samo zato što su se, kao i volovi, rodili u Crnoj Gori. Nisu to Crnogorci”, poručio je Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije 2017. na Cetinju tokom liturgije.

CP je 2018. godine podnio krivičnu prijavu ODT Podgorica jer je Amfilohije u jednom intervjuu na pitanje novinarke “Šta mislite o crnogorskom državnom projektu”, odgovorio: “Ne pravi se pita od onoga”.

CPC je tužila Amfilohija jer ih je uporno nazivao “autofekalnom” crkvom a treba podsjetiti da je mitropolit SPC Crnogorce nazivao “komunističkim nakotom”, a govorio je i da je crnogorska nacija “kopile Milovana Đilasa”.

CPC je takođe ponijela tužbu zbog limene crkve na Rumiji kao i nelegalne gradnje krstionice na Miholjskoj prevlaci, zbog devastacije manastira Dajbabe… Ako svemu ovome dodamo i litije koje su se mejsecima odvijale u crnogorskim gradovima, ugrožavajući normalno funkcionisanje i svakodnevni život građana, jasno je da SPC u Crnoj Gori na čelu sa Amfilohijem, funkcioniše kao subverzivna organizacija koja se rukovodi nekim paralelnim zakonskim propisima.

Samim tim teško prihvata poštovanje bilo kakvih zakonskih mjera koje donosi država, makar one bile donesene u cilju zaštite fizičke egzistencije građana.

Dražva krenula da uvodi SPC u pravni sistem

Gore navedeni slučajevi su samo neki od ogromnog broja primjera destruktivnog djelovanja mitropolita crnogorsko primorskog i SPC zbog kojih niko nije snosio zakonske konsekvence. Zato jučerašnje privođenje treba posmatrati kao veliki pozitivni pomak ka formiranju građanske i pravne države.

Milica Mandić

Epilog svega što se juče desilo ipak tek treba očekivati, a tužiteljka Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici Milica Mandić juče je već “spustila loptu” kada je kazala je  da “niko nije bio uhapšen”.

“Ne radi se o lišenju slobode. Policija je pozvala građane na informativni razgovor i od njih prikupila potrebna obavještenja u svojstvu građana. Sva ta obavještenja su dostavljena Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, koje je nadležno da cijeni ta obavještenja”, rekla je Mandić.

Ona je navela da će nakon pažljive i brižljive ocjene svega što se nalazi u tim obavještenjima, postupajući tužilac ODT-a u Podgorici donijeti odluku o čemu će, kako navodi, javnost biti blagovremeno obavještena.

Kakva god ta odluka bila, jasno je da je država konačno napravila konkretan i odlučan korak kada je u pitanju uvođenje Srpske crkve i njenih čelnika u pravni sistem Crne Gore.

B.Knežević

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Miloandrov
13.04.2020-09:29 09:29

Treba biti oprezan u ovakvim situacijama jer jeSPCpo anketi Vijesti institucija kojoj se najviše vjeruje u CG.Postavljam pitanje a šta sa BEMAXOVIMgradilištem u Budvi gdje su stotine radnika i nema distance.Da li je neko izuzet od zakona?????

Драган
13.04.2020-21:32 21:32

Црногорци који су продали душу ђаволу не умију да живе поштено