Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Donacija zaštitne opreme kroz mehanizam rescEU

Povodom donacije, ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović je iskazao zahvalnost i saopštio da je ova pomoć potvrdila da Crna Gora ima prijatelje na najvažnijim evropskim adresama

Pomoć u vidu 78.000 zaštitnih maski tipa FFP2 i 15 000 jednokratnih hirurških mantila, koju je Evropska Unija donirala Crnoj Gori iz posebnog- rescEU instrumenta Mehanizma Unije za civilnu zaštitu, stigla je danas, saopšteno je iz ministarstva unutrašnjih poslova.

Ukupna vrijednost donacije iznosi 311.850.00 eura, dok je koordinaciju i distribuciju obezbijedila Savezna kancelarija za civilnu zaštitu i pomoć u slučaju katastrofa SR Njemačke, preko Crvenog krsta Njemačke. Donacija je data na korišćenje Kliničkom centru Crne Gore.

Povodom donacije, ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović je iskazao zahvalnost i saopštio da je ova pomoć potvrdila da Crna Gora ima prijatelje na najvažnijim evropskim adresama i da nas u borbi protiv covid-19 povezuju humanost i solidarnost, kao prepoznatljive vrijednosti naše saradnje.

„Ovo će biti dragocjena pomoć zaposlenima u Kliničkom centru Crne Gore, koji vrlo odgovorno i posvećeno već mjesecima vode tešku borbu sa opasnim protivnikom, iskazujući požrtvovanost i profesionalnost kao prepoznatljiv oblik svoga rada“, istakao je ministar Sekulović.

Direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović zahvalila je EU na donaciji i ministarstvu unutrašnjih poslova što je prepoznalo potrebu da na ovaj način pomogne Klinički centar i tom prilikom, ocijenila je kao važnu podršku zaposlenima u ovoj ustanovi u borbi protiv pošasti koja nije zaobišla Crnu Goru.

“Zaposleni u Kliničkom centru Crne Gore danonoćno, vrlo odgovorno i neumorno se bore za zdravlje svakog našeg pacijenta i pružaju svoj profesionalni maksimum, bez obzira na trajanje pandemije i izazove koji se nađu na tom putu”,naglasila je Radulović.

Evropska komisija je uspostavila 19. marta strateške kapacitete instrumenta rescEU – zajedničku evropsku rezervu medicinske opreme za hitne slučajeve (kao što su respiratori, zaštitne maske i laboratorijske potrepštine) kako bi pomogla zemljama EU-a u borbi protiv pandemije covid-19.

Komisija finansira 100 % kapaciteta (uključujući nabavku, održavanje i troškove isporuke), koji se stalno dopunjavaju, a nalazi se u nekoliko država članica. Države domaćini dužne su nabavljati opremu, uz podršku Komisije. Za distribuciju opreme zadužen je Koordinacioni centar za odgovor na hitne situacije, koji se brine o tome da se ona šalje tamo gdje je najpotrebnija, zaključuju iz ministarstva.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve