Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Do sredine februara dodatne mjere protiv nasilnika u školama

Istraživanja pokazuju da je svako peto dijete bilo žrtva nasilja što je daleko od frapantnih podataka od prije desetak godina kada je polovina učenika bila izložena nekom obliku maltretiranja. To ne smije biti izgovor da se ovaj problem svede na minimum uz snaženje pedagoško-psihološke službe u školama.

Konkretne mjere za suzbijanje vandalizma, sprječavanje vršnjačkog nasilja u školama i zaštitu imovine obrazovno-vaspitnih ustanova, koje će na osnovu aktuelne analize stanja u ovoj oblasti predložiti radna grupa za borbu protiv nasilja u školama biće poznate u roku od mjesec, potvrđeno je Pobjedi iz Ministarstva prosvjete.

Radna grupa koja će se baviti ovim problemom formirana je krajem prošle godine i zajednički je projekat pomenutog vladinog resora, Uprave policije, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva finansija, Zajednice opština i udruženja ,,Roditelji“.

PR Ministarstva prosvjete Milica Lekić navodi da su upitnici koji se bave problematikom nasilja upućeni svim školama na teritoriji Crne Gore i da će na osnovu zaključaka ponuđena rješenja dodatno osnažiti kapacitete vaspitno-obrazovnih ustanova.

”Neozbiljno bi bilo prejudicirati odluke radne grupe. Da li će one uključivati opremanje „najkritičnijih“ lokacija video-nadzorom, aktiviranje zaštitara u školi ili neku drugu aktivnosti, ostaje da odluči komisija, koja će u narednih mjesec izaći sa prijedlogom” – kazala je Lekić.

Ona navodi da je resor prosvjete posvećen i projektu sa Udruženjem „Roditelji“ i Juventasom te Unijom srednjoškolaca kroz koji je i sprovedeno posljednje istraživanje na temu vršnjačkog nasilja. Istraživanje koje je obuhvatilo 75 osnovnih i 41 srednju školu sa teritorije osamnaest opština sprovedeno je od 1. oktobra do 20. novembra prošle godine i pokazalo je da je svako peto, odnosno četvrto dijete u crnogorskim osnovnim i srednjim školama u prošloj godini doživjelo neki oblik vršnjačkog nasilja.

Takođe, došlo se do podataka da je u prošloj školskoj godini 25 odsto učenika šestog, sedmog i osmog razreda osnovnih škola doživjelo neki oblik nasilnog ponašanja, te je skoro polovina nastavnika srednjih škola potvrdilo da su im se učenici požalili da su bili žrtve nasilnog ponašanja.

Pozivajući se na projekat ,,Škola bez nasilja – sigurno školsko okruženje“- čija je implementacija počela još 2005, a kroz koji je obuku inicijalno prošlo 40-ak škola – Lekić navodi da je uputstvo „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave na silja – uputstvo školama“, urađeno u okviru projekta, usvojio Nacionalni savjet za obrazovanje i ono je postalo obavezno za primjenu u školama.

Na pitanje provjerava li se da li se i u kojoj mjeri u školama sprovode ovakva uputstva, ali i akcioni planovi za borbu protiv nasilja, i ko kontroliše imaju li sve škole planove, Lekić, ne precizirajući na koji način i kojim mehanizmima, konstatuje ,,da se prati realizacija pomenutih mjera koje su škole obavezne da se sprovode“.

”Naravno da se prati realizacija mjera koje su škole obavezne da sprovode. Sama činjenica da se , prema istraživanjima, na početku projekta 2005/2006. svako drugo dijete susretalo sa nekim oblikom vršnjačkog nasilja, a sada je to svako peto dijete, i to verbalnim primarno, govori da je napravljen određeni iskorak” – kazala je Lekić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve