Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

DF vrijeđa i psuje, a pare bi da dijeli šakom i kapom bez pokrića

“Vi smatrate da ekonomska i teritorijalna samobitnost Crne Gore treba da bude zavisna od drugih, dok mi mislimo drugačije”, kazao je Rakočević, koji je ocijenio da je predlog DF-a ekonomski štetan po Crnu Goru.

Predlog zakona o urgentnim mjerama podrške građanima Crne Gore zbog epidemije zarazne bolesti Covid-19 Demokratskog fronta, koji predviđa, kako su kazali njegovi predlagači, mjere za preživljavanje građana, poslanici vladajuće većine ocijenili su populističkim i vjerovatno će biti odbijen.

Poslanici vlasti su ocijenili da ovaj zakon ne govori o suštinskim mjerama, već da poslanici DF-a žele da se dodvore građanima, te da bi imalo smisla samo ukoliko je u pitanju šala.

U ime predlagača, predlog je pojasnio poslanik DF-a Nebojša Medojević, koji je kazao da predložene mjere obuhvataju jednokratnu pomoć u iznosu minimalne zarade od 222 eura svakom punoljetnom građaninu, 111 eura maloljetnim, pakete neophodnih proizvoda srazmjerno broju članova domaćinstva, besplatni medicinski materijal i zaštitna sredstva, kao i besplatni sadni materijal.

Medojević je rekao da je prvo trebalo uvesti vanredno stanje, jer se, kako je naveo, tek tada može uvesti ograničavanje ljudskih prava.

“To je važno jer onda možete ljudima da ograničite kretanje, tada nema otkaza, ali ni profita. Svi privatnici kojima je zabranjena djelatnost trebalo je da dobiju status zaposlenih u javnom sektoru. Nijedna tajkunska firma nije smjela da ostvari profit” rekao je Medojević, koji smatra da je “Vlada oprala ruke od bilo kakve odgovornosti, jer nije uvela vanredno stanje”.

Medojević je rekao da bi euro, kao sredstvo plaćanja u Crnoj Gori, trebalo zamijeniti nacionalnom valutom, a situaciju je ocijenio dramatičnom zbog, kako je rekao, Vladinog rob ovanja neoliberalnom kapitalizmu. On je rekao i da država mora imati rezerve, kako bi reagovala kada zemlja uđe u krizu.

Poslanik DF-a Milun Zogović kazao je da su potrebni odgovornost i solidarnost, a da je upravo takav predlog njegovog političkog saveza, dok je Jovan Vučurović ocijenio da je opasnost po građane Crne Gore mnogo veća nego u drugim državama, jer je ekonomija razorena, a režim uporno odbija da usvoji njihove predloge.

Poslanik DF-a Milutin Đukanović pitao je zašto je problem državi da odvoji tri odsto BDP-a da se pomognu građani.

“Ne možete zato što vam podaci nijesu tačni”, rekao je Đukanović, dok je poslanik DF-a Slaven Radunović rekao da ovaj predlog nije populizam.

“Ako nema novca, onda ste lagali građane Crne Gore”, rekao je Radunović.

DPS: BRIGA O GRAĐANIMA

Prema riječima poslanika DPS-a Nikole Rakočevića, Vlada je precizno odmjerila i predložila pakete socio-ekonomske pomoći.

“Te mjere su bile fokusirane i pravovremene i predstavljaće sveobuhvatan odgovor na postojeću krizu”, rekao je Rakočević.

On je rekao da je predlog DF-a doživio kao „nehotičnu satiru” objašnjavajući da je to sintagma koja označava nešto što bi imalo smisla samo ukoliko je u pitanju šala.

“Smatramo da treba fokusirano odabrati mjere koje će adekvatno odgovoriti trenutku”, rekao je Rakočević.

Kako je ocijenio, ključna razlika između DPS-a i DF-a je u definisanju brige za građane.

“Vi smatrate da ekonomska i teritorijalna samobitnost Crne Gore treba da bude zavisna od drugih, dok mi mislimo drugačije”, kazao je Rakočević, koji je ocijenio da je predlog DF-a ekonomski štetan po Crnu Goru.

Poslanik SDP-a Raško Konjević rekao je da su mjere Vlade sveobuhvatne, ali nijesu dovoljne, te da se slaže sa stavom da pri zdravoj ekonomskoj logici određene stvari ne treba raditi.

“Koja logika opravdava davanje 155 miliona eura iz budžeta kompaniji sa negativnim kapitalom za 400 radnika, a istovremeno donijeti dva paketa socijalno-ekonomskih mjera koje su, ukupno, vrijedni upravo oko 150 miliona eura”, rekao je Konjević, koji smatra da pomoć građanima treba da bude maksimalno socijalno fokusirana i prvo usmjerena ka nezaposlenima i penzionerima.

“Ta pomoć treba da bude fiskalno odgovorna, a izvore bi nalazila iz budžeta”, rekao je Konjević.

PENZIJE I SOCIJALA NAJVEĆI IZAZOV

Poslanik DPS-a Petar Ivanović je predlog DF-a vidio kao posljedicu ekonomske kratkovidosti, odnosno, kao reagovanje isključivo na vidljive posljedice, bez uzimanja u obzir posljedica koje nijesu vidljive i dolaze postepeno, kasnije.

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša rekao je da u Crnoj Gori ne treba da dobiju svi pomoć, jer nijesu svi ugroženi, već da oni koji imaju treba da daju.

“A ne da primaju pomoć od države”, rekao je Mugoša.

On je upozorio da će glavni izazov biti da se obezbijede penzije, socijalnih davanja, sredstava za obrazovanje, zdravstvo i fond PIO, na način koji je planiran postojećim budžetom, a za šta je planirano milijardu eura”

“Valjda je svima jasno da više nije moguće očekivati da budžet za ovu godinu bude 2,6 milijardi eura”, rekao je Mugoša.

Poslanik Andrija Popović rekao je da su mjere koje je predložio DF nerealne, te da podržavaju uglavnom sve mjere koje je Vlada predložila.

“Prioritet treba da bude kupovina domaćih proizvoda, kako bismo unaprijedili crnogorsku ekonomiju, a građani da ostanu da ljetuju u našoj zemlji”, rekao je Popović.

Poslanik SNP-a Srđan Milić ocijenio je da treba onemogućiti korona profitere, koji egzistiraju u Crnoj Gori, dok je poslanica Radničke partije Željka Savković ocijenila da su Vlada i DPS htjeli da iskoriste korona virus da bi se promovisali za izbore koji slijede u septembru.

Poslanica DPS-a Daliborka Pejović kazala je da Ustav definiše našu državu kao državu socijalne pravde, te da je suština politike koja se vodi u Crnoj Gori politika jednakosti, kada su u pitanju prava.

“To ne možemo da kažemo kada je riječ o socijalnoj politici, koja nije usmjerena na sve, već se zna na koga se odnosi”, rekla je Pejović.

POPULIZAM FRONTA

Poslanica DPS-a Aleksandra Vuković kazala je da je za Demokratski front politika želj oteka, te da je riječ o populističkim predlozima.

“Besplatno se najskuplje plaća, a kome je Crna Gora jeftina, onda mu politikanstvo služi za jeftino potkusurivanje gdje pandemiju koristite kako biste se politički i partijski okoristili. Neće moći”, istakla je Vuković.

Vuković je rekla i da su populizam i altruizam kao dvije paralelne prave koje se nikada neće sresti i poručila Demokratskom frontu da “u ovako teškim vremenima ne manipuliše građanima i njihovim stanjima”.

Poslanica DF-a Marina Jočić je na to odgovorila da je za DPS korona željoteka.

“Zaustavili ste litije, narod zatvorili u kuće, nemate nikakvu odgovornost, sve pokrivate nekakvim NKT-om koji predvodi čovjek koji je stručnjak za krompir”, rekla je Jočić.

TRAŽE OPRAVDANJE ZASOPSTVENI NEUSPJEH

Poslanik DPS-a Dragutin Papović je rekao da predlog DF-a ne može pomoći ni građanima Crne Gore, ni crnogorskoj privredi, te da ovakav model primjenjuj e samo Srbija, a da ih DF kopira.

“Iz DF-a su bili velikodušniji, pa su odlučili da daju 222 eura svakom punoljetnom građaninu”, rekao je Papović.

Njegov kolega Andrija Nikolić je rekao da mjere DF-a liče na ono što bi trebalo da nam se svima svidi, ali bez jasnog opravdanja.

“Očekivao sam od produktivne političke manjine da predloži nešto inovativno. Predlog da svi punoljetni građani dobiju 222 eura, a maloljetni 111 eura je vjerovatno predlog koji ne bi bilo teško izmisliti ni u osnovnoj školi. Ako se već rukovodite određenim idejama, za koje smatrate da treba svima da obezbijede korist, onda je sasvim logično da vam te mjere nisu slučajno pale na pamet. Vjerujete u javne finansije u Crnoj Gori, ali ni to nije dovoljno ekonomsko rezonovanje. Da smo mi predložili ove mjere, vi biste rekli da je riječ o klasičnom populizmu i da mi želimo da kupujemo glasove u susret izborima”, rekao je Nikolić.

On je, govoreći o populistima u opoziciji, rekao da je njihova ključna odlika da kritikuju Vladu.

“Produktivno političko mimoilaženje je neophodno u parlamentanim demokratijama. Ali, ova vrsta populizma gdje vi pokušavate da se predstavite kao neki istinski predstavnici naroda, a sa druge strane oni koji su korumpirani, odnarođeni, koji nemaju svijest o potrebama ovog društva je opasna po demokratiju”, rekao je Nikolić.

Kako je dodao, populisti će uvijek reći da izborni rezultat nije odraz regularnih pravila, zato što im je potrebno opravdanje za sopstveni neuspjeh.

Njegov partijski kolega Predrag Sekulić je rekao da im DF ne može oprostiti to što je Crna Gora nezavisna i to što ima ekonomiju, uspješniju od one kada je bila u državnoj zajednici.

“Mislimo da je mnogo bolje da se onima koji imaju, a među njima su i poslanici Crne Gore, uzme pola plate i da se da tamo gdje je najurgentnije. Mislim da je to poštenije, nego da dajemo svima jednako. Vi ste svjesni da nakon izbora nećete biti vlast, pa možete da predlažete ovako neodgovorne stvari. Mi smo svjesni da moramo biti odgovorni prema građanima, jer ćemo biti na vlasti u naredne četiri godine”, rekao je Sekulić.

MAFIJA, ŠPIJUNČINA, SMEĆE I GO**O

Na jučerašnjoj sjednici parlamenta došlo je do sukoba između poslanika Demokratskog fronta Nebojše Medojevića koji je uputio uvredljive riječi poslaniku SDP-a Ranku Krivokapiću.

Krivokapić je rekao da su najgori virus Balkana nacionalizam, šovinizam i velikodržavni projekat, na šta mu je Medojević dobacio „a mafija nije?”

“Mafija je rođena iz toga i vi to znate”, rekao je Krivokapić, nakon čega je nastavljena kraća verbalna rasprava poslanika.

Krivokapić je rekao da Medojević nastavlja put koji ga vodi u samouništenje, ali da je to njegovo pravo.

“Pomagao sam koliko sam mogao da to ne bude”, rekao je Krivokapić.

Nakon Medojevićeve aluzije da je Krivokapić godinama sjedio zajedno sa vlašću, poslanik SDP-a je Medojevića podsjetio da je i on “sjedio u kabinetu kod Đukanovića kao savjetnik za privatizaciju”.

Medojević je potom tražio riječ, navodeći da ga je Krivokapić nekoliko puta pitao da li je trijezan.

“Čuo sam ga da je to pomenuo nekoliko puta. Nema problema, njemu neka ide na obraz što je ovo rekao. Mi smo dugo vremena potrošili zajedno, čak mi je prenio prijeteću poruku CIA. Je li bio pijan, trijezan, je li bio špijunčina CIA, kao što ja mislim da jeste, ne znam”, kazao je Medojević, obraćajući se Krivokapiću.

On je kazao da poslanik SDPa priča “klasične udbaške priče”.

“Trijezan, nije trijezan. Kad nema šta da kaže koristi se uvredama. Ja sam ti rekao to su udbaške priče, podržavaš Jova Kapu koji je ubijao iz pištolja, on je za tebe heroj, za mene zlikovac”, rekao je Medojević.

Kako je dodao, sa poslanikom SDP-a se zna vrlo dobro.

“Ovakve konstatacije pokazuju samo koje si smeće…Ti si smeće i *ovno obično”, rekao je Medojević Krivokapiću, nakon čega je predsjedavajući Genci Nimanbegu prekinuo sjednicu i dao mu opomenu.

Sjednica je potom nastavljena, a Krivokapić je kazao da “idemo kroz mučni period parlamentarizma”.

“I to je parlamentarizam, ne mislim da smo previše loši. Ovo što priča Medojević, nije ni sjenka onoga što je bio Medojević koji je bio, a ja ću ga se sjećati onda kad je bio svoj. Sad ne znam čiji je sa ovolikim uvredama, vikom, drekom, to nije parlament, a Medojević ima znanja za drugačiju diskusiju ko nema argumenata taj mora upotrijebiti silu i uvrede i taj se naravno vrti ukrug za svojim repom”, rekao je Krivokapić.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve