Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Demokrate: Cvjeta nelegalna eksploatacija na Gračanici

Uprkos stavljenom moratorijumu na izdavanje koncesija za eksploataciju šljunka i rijeka, a koji se odnosilo i na rijeku Gračanicu u Nikšiću, nelegalna eksploatacija na ovoj rijeci cvjeta, kazao je član Glavnog odbora Demokrata Stevan Kilibarda

Uprkos stavljenom moratorijumu na izdavanje koncesija za eksploataciju šljunka i rijeka, a koji se odnosilo i na rijeku Gračanicu u Nikšiću, nelegalna eksploatacija na ovoj rijeci cvjeta, kazao je član Glavnog odbora Demokrata Stevan Kilibarda.

foto: Demokrate

On navodi da je rijeka Gračanica, kako je kazao, vjerovatno najzagađenija rijeka u Crnoj Gori.

“Prvo zbog velikog broja divljih deponija koje se nalaze dužinom korita cijele rijeke i to sa obje strane rječnog korita, a na kojima se deponuju medicinski, životinjski i mješoviti otpad, a zagađenosti je umnogome doprinijela i nekontrolisana, neodrživa i nelegalna eksploatacija šljunka iz korita ove rijeka”, kazao je Kilibarda.

Zamućenost rijeke Gračanice, kako dodaje, uzrokovala je eksploatacija šljunka i pijeska.

“Uz to, na jednoj od fotografija puta koji vodi do korita rijeke, vide se tragovi teških mašina koje su prolazile tuda. Iz gore navedenog jasno proizilazi da se, uprkos zabrani, eksploatacija iz korita rijeke Gračanice neprestano vrši, na šta nadležni organi ne obraćaju pažnju”, kazao je član Glavnog odbora Demokrata.

Kilibarda ističe da veliki problem za tu rijeku, ali i rijeku Zetu, predstavlja i Željezarino odlagalište otpadnih materijala – Halda.

foto: Demokrate

“Ono se prostire obalom rijeke u dužini od 7 kilometara, dok se otpadne vode iz Željezare izlivaju direktno u korito ove rijeke, koja sve to dalje nosi u rijeku Zetu čija je pritoka”, navodi se u saopštenju.

Da su biljni i životinjski svijet ovih rijeka dramatično ugroženi divljim deponijama i nelegalnom eksploatacijom šljunka, prema irječima Kilibarde, govori i konstatacija Ekotoksikološkog zavoda da su analizom, u rijeci Zeti, detektovane velike količine broma, olova, bakra, kadmijuma i nikla, koji izuzetno štetno djeluju na biljni i životinjski svijet, a naročito na zdravlje ljudi.

“Novi akcioni plan suzbijanja nelegalne eksploatacije riječnih nanosa iz vodotoka, Ministarstva održivog razvoja i turizma za period 2017 – 2019., kao i Lokalni ekološki akcioni plan koji je Opština Nikšić donijela daleke 2007. godine, ostali su mrtvo slovo na papiru”, kazao je Klibarda.

Dok, kako dodaje član Glavnog odbora Demokrata, nelegalna eksploatacija cvjeta, deponija je sve više. Kao dokaz da Opština Nikšić ne vodi računa o životnoj sredini, navodi to što, kako je kazao, divlju deponiju “Mislov do” koristi kao zvanično odlagalište otpada.

“Za ekocid nad životnom sredinom uzrokovan devastacijom rijeke prećutnim odobravanjem nelegalne eksploatacija, u kojoj, sigurni smo, tal imaju i lokalni vlastodršci, te velikom brojem malih i velikih divljih deponija, neko mora da snosi odgovornost. U uređenim državama taj neko bi završio u zatvoru”, zaključio je Klibarda.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve