Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Danilović: Crna Gora da uspostavi i primijeni procedure za brzu i bezbjednu identifikaciju žrtava trgovine ljudima

Govoreći o statističkim podacima kad su u pitanju SOS linije za žrtve trgovine ljudima i za žrtve seksualnog nasilja, za koje je nadležan CŽL, Danilović je kazala da je zabilježen porast broja poziva za 25 odsto u odnosu na 2020. godinu

Crna Gora bi trebalo da uspostavi i primijeni procedure za brzu i bezbjednu identifikaciju žrtava trgovine ljudima, da dodatno obuči sudije, tužioce i policiju za istragu i krivično gonjenje odgovornih, kao i da žrtvama omogući pristup iskusnim advokatima.

To je, u intervjuu za PR Centar, kazala socijalna radnica u Crnogorskom ženskom lobiju (CŽL), Vasilisa Danilović, podsjećajući da je u izvještaju Stejt departmenta od prošle godine Crna Gora ostala na “Nivou 2” liste država pod nadzorom.

„Takođe, od velike je važnosti i jačanje multidisciplinarnog pristupa i unapređenje regionalne i međunarodne saradnje u ovoj oblasti“, istakla je Danilović.

Kazala je da CŽL sprovodi projekat “Unapređenje prevencije i zaštite od trgovine ljudima i seksualne eksploatacije” uz finansijsku podršku GIZ Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit.

„Projekat ima za cilj podizanje svijesti žena i djevojčica, potencijalnih žrtava trgovine ljudima i seksualne eksploatacije, o mogućim rizicima da postanu žrtve trgovine ljudima, seksualne i radne eksploatacije, kao i informisanje o dostupnim mehanizmima podrške i uslugama. Takođe, projektom želimo povećati svijest društva i institucija o fenomenu nasilja nad ženama kroz oblike trafikinga, seksualne i radne eksploatacije“, navela je Danilović.

Prema njenim riječima, projekat  kroz kampanju na državnom nivou promoviše pružanje podrške i informisanje potencijalnih žrtava trgovine ljudima  i seksualnog iskorišćavanja  na teritoriji Crne Gore  kroz multisektorsku saradnju u  radu i pružanju usluga na dvije SOS linije Crnogorskog ženskog lobija.

„Direktna ciljna grupa projekta su žene, djevojke i djevojčice koje su u opasnosti da postanu žrtve trgovine ljudima i seksualne eksploatacije zbog specifičnih socio-ekonomskih okolnosti ili pripadnosti „ranjivim kategorijama“. Indirektna ciljna grupa su: šira zajednica, pružaoci socijalnih usluga – institucije, lokalna zajednica, nevladine organizacije, mediji“, rekla je Danilović.

Govoreći o statističkim podacima kad su u pitanju SOS linije za žrtve trgovine ljudima i za žrtve seksualnog nasilja, za koje je nadležan CŽL, Danilović je kazala da je zabilježen porast broja poziva za 25 odsto u odnosu na 2020. godinu.

„Ukupan broj  poziva  na SOS telefonu za žrtve trgovine ljudima za 2021 god. iznosio je 3.009, dok je ukupan broj poziva na SOS telefon za žrtve seksualnog nasilja iznosio 526. Kada sumiramo rezultate za obje linije, mogu reći da je najviše bilo informativno-edukativnih poziva, kao i poziva potencijalnih žrtava“, rekla je Danilović.

Rekla je da je u okviru projekta sprovedeno istraživanje javnog mnjenja o percepciji trgovine ljudima u Crnoj Gori u cilju da dobiju odgovor na pitanje kako građani Crne Gore percipiraju trgovinu ljudima i seksualnu eksploataciju, koje će biti predstavljeno u narednom periodu.

„Projektom će se kontinuirano  sprovoditi  informativno edukativna  kampanja  o fenomenu  trafikinga   i seksualnoj eksploataciji žena i djevojčica koja je praćena  video spotom koji obuhvata priču žene koja nam govori o tome šta je sve prošla na njenom putu od radne eksploatacije, preko seksualne elsploatacije i trafikinga. Osim video spota, odrađen je i kratak džingl za radio emitovanje sa kratkom i efektnom preventivnom porukom protiv trgovine ljudima, seksualne i radne eksploatacije sa  promocijom dva SOS telefona koja funkcionišu u okviru CŽL“, navela je Danilović.

U sklopu projektnih aktivnosti, kako je kazala, koje podrazumijevaju medijsku kampanju, izrađeni su i flajeri /informatori, kao i četiri studije slučaja, a biće organizovane i dvije jednodnevne konferencije  za  predstavnike institucija  sa ekspertima  iz oblasti trgovine ljudi i seksualne eksploatacije u Podgorici i Baru.

„Jedna od aktivnosti projekta se odnosi na  organizovanje performansa na gradskim punktovima na datume  koji  obilježavaju  borbu protiv trgovine ljudima. Za tu priliku će se dijeliti promo mazterijal koji je posebno dizajniran i  odštampan za ovu svrhu“, kazala je Danilović.

Poručila je da građani mogu pozvali SOS telefon za žrtve trafikinga 11 66 66 i SOS telefona za žrtve seksualnog nasilja 020/ 250 – 750 ukoliko sumnjaju na trgovinu ljudima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve