Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

“Da bi opravdali izrečene laži, uredništvo “Vijesti” izmišlja novu definiciju riječi ‘offshore'”

Da bi nekako opravdalo izrečene laži, uredništvo "Vijesti" sada pokušava da se izvuče iz logičkog ćorsokaka u koji je samo sebe dovelo, tako što izmišlja novu definiciju riječi "offshore", po kojoj bi se ona mogla primijeniti na "svaku kompaniju osnovanu u zemlji koja nije domovina osnivača", što je potpuno besmisleno i u neskladu sa stavovima EU izraženim u objašnjenjima koja su data uz listu offshore finansijskih centara Evropskog parlamenta, navodi advokat Čolović

Portal Aktuelno donosi nastavak prepiske Ombudsmanke “Vijesti” Pauline Petričević sa izjašnjenjem uredništva “Vijesti” povodom odgovora koji je podnio advokat biznismena Zorana Bećirovića, Branko Čolović. Istovremeno, objavljujemo i odgovor advokata Čolovića. Podsjetimo, advokat Čolović je dostavio žalbu zbog članka objavljenog na internet portalu “Vijesti” 12.03.2020. godine, pod naslovom: “Radović od Bećirovića kupio firmu sa placem kod skijališta i pravi hotel”.

foto printscreen

Odgovor ombudsmanke Vijesti Pauline Petričević

Neistine i neiskrenost “Vijesti”: “Uredništvo vrijeđa inteligenciju”

Poštovani gospodine Čolović,

U vezi sa Vašim odgovorom na izjašnjenje uredništva, uredništvo je uputilo sledeći komentar koji Vas molim da razmotrite:

Željko Ivanović, suvlasnik Vijesti – “Goveče”, “Govedo”, “Goveče sa krštenicom” – tako ga u svom dokumentarnom romanu “Miško Kesedžija i njegove bize (esej o montenegrinskom zlu) zovu autori Marko Vešović i Šeki Radončić

1. U tekstu na portalu Vijesti nije napisano da je Kipar tax heaven (poreski raj) ili offshore finansijski centar o čemu govori dokument EU na linku koji je poslao, već da je Caldero Trading Limited of-šor kompanija u kontekstu značenja te riječi u svakodnevnom govoru na engleskom jeziku – svaka kompanija osnovana u zemlji koja nije domovina osnivača. Zato Punomoćnikov „primjer“ Koka Kole ili Mercedesa nije relevantan jer g. Bećirović nije osnivač nijedne od ove dvije kompanije, a obje imaju svoje predstavništvo ili zastupnika u Crnoj Gori koji ovdje plaćaju porez. Caldero nema, već posluje sa Kipra i tamo plaća porez (nadam se). Pritom, nigdje u tekstu nema nikakve negativne konotacije pojma of-šor firme (…)
2. Što se tiče drugog linka, iako ne znam grčki jezik (…), ni u Crnoj Gori zvanično ne možete registrovati ofšor kompaniju, pa je u smislu značenja tog pojma na engleskom to svaka kompanija koju kiparski državljanin osnuje u Crnoj Gori u trouglu odnosa tog državljanina, Kipra i Crne Gore.

U iščekivanju Vašeg eventualnog odgovora, srdačno Vas pozdravljam,

Paula Petričević
Ombudsmanka ND Vijesti

Odgovor advokata Branka Čolovića

Poštovana gospođo Petričević,

Smatramo da je novo izjašnjenje uredništva “Vijesti” netačno i neiskreno, kao i njihovo prethodno izjašnjenje. Razlozi za to su jednostavni:

U prvobitnom izjašnjenju, uredništvo “Vijesti” je navelo da se upotreba riječi “offshore” koristi “da se opiše kompanija ili investicije koje su osnovane u zemlji koja nije domovina osnivača i koja ima niže poreze, labavije zakone itd”. Kada smo vas uputili na dokaze da po Evropskom parlamentu Kipar ne spada u zemlje sa “nižim porezima” i “labavijim zakonima”, uredništvo “Vijesti” mijenja tezu i smišlja novo opravdanje, suprotno prethodnom, pozivajući se na to da u spornom tekstu na portalu “Vijesti” nije napisano da je Kipar “poreski raj” ili “offshore finansijski centar”.

Branko Čolović

Ako je to tako, tj. ako Kipar nije ni finansijski raj ni offshore finansijski centar, a nije,  kako je onda “Caldero Trading Limited” offshore firma? Sledstveno prevodu riječi “offshore” koji su “Vijesti” koristile u svom prvobitnom izjašnjenju na našu žalbu (“kompanija ili investicije koje su osnovane u zemlji koja nije domovina osnivača i koja ima niže poreze, labavije zakone itd”), Caldero Tradng Limited očigledno nije offshore firma.

Da bi nekako opravdalo izrečene laži, uredništvo “Vijesti” sada pokušava da se izvuče iz logičkog ćorsokaka u koji je samo sebe dovelo, tako što izmišlja novu definiciju riječi “offshore”, po kojoj bi se ona mogla primijeniti na “svaku kompaniju osnovanu u zemlji koja nije domovina osnivača”, što je potpuno besmisleno i u neskladu sa stavovima EU izraženim u objašnjenjima koja su data uz listu offshore finansijskih centara Evropskog parlamenta.

Nije jasno kakav je smisao navoda uredništva “Vijesti” da “Coca Cola” i “Mercedes – Benz” “imaju svoje predstavništvo ili zastupnika u Crnoj Gori koji ovdje plaćaju porez”. Isti je slučaj i sa kiparskom firmom g. Bećirovića, koja je vlasnik ili  ima akcije u više firmi u Crnoj Gori, koje takođe plaćaju porez u Crnoj Gori. Pored toga, “Caldero Trading Limited” je poreski obveznik u Crnoj Gori kada je u pitanju imovina koja je u neposrednom vlasništvu te firme, a naravno plaća porez i na Kipru.

Radi se o potpuno normalnim i uobičajenim fiskalnim i poslovnim pravilima koja se primjenjuju u čitavom svijetu. Kompanija koja je osnovana u Rusiji je ruska kompanija, kompanija osnovana u Engleskoj je engleska kompanija, a kompanija osnovana na Kipru je kiparska, a ne “offshore” kompanija. To je izraz koji se koristi za firme osnovane na Kajmanskim ostrvima, u Belizeu ili na drugim lokacijama sa spiska Evropskog parlamenta koje imaju “labave zakone” i “male poreze”, kako je to samo uredništvo “Vijesti” istako u prethodnom izjašnjenju. Prema tome, netačno etiketiranje kompanije “Caldero Trading Limited” kao “offshore” firme ima očigledan pežorativni smisao.

Uredništvo “Vijesti” u svom novom izjašnjenju pokušava da opravda svoju nedoslednost i neiskrenost i smišljanjem nekakvoga “trougla” između Kipra, Crne Gore i državljana te dvije države, konstruišući novo značenje riječi “offshore”, koje ona nema. Ako se ni na Kipru ni u Crnoj Gori ne mogu osnivati “offshore” kompanije, a ne mogu, logično se može konstatovati jedino da se ni jedna kiparska ili crnogorska kompanija ne može nazvati “offshore” firmom, bez obzira ko je vlasnik takve firme. Nije tačno da je svaka kompanija koju kiparski državljanin osnuje u Crnoj Gori “offshore” kompanija, kao što nije tačno ni da je svaka kompanija koju crnogorski državljanin osnuje na Kipru “offshore” kompanija, u bilo kakvom “trouglu” ili van njega. Ispravno i tačno bi bilo reći da g. Bećirović posluje u Crnoj Gori preko strane firme, ali nije ispravno i nije tačno reći da posluje preko “offshore” firme, jer “Caldero Trading Limited” to nije, niti može biti.

Nameće se zaključak da su izjašnjenja uredništva “Vijesti” međusobno protivrječna i da nijesu u skladu sa činjenicama.

Uostalom, kako smo već objasnili u odgovoru na prethodno izjašnjenje uredništva “Vijesti”, g. Bećirović nije ni osnovao firmu “Caldero Trading Limited” da bi poslovao u Crnoj Gori. U vrijeme kada je ta kompanija registrovana, 1995. godine, g. Bećirović je živio na Kipru, a na Kipar se preselio iz Beograda još 1992. godine zbog rata na teritoriji bivše Jugoslavije. Nakon toga se preselio u Moskvu, ali je nastavio da vodi poslove preko iste firme, što u kontinuitetu čini do današnjeg dana. Poslovni kapital i poslovna reputacija g. Bećirovića su bili vezani za “Caldero Trading Limited” mnogo prije nego što je počeo da investira u Crnu Goru, pa su i njegove investicije u Crnoj Gori logično vezane za istu kompaniju.

Zbog toga ostajemo u svemu pri izjavljenoj žalbi i predlogu da donesete odluku kojom ćete konstatovati povrede načela Kodeksa novinara/novinarki Crne Gore istaknute u žalbi i naložiti “Vijestima” da objave Vašu odluku i da uklone spornii sadržaj sa svog internet portala.

Srdačan pozdrav,
adv. Branko Čolović

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve