Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

“Crna Gora radi ” za “srpski svet” ali i za Krivokapićevu partiju

Više izvora Pobjede koji su bliski Vladi Srbije saopštilo je da je na posljednjem sastanku 3. avgusta Spajić upoznao Sinišu Malog sa detaljnom razradom inicijative, koju mu je prvi Vučićev saradnik predložio na prošlom sastanku dvojice ministara 26. maja u Beogradu.

Kontroverzna odluka Vlade o osnivanju nove državne kompanije ,,Montenegro Works“ ili ,,Crna Gora radi“, koja bi trebalo da nadzire, kontroliše i savjetuje sve ostale državne kompanije, dogovorena je na relaciji Milojko Spajić i ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali i kao jedan od ciljeva ima privatizaciju strateških državnih preduzeća od strane Srbije, saznaje Pobjeda.

Više izvora Pobjede koji su bliski Vladi Srbije saopštilo je da je na posljednjem sastanku 3. avgusta Spajić upoznao Malog sa detaljnom razradom inicijative, koju mu je prvi Vučićev saradnik predložio na prošlom sastanku dvojice ministara 26. maja u Beogradu.

KONTROLA NAD PRIVATIZACIJAMA

– Osnivanjem nadzornog preduzeća ministar Spajić će imati kontrolu nad svim bitnim državnim preduzećima, uključujući i njihove privatizacije za koje je Srbija već odavno zainteresovana – tvrde izvori Pobjede.

Indikativno je da je odluka Vlade o osnivanju kontrolnog preduzeća objelodanjena dan nakon što su se Mali i Spajić sastali u četiri oka.

– Projekat ,,Crna Gora radi“ potreban je Crnoj Gori da bi se uspostavio efikasan mehanizam finansijskog nadzora nad preduzećima u većinskom vlasništvu države i da bi se zaštitio crnogorski budžet od negativnih slučajeva iz prošlosti, kada su izgubljeni značajni prihodi zbog lošeg upravljanja pojedinim državnim firmama – saopštio je 4. avgusta Spajić.

Novo preduzeće će, kako je planirano, pružati i strateške smjernice Vladi za utvrđivanje jasne politike upravljanja kompanijama u većinskom vlasništvu države, u čemu se ogleda javni interes za predloženi koncept i osnivanje društva, što je iniciralo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja.

Više ministara je tokom rasprave na Vladi bilo protiv prijedloga odluke i predlagalo njeno povlačenje, ali su zbog velikog uticaja Spajića u Vladi na glasanju formalno bili uzdržani. Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić je jedini izuzeo mišljenje smatrajući da je prijedlog suprotan Zakonu o privrednim društvima. Bojanić je i pismeno poslao svoje izjašnjenje, kako bi ušlo u zvanični zapisnik sa sjednice.

PARTIJA ZDRAVKA KRIVOKAPIĆA

Dio parlamentarne većine je osnivanje državnog preduzeća doveo i u vezu sa osnivanjem demohrišćanske stranke premijera Zdravka Krivokapića, koji bi svoje buduće kadrove zaposlio u menadžmentu tog preduzeća dajući im veliku ekonomsku moć kao i uticaj u sferi odlučivanja.

– Ti Krivokapićevi kadrovi bi suštinski kontrolom novca od profitabilnih preduzeća mogli da ga upumpaju u stranku i finansiraju njenu infrastrukturu – kaže izvor Pobjede.

Zanimljivo je da je u saopštenju Vlade od 3. avgusta navedeno da su Spajić i Mali razgovarali o više potencijalnih zajedničkih projekata između Crne Gore i Srbije, a u narednom periodu će biti intenzivirane aktivnosti kako bi se ti projekti i realizovali.

Sagovornici su zaključili da postoji dosta potencijala za ekonomsku saradnju između dvije države i da se kroz tu saradnju mogu ostvariti brojni benefiti za privredu i građane i Crne Gore i Srbije.

Predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću za privatizaciju su najinteresantnije Luka Bar, akcije državnih energetskih kompanija EPCG i CEDIS, gradnja superprofitabilne hidroelektrane „Komarnica“, ali i kupovina kontrolnog paketa akcija Budvanske rivijere. U pitanju je nastavak velikosrpskog projekta „srpski svet“, ovaj put u sferi ekonomije kojom se Crna Gora, po uzoru na entitet Republika Srpska, pokušava dovesti pod ekonomski patronat Srbije.

Da je u pitanju ozbiljna namjera, potvrdio je sam Vučić koji je 24. januara kazao „da Srbija želi da ulaže ogromni novac u Crnu Goru i BiH“.

Godinama nazad, Luka Bar je zbog svog geografskog položaja bila interesantna Srbiji. Prvo interesovanje Srbije za Luku Bar javlja se 2010. godine, ali se nije realizovalo zbog promjene vlasti u Srbiji. Drugo interesovanje se javilo 2015. godine, kada je tada premijer Vučić jasno kazao da želi Luku Bar. Promjenom vlasti u Crnoj Gori i dolaskom prosrpskih stranaka na čelo države stvorile su se pretpostavke da se Srbija iz hegemonističkih razloga pojavi kao investitor broj jedan u našoj državi.

Osim Luke Bar, Srbiji su veoma interesantne energetske kompanije Crne Gore, budući da je u pitanju profitabilan sektor koji ima najveći potencijal za rast.

Srbija je i prije šest godina, kupovinom 10 odsto akcija Crnogorskog elektroprenosnog sistema za 13,9 miliona eura, pokazala želju da to ostvari. Kada je sredinom februara ove godine preko državne firme „Elektromreže Srbije“ kupila još pet odsto CGES-a, svima je bilo jasno da se sprema novi talas ulaganja. Ovaj put, Srbija želi da dokapitalizuje Elektroprivredu Crne Gore i da gradi hidroelektranu „Komarnica“.

Lobiranje za posjetu Krivokapića Beogradu

Prema saznanjima Pobjede, Spajić je na sastanku intenzivno lobirao za posjetu Krivokapića Beogradu, koja je velika neostvarena želja crnogorskog premijera. Do posjete ne dolazi jer je Vučić ljut na Krivokapića zbog njegovih izjava o povezanosti sa predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem na projektu ,,Beograd na vodi“.

Krivokapić je još početkom aprila kazao da očekuje poziv Ane Brnabić da zvanično posjeti Beograd i naglasio da su u posljednje vrijeme odnosi dvije zemlje intenzivirani, ali da se, kako kaže, nažalost, ne može sve dovesti na najbolju mjeru preko noći.

– Čekam poziv za zvaničnu posjetu, bez poziva nigdje ne idem. Imam rodbinu u Beogradu, ali ne bih volio da posjetom njima na neki način kažem da ne želim prethodno da dođem kao zvaničnik u Srbiju. Nadam se da će biti od Vaskrsa do 15. maja. Ako nešto zavisi od Zdravka Krivokapića, ja sam tu – kazao je tada Krivokapić za TV K1.

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve