Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Crna Gora ima jedan od najpotpunijih i najefektivnijih sistema javnih nabavki u Evropi

''Uvođenjem ovog sistema Crna Gora je korak bliže zadovoljenju standarda i zahtjeva EU, koji se odnose na sektore javnih nabavki. Na taj način daće se doprinos stabilnom, održivom i efikasnom dobrom upravljanju u crnogorskoj javnoj upravi'', kazao je Engstroem

Novi sistem elektronskih javnih nabavki, koji nabavljen uz podršku Evropske unija a koji je u funkciji od januara, uveo je novi kvalitet i transparentnost i učinio da Crna Gora ima jedan od najpotpunijih i najefektivnijih sistema javnih nabavki u Evropi, koji će sazrijevati i biti unaprijeđen i tokom narednih godina.

To je saopšteno na završnoj konferenciji projekta „Implementacija sistema e-nabavki Crne Gore”, koji je finansirala Evropska unija  sa 1,6 miliona  eura iz  pretpristupnih fondova (IPA). Projektom je rukovodilo Ministarstvo finansija Crne Gore (CFCU), a sproveo ga je međunarodni konzorcijum na čelu sa Belit d.o.o. od novembra 2018. do novembra 2021.

Poseban doprinos ispunjenju mjerila za zatvaranje Poglavlja 5 – Javne nabavke predstavlja uvođenje elektronskog sistema javnih nabavki u Crnoj Gori čime se, prije svega, povećava transparentnost i efikasnost javnih nabavki, zatim doprinosi borbi protiv korupcije i sprječavanju sukoba interesa koji se javljaju u ovoj oblasti, kao i uspostavlja jedinstveni sistem javnih nabavki zahvaljujući unifikaciji i standardizaciji procedura. Uz novi regulatorni okvir čija je implementacija počela u junu 2020. godine nova tehnička rješenja elektronskog sistema obezbediće značajno viši stepen transparentnosti i na taj način dovesti do smanjenja nepravilnosti u sistemu javnih nabavki. Novi elektronski sistem, čija je primjena počela 1. januara 2021. godine  jedan je od najvažnijih koraka u kreiranju e-uprave i uz primjenu novog zakonskog rješenja predstavlja potpuno novi koncept javnih nabavki u Crnoj Gori.

Šef Odjeljenja za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori, Yngve Engstroem, kazao je da transparentna i pravična pravila javnih nabavki čine jednu od najuspješnijih priča Evropske unije, a Crna Gora i njeni građani zaslužuju da budu dio te priče.

„Novi sistem elektronskih javnih nabavki, koji je u funkciji od januara ove godine uveo je novi kvalitet i transparentnost u crnogorski sistem javnih nabavki. Takođe, on čini značajan korak u unapređenju regulatornog okruženja i doprinosi smanjenju neformalne ekonomije i korupcije u zemlji“, kazao je Engstroem.

Prema njegovim riječima, novi sistem omogućava bolji pristup javnim nabavkama za opštu javnost, lakše ga je koristiti, štedi vrijeme, energiju i papir.

„Uvođenjem ovog sistema Crna Gora je korak bliže zadovoljenju standarda i zahtjeva EU, koji se odnose na sektore javnih nabavki. Na taj način daće se doprinos stabilnom, održivom i efikasnom dobrom upravljanju u crnogorskoj javnoj upravi“, kazao je Engstroem.

Vd generalnog direktora Direkcije za investicione i razvojne projekte u Ministarstva finansija i socijalnog staranja, Jelena Jovetić, ukazala je da su privredni subjekti i udruženja poslodavaca ulagali značajne napore da se sa tradicionalnog načina funkcionisanja javnih nabavki što brže prilagode novom modernizovanom sistemu komunikacije tako da danas u sistemu ima blizu 2.500 registrovanih privrednih subjekata.

„Imamo preko 2.000 aktivnih privrednih subjekata, koji su već kroz sistem dostavili bar jednu elektronsku ponudu. Sistem ne omogućava samo podnošenje elektronskih ponuda. Sistem omogućava potpunu komunikaciju elektronskim putem u dijelu zaštite prava, što nam kao kreatorima politike javnih nabavki pruža sigurnost da će svim privrednim subjektima koji sudjeluju u sistemu javnih nabavki biti zagarantovana sva načelom garantovana prava javnih nabavki“, kazala je Jovetić.

Implementacija uspješnog projekta uz punu podršku Evropske komisije i nastojanje da se unaprijede standardi politike javnih navaki su, kako smatra, osnova za buduće reforme i približavanje međunarodnim standardima u toj oblasti.

Vođa projekta, Petros Platon Saloufakos, rekao je da je do kraja novembra više od pet hiljada postupaka javnih nabavki objavljeno posredstvom sistema, a podnijeto je više od osam hiljada elektronskih ponuda.

„Sistem na dnevnoj osnovi služi potrebama između 4000 i 5000 korisnika. Ovo cifre su izuzetno visoke i impresivne. Imamo oko 400 tendera, odnosno postupaka javnih nabavki na mjesečnom nivou. Između 200 i 300 postupaka se zaključi potpisivanjem ugovora svakog mjeseca. Svakog mjeseca imamo oko 300 novih korisnika koji se registruju i oko 900 ponuda“, rekao je Saloufakos.

Prosječna stopa od tri ponude po tenederu, kako je rekao, je i na međunarodnom nivou dobra cifra koja pokazuje operativno funkcionisanje tržišta.

„Ključni faktori zbog kojih smo stigli do ovoga uspjeha su posvećenost Vlade, odnosno javne uprave implementaciji i funkcionisanju ovog sistema. Ni pandemija nije uspjela da nas udalji od cilja. Imali smo praktično iskustvo i znanje državnih službenika koji su učestvovali u izradi sistema. Saradnja između članova tima je bila na izvanrednom nivou. I uvijek su postojale izuzetne smjernice od strane predstavnika EU u pravcu usklađivanja sa direktivama i propisima EU“, kazao je Saloufakos.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve